PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Recenzia: Apple iPhone SE

2

» Apple je v segmente smartfónov vyzývateľom, preto si môže dovoliť aj odvážnejšie experimenty. Výnimkou nie je ani nový štvorpalcový iPhone s najmodernejším hardvérom.

Stále je veľa používateľov, ktorým sa telefóny s uhlopriečkou 5 a viac palcov zle ovládajú a zdajú sa im priveľké, takže zostávajú čo najdlhšie pri iPhone 5s, no jeho hardvér je už dosť zastaraný. Apple správne identifikoval túto trhovú niku (skupinu zákazníkov so špecifickými požiadavkami) a ponúkol im iPhone SE (Special Edition) s dizajnom osvedčenej legendy, nabitý najnovšími technológiami použitými v iPhone 6s.

Dizajn je prakticky rovnaký ako u predchodcu z roku 2012, rovnaké sú aj farebné kombinácie tela z pieskovaného hliníka s výnimkou ružovej, tá je použitá len pri modeli SE. Pri pozornejšom pohľade typu „nájdite tri rozdiely“ objavíte iný tvar tlačidla Home so snímačom odtlačkov Touch­ID, iný tvar LED diódy vedľa zadného fotoaparátu a nápis na zadnej stene. Aj okraj okolo displeja zostal rovnaký, keby bola zobrazovacia plocha displeja o milimeter či dva širšia, bol by to ďalší charakteristický znak, ale v Apple si zrejme povedali, že osvedčené veci sa meniť nemajú. A to platí aj pre ovládacie prvky na ľavom boku. Ak porovnávame iPhone SE s rovnako veľkým predchodcom iPhone 5s, nový model má vďaka 64-bitovému procesoru A9, 2 GB RAM, šesťjadrovému grafickému čipu a motion koprocesoru M9 dvojnásobný výpočtový a trojnásobný grafický výkon. Pri nižšom rozlíšení displeja na SE má grafický procesor predsa len menej práce. K dispozícii sú dva varianty – so 16 a 64 GB úložného priestoru. V súčasnosti je iPhone SE najvýkonnejší telefón so 4-palcovým displejom, aký bol kedy vyrobený. Kapacita batérie 1624 mAh je zdanlivo poddimenzovaná, ale menší displej je veľmi úsporný, takže väčšina používateľov vydrží bez nabíjania dva dni.

» Objektív fotoaparátu na rozdiel od iPhone 6s nevyčnieva

» Konektory na spodnej hrane

Rozlíšenie displeja IPS 1136 × 640 pixelov by v päťpalcovom segmente sotva stačilo na strednú triedu, ale na malej uhlopriečke nového iPhonu to predstavuje hustotu 326 ppi. Prakticky použiteľný rozsah pozorovacích uhlov je bez badateľného farebného skreslenia a maximálna úroveň jasu je dostatočná.

Fotoaparáty a zvuk

Hlavný fotoaparát má objektív so svetelnosťou f/2.2 a 12 Mpx snímač veľkosti 1/3". Napriek absencii optickej stabilizácie sú fotografie vynikajúce, a to aj za zhoršených či netypických svetelných podmienok. Live Photos doplní vaše fotografie o pohyb a zvuk. Prehrávanie nie je také pôsobivé ako pritlačením na iPhone 6s, na SE treba na fotografii chvíľu pridržať prst. Môžete nakrúcať aj videá s rozlíšením 4K (30 fps), pri rozlíšení HD môžete vďaka 240 fps čarovať aj so spomaleným videom. Selfie fotoaparát má rozlíšenie len 1,2 Mpx. Kvalita zvuku vo výstupe na slúchadlá je vynikajúca, Apple nezaprie skúsenosti s najúspešnejším hudobným prehrávačom všetkých čias. K telefónu sú pribalené aj osvedčené, pomerne kvalitné slúchadlá, takže s výnimkou audiofilov uspokoja aj náročnejších poslucháčov.

PARAMETRE:

Procesor: čip A9 so 64-bitovou architektúrou a pohybovým koprocesorom M9
Displej: IPS Retina 4", rozlíšenie 1136 × 640 px (326 ppi)
Kapacita úložného priestoru: 16 alebo 64 GB
Kamera: hlavná 12 Mpx iSight s automatickým zaostrovaním, 4K video (3840 × 2160) pri 30 fps, predná 1,2 Mpx fotky a HD video
Komunikácia: LTE, Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac s technológiou MIMO, bluetooth 4.2, NFC
Rozmery: 128,8 × 58,6 × 7,6 mm
Hmotnosť: 113 g
Zapožičal: Telekom
Cena: 589 EUR (64 GB verzia)

PLUSY, MÍNUSY:

+ Ergonómia, výkon, výborný fotoaparát, 4K video
- Neboli zistené

HODNOTENIE:

Dizajn: 90%
Výkon: 100 %
Funkcionalita: 100 %
Celkovo: 100 %

VERDIKT:

Návrat k smartfónu, na ktorom palcom bez problémov obsiahnete celý displej, je jednoducho očarujúci a veľa používateľov práve pre jednoduchú obsluhu rado oželie aj väčšiu zobrazovaciu plochu. Presnosť rozpoznania odtlačkov prsta je vynikajúca, reakčná doba sa nám zdá nepatrne dlhšia než pri ­iPhone 6s, ale možno je to len subjektívny dojem, porovnávať sme nemohli a „šestku“ sme testovali už dávnejšie. Vďaka hardvéru prakticky totožnému s iPhonom 6s je beh operačného systému aj aplikácií mimoriadne svižný, bez akéhokoľvek náznaku zaváhania, aj tepelná bilancia telefónu s kovovým telom je vyvážená, bez tendencie k prehrievaniu.

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

2 komentáre

Chyba reakcia na: Apple iPhone SE

4.6.2016 10:06
Tie parametre a hmotnosť máte celkom určite zle :)
Reagovať

RE: Chyba reakcia na: Chyba

4.6.2016 12:06
Vďaka za upozornenie, opravili sme
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať