SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Ako zbaviť fotky hmly

2

Hmla alebo dym sú často veľmi kreatívne nástroje. No všetkého veľa škodí. Fotka potom stráca kontrast a v podstate na nej nič nevidieť. Hmlu môžete neraz následnými úpravami odstrániť alebo zredukovať a nie je to vôbec ťažké.

Fotografia bola zhotovená za januárového hmlistého rána. Hmla bola taká hustá, že nevidieť na niekoľko metrov pred seba. Fotka síce má atmosféru, ale je dosť nudná. Chýba jej informácia najmä v tmavých častiach. Zníženie expozície však nebude stačiť, pretože hmla bude tmavnúť a sivieť.

Pomocou Zoner Photo Studia odstránite hmlistý opar jednoducho a rýchlo. Pozrite sa, aké nástroje na to použiť v module Vyvolať s podporou nedeštruktívnych úprav.

NÁSTROJ NA ODSTRÁNENIE OPARU

V Zoner Photo Studiu X sa v module Vyvolať objavil nový nástroj na odstránenie oparu (angl. Dehaze). Je to jednoduchý nástroj, ktorý rozpozná a eliminuje hmlu, dym alebo inak vyblednuté časti fotky. Pridanie tejto hodnoty vytiahne veľa detailov.

EXPOZIČNÉ NÁSTROJE

Hmla je teraz mierne zredukovaná. Fotke ďalej prospeje aj práca s ostatnými nástrojmi pod kolónkou Expozícia. Odporúčam pridať kontrast a znížiť čierny bod. Tak vytiahnete z fotky informácie o tmavých častiach (ľavá strana histogramu). Nakoniec zvýšte hodnoty svetiel a bieleho bodu, aby bola hmla skôr biela ako sivá.

Zahmlená FOTKA NIE JE ZLÁ FOTKA

Hmla alebo dym dodáva fotkám tajomnú atmosféru, pretože čím menej toho vidíme, tým viac si predstavujeme. Musia tu však byť podnetné popredia, aby sme si mohli domyslieť, čo sa asi tak odohráva v pozadí. A práve na vyzdvihnutie tohto popredia môžeme použiť expozičné nástroje v Zoner Photo Studiu.

Matěj Liška, www.milujemefotografii.cz

Zobrazit Galériu

2 komentáre

Ja si nemyslím reakcia na: Ako zbaviť fotky hmly

24.1.2017 08:01
Že hmla na fotke je zlá. Ale to, čo sa s fotkou deje v tomto príklade v počítači, je bohapusté presaturovanie farieb, ako to robia lacné kompakty a mopbily s každou fotkou. Fotografie sú potom pestré ako papagáje, ale nemajú nič spoločné so skutočnosťou. http://foto-blog.sk/jesen-na-fotkach/ Ja najradšej fotografujem prírodu tak, ako je, bez domaľovávania "chýbajúcich" farieb. A keď to tam nie je, tak nestlačím spúšť.
Reagovať

RE: Ja si nemyslím reakcia na: Ja si nemyslím

24.1.2017 15:01
To je super, ale ľuďom sa viac páčia pestrofarebné fotky ako realistické.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať