SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

RECENZIA: Canon PowerShot G7 X Mark II / Vynikajúci prístroj v triede systémových kompaktov

1

» Canon prináša na trh nástupcu svojho úspešného modelu systémového kompaktu s 1" snímačom G7 X. Nový model s prídomkom Mark II prináša viacero zásadných zlepšení, je to vôbec prvý model v portfóliu Canonu, ktorý je vybavený novým procesorom DIGIC 7. Disponuje 1" senzorom BSI CMOS s rozlíšením 20,1 Mpx a vysoko svetelným objektívom s ekvivalentným rozsahom (k 35 mm filmu) 24 – 100 mm f 1,8-2,8 so 4,2-násobným zoomom. Vo výbave nájdete aj vstavaný vyskakovací blesk a 3" dotykový LCD displej TFT s rozlíšením 1,04 Mpx. Displej je polohovateľný vo zvislom smere a umožňuje vychýlenie dole o 30° a smerom hore o 180°, takže umožňuje vytvorenie autoportrétu. Objektív je vo vypnutom stave za­sunutý do tela a chráneny automatickou lamelovou clonou. Ovládanie je sústredené na pravej strane hore a vzadu. Hore sú umiestnené zapustené tlačidlo zapínania, spúšť s ovládačom zoomu a dvojitý otočný ovládač prepínania režimov a korekcie expozície. Na zadnej strane nájdete 5-smerové tlačidlo s potvrdzovaním na prepínanie rýchlych volieb a pohyb v menu, prepínač režimu predného prstenca, spúšť videa, tlačidlo kôš a menu. Predný prstenec okolo objektívu umožňuje ovládať viacero funkcií podľa nastavenia. Prístroj je vybavený Wi-Fi aj NFC, umožňuje diaľkové ovládanie, prenos fotografií a videí do smartfónu a prenos lokalizačných dát do fotoaparátu. Nasadenie nového procesora sa prejavuje vo viacerých oblastiach. Fotografické funkcie zahŕňajú zlepšenia detekcie a sledovania objektu, výrazné zlepšenie stabilizácie obrazu. Zlepšená je redukcia šumu a rozlíšenie pri fotení s vysokou citlivosťou. Prístroj umožňuje využitie citlivosti až do ISO 1600 bez výraznejšej straty kvality. Lepšia je aj kompenzácia difrakcie pri vysokých clonových čís­lach. Stabilizácia obrazu využíva teraz nielen údaje z gyroskopického snímača, ale aj z analýzy obrazových dát, kde hľadá pohybové ­rozmazanie, aby ho mohla kompenzovať. Stabilizácia tak rozširuje možnosti snímania za slabého osvetlenia z ruky až o 4 clonové čísla. G7 X Mark II je takisto ako prvý v tejto kategórii vybavený funkciou ALO (Auto Lighting Optimizer), známou zo zrkadloviek Canon, ktorá umožňuje kompenzáciu jasu pri zachovaní kontrastu. Uplatní sa najmä pri snímaní osôb v protisvetle. Prístroj je vybavený veľkým množstvom scénických režimov, medzi ktorými nájdete aj také špeciality ako nočný portrét s hviezdnou oblohou, fotenie nočnej oblohy, dráh hviezd (Star Trails), HDR, selfie, miniatúra a veľa ďalších. Viacero z týchto režimov umožňuje ešte ďalšie nastavenia.

Skúsenosti z testovania

Canon G7 X Mark II prichádza na trh v čase, keď väčšina významnejších výrobcov ponúka systémové kompakty s 1" snímačom. Tieto prístroje sú medzi znalými používateľmi veľmi obľúbené hlavne preto, že poskytujú veľmi dobrú kvalitu obrazu, vysokú citlivosť, kvalitné objektívy, to všetko vo veľkosti, ktorá sa zmestí do vrecka. ­Výnimkou vo všetkých ohľadoch nie je ani testovaný model. Objektív má výbornú kresbu pri vysokej svetelnosti. Výrobca nezabudol ani na vstavaný     neutrálny sivý filter, ktorý je užitočný pri kreatívnejšom fotení v podmienkach silného svetla. Obsluha fotoaparátu je veľmi jednoduchá, dotykové ovládanie je v niektorých prípadoch prínosné, výhodné je to, že sa dá vypnúť. Veľmi príjemne nás prekvapil stabilizátor obrazu. V prípade ­Canonu ide určite o to najlepšie, čo sme zatiaľ videli, a medzi konkurenciou sa mu vyrovnajú iba tie od Sony. V režime videa ním natočíte krásne plavné zábery aj za chôdze. Video nahráva v maximálnom rozlíšení 1080p 50/60 s kompresiou H.264/AVC v kontajneri MP4 s dátovým tokom 35 Mb/s. Fotografie môže ukladať v JPEG s niekoľkými možnosťami voľby veľkosti a kompresie alebo v RAW. Sériové snímanie zvládne aj do RAW rýchlosťou 8 sn./s. Zaostrenie má možnosť nastavenia aj do režimu makro. Automatické zaostrenie funguje veľmi dobre. Špičkové je sledovanie objektov a osôb. Do dokonalosti sú dotiahnuté scénické režimy HDR a nočné fotenie hviezd. V podstate vôbec nemusíte použiť manuálne nastavenia, prístroj dokáže urobiť úchvatné časozberné zábery dráhy hviezd a dokonca aj video nočnej oblohy.

Fotografie majú slušný dynamický rozsah, výborné podanie farieb a ostrosť. Pri večerných záberoch nad 1000 ISO už pri priblížení vidieť snaživú prácu potlačenia šumu, ale ináč sú fotky pekne prekreslené. Nočné zábery v automatike nemajú konkurenciu. Vďaka veľmi dobre pracujúcej automatike ostrenia a adaptívnej stabilizácii dokážete natočiť kvalitné zábery aj bez statívu a v slabších svetelných podmienkach. Video má živé farby, vysokú ostrosť, zvuk je čistý a zreteľný, pri natáčaní si však treba dať pozor na ruchy pri obsluhe. Jediná trošku nedomys­lená vec je umiestnenie antény NFC zospodu prístroja. To znamená, že práve keď budete diaľkové ovládanie potrebovať s kamerou na statíve, budete ju musieť odmontovať, spárovať a znova namontovať. Displej má dostatočný jas aj na použitie vo dne, ale hľadáčik nenahradí. To sú však jediné výhrady, ktoré sme k prístroju mali. Displej umožňuje aj špeciálny nočný režim, to znamená, že sa stlmí jas a všetky nápisy a piktogramy sa zobrazujú tmavooranžovou farbou, takže v tme neoslňujú.

PARAMETRE

Model: Canon PowerShot G7 X Mark II
Snímač: 1" BSI CMOS, 20,1 Mpx
Citlivosť: 125 – 12 800 ISO
Objektív: 24 – 100 mm (ekv. k 35 mm) f 1,8 – 2,8
Procesor: DIGIC 7
Displej: TFT LCD 3", 1,04 Mpx
Stabilizácia: adaptívny hybridný 5-osový stabilizátor
Konektivita: micro USB (s nabíjaním), micro HDMI, Wi-Fi, NFC
Cena: 630 EUR

PLUSY, MÍNUSY

+ Kvalita obrazu, nízka hladina šumu, vysoká citlivosť, kvalitný objektív, zaujímavé scénické režimy
- Nemá hľadáčik

HODNOTENIE

Fotografie: 100 %
Video: 80 %
Vybavenie: 90 %
Ovládanie: 90 %
Vyhotovenie: 100 %
CELKOVO: 90 %

VERDIKT

Canon PowerShot G7 X Mark II je vynikajúci prístroj a právom si zaslúži miesto v exkluzívnej triede systémových kompaktov. Na svojho priameho konkurenta Sony DSC RX100 IV síce stráca body v chýbajúcom hľadáčiku a možnosti nahrávania 4K videa, ale kvalitou výstupov sú prístroje porovnateľné, Canon navyše prichádza s takmer polovičnou cenou. Ak teda budete hľadať doplnok či náhradu vašej zrkadlovky na dovolenku a výlety, ktorú môžete mať stále so sebou, môže byť pre vás G7 X Mark II výborná voľba.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

systemovy kompakt? reakcia na: Canon PowerShot G7 X Mark II / Vynikajúci prístroj v triede systémových kompaktov

28.12.2017 15:12
Treba si trochu ujasnit pojmy, pretoze nic ako "systemovy kompakt" neexistuje. Kompakt je fotoaparat s pevnym, nevymenitelnym objektivom, a to bez ohladu na jeho velkost. Systemovy fotoaparat je zase naopak fotoaparat s vymenitelnymi castami, obvykle sa tym rozumie vymenitelny objektiv.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať