SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Dell Alienware AW3423DWF / Dizajnový monitor s 34-palcovou zakrivenou obrazovkou QD OLED

0

Brilantný zobrazovací panel OLED, ktorý vás vďaka zakriveniu doslova obklopí obrazom hernej scény, a takisto obnovovacia frekvencia 165 Hz, podpora AMD Free Sync a G-Sync či latencia 0,1 ms prinášajú úplne iný level zážitkov z plynulého obrazu aj v najdynamickejších scénach. Rozlíšenie WQHD (3440 × 1440 pixelov) kladie na grafickú kartu predsa len trochu nižšie nároky než 4K. Nielen hráči, ale hlavne priaznivci streamovaných filmov ocenia kinematografický pomer strán 21:9.

Celú prednú stenu s výnimkou tenkej lišty v spodnej časti tvorí zobrazovací panel s polomerom zakrivenia 1800R. Oveľa viac priestoru na realizáciu mali dizajnéri na zadnej strane. Tú totiž uvidí človek vstupujúci k hráčovi do miestnosti ako prvú. Dominantný prvok je zvislo orientovaný ovál, v ktorom je noha horizontálne otočným kĺbom upevnená k zobrazovaciemu panelu. Dve logá, jedno s hlavou mimozemšťana a druhé s číslom 34 udávajúcim veľkosť uhlopriečky monitora, majú farebné podsvietenie, pričom farbu, prípadne farebné efekty si môžete nastaviť. Podobne ako farbu LED pod zobrazovacím panelom. Dizajn nenarúšajú ani káble a konektory, pretože sú pod krytom a káble sa dajú diskrétne vyviesť cez nohu. Zobrazovací panel môžete výškovo nastaviť v rozsahu 11 cm, naklopiť o -5/21 stupňov a natočiť do obidvoch strán o 20 stupňov.

Zobrazovací panel QD OLED je kombináciou takzvaných kvantových bodiek (QD = Quantum Dots) vyžarujúcich svetlo, ktoré sú umiestnené pred panelom OLED. Tieto bodky vyžarujú svetlo požadovanej farby, čím zvyšujú jas a rozširujú farebné spektrum displeja. Eliminujú tak hendikep technológie OLED, čo sa týka maximálneho jasu. Displej v režime HDR dokáže ­zobraziť určité množstvo pixelov s jasom až 1000 nitov a pokrýva 99,3 % farebného priestoru DCI-P3. Monitor je z hľadiska farebného spektra a vernosti farieb vhodný aj pre fotografov, editorov videa či grafikov, samozrejme, ak budú akceptovať zakrivenie obrazovky. Zobrazenie čiernej farby je impozantné – čierna je na displeji OLED jednoducho čierna, pretože príslušné pixely sú zhasnuté. Polomer zakrivenia 1800 cm je výborný kompromis medzi navodením subjektívneho pocitu, že vás displej obklopuje, a nepozorovateľným skreslením. Okraje obrazu máte pokryté periférnym videním, takže netreba otáčať hlavu ako pri niektorých ultraširokouhlých monitoroch s plochou obrazovkou. Maximálna obnovovacia frekvencia pri pripojení cez DisplayPort je 165 Hz, pri pripojení cez HDMI v plnom rozlíšení 100 Hz, pretože je podporovaný štandard HDMI 2.0. Rozsah frekvencií pre AMD FreeSync je 48 – 165 Hz. Podporovaná je aj technológia NVIDIA G-Sync. Hráčom odporúčam vyskúšať funkciu AlienVision, ktorá zvýrazní stred obrazovky, kde sa hlavne pri strieľačkách odohráva najdôležitejšia časť deja, predovšetkým zamierenie na protivníka.

Na ovládanie OSD sa používa minijoystick v strede spodnej časti. Vzhľadom na použitú technológiu ku klasickým možnostiam nastavenia pribudla indikácia času od posledného obnovenia panela OLED. Obnovenie sa vykonáva v pohotovostnom režime. Používateľ má k dispozícii dva konektory DisplayPort 1.4 a jeden HDMI 2.0, ako aj hub USB 3.2. V balení je kábel s  konektormi DisplayPort a aj kábel USB Type-C – DisplayPort. Monitor podporuje Picture-In-Picture (PIP) aj Picture-By-Picture (PBP), teda obraz v obraze alebo obrazy z dvoch rôznych zdrojov vedľa seba. Dell ­Alienware AW3423DWF nemá vstavané reproduktory, čo skôr chválim, ako kritizujem, pretože kvalita reproduktorov v monitoroch je väčšinou diskutabilná a sú považované skôr ako núdzové riešenie. Predpokladá sa, že hráči budú používať externé reproduktory, soundbar so subwooferom alebo herný headset. Elektronika monitora má aktívne chladenie, ale ventilátor je veľmi tichý a počujete ho, len keď k monitoru zozadu priblížite ucho.

Monitor som testoval s PC s grafikou NVIDIA RTX3050, ktorý používam na editovanie videí a príležitostné hry, pripojeným cez DisplayPort. Napriek tomu, že táto grafická karta ani zďaleka nepatrí k najvýkonnejším, rozlíšenie tohto zakriveného monitora v pohode zvládla. Musím pochváliť nielen brilantný a plynulý obraz, ale aj verné zobrazovanie lesklých a kovových štruktúr. Hry podporujúce HDR sú zobrazované fantasticky. Vzhľadom na  technológiu OLED máte pri 165 Hz subjektívny pocit, ako keby ste sledovali monitor s oveľa vyššou obnovovacou frekvenciou. Maximálny jas 1000 nitov, deklarovaný výrobcom, sa mi nepodarilo namerať, vyplýva to však z princípu zobrazovania, keď túto hodnotu monitor dosiahne na ohraničenej ploche na krátky čas, napríklad počas záblesku. Aby ste naplno vy­užili potenciál zobrazovania, odporúčam nastaviť režim smart HDR. Rozdiel v dynamike jasu a farieb je signifikantný. Monitor je vynikajúci aj pri bežnej práci, hlavne ak potrebujete pracovať s dvoma dokumentmi vedľa seba. 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vynikajúci dynamický obraz, dizajn
- Potešil by vstup USB-C

PARAMETRE:

• Obrazovka: Quantum Dot OLED 34" (86,36 cm); rozlíšenie: 3440 × 1440 px (21:9), max. obnovovacia frekvencia 165 Hz; latencia: 0,1 ms (sivá – sivá); jas: 1000 cd/m2; kontrast: 1M:1; 10-bit. farebná hĺbka, sRGB 149 %, 99,3 % DCI-P3; vodorovný pozorovací uhol: 178°, zvislý pozorovací uhol: 178°; konektory: 2× DisplayPort 1.4, 1× HDMI 2.0, 5× USB; spotreba 34 – 200 W, SDR: 34 kWh/1000 h, HDR 36 kWh/1000 h; rozmery: 82 × 42 × 30,5 cm; hmotnosť: 6,26 kg 

• Cena: 1024 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať