Nahradia elektronické učebnice SmartBook doučovateľov?

4

Nie každé dieťa je dostatočne uvedomelé, aby sa svedomito pripravilo na nasledujúci školský deň, a čo je ešte väčší problém, nie každý rodič má, žiaľ, popri svojich povinnostiach na svoje deti dostatok času. A ak aj čas má, občas sa dostane do situácie, keď si on sám preberanú učebnú látku nepamätá alebo jednoducho nie je majstrom v príslušnom predmete, napríklad matematike.

Situáciu by mohol pomôcť riešiť systém elektronických inteligentných učebníc SmartBooks. Produkt obsahuje viac ako 10 000 obrázkov a 40 000 náučných úloh, čím pokrýva celé učivo ZŠ. Na tvorbe vzdelávacie obsahu, vysvetľujúcich obrázkov, príprave úloh a odpovedí sa podieľali desiatky skúsených učiteľov a odborníkov, príprava elektronického vzdelávacieho systému trvala viac ako štyri roky.

Tvorca SmarrtBook Mgr. Peter Belan je uznávaný odborník na inteligentné informačné systémy

 „Prostredníctvom SmartBooks sa teória nepreberá, ale dostáva sa do pamäti prirodzenou formou testovania,“ informuje Mgr. Peter Belan. Žiak si najskôr zo svojho týždenného rozvrhu vyberie predmet na nasledujúci deň.

Rozvrh hodín žiaka na nasledujúci deň

Následne sa formou náučných úloh, cvičení a odpovedí preberie a precvičí aktuálna téma, pričom sa po každej náučnej úlohe dozvie správnu odpoveď a vysvetlenie. Úlohy, na ktoré žiak odpovie správne, SmartBooks považuje za naučené. Nesprávne odpovede poukazujú na problémovosť a úloha sa preberá opakovane. V zozname úloh je problémovosť zaznamenaná, takže rodič dokáže odhaliť jedným pohľadom na monitor, ktoré úlohy robia dieťaťu ťažkosti. Rodič aj žiak majú dobrý prehľad, čo žiakovi robí problémy, čo sa naučil, ako sa zlepšil a koľko mu trvalo učenie.

Ak žiak úlohu nevie vyriešiť alebo ju vyrieši nesprávne, aplikácia ho navedie na správne riešenie

Na tlačovej konferencii boli uvedené zaujímavé fakty potvrdzujúce koncepciu SmartBooks.

Ako je uvedené v knihe Fluent Forever (Gabriel Wyner), najlepší spôsob, ako sa niečo naučiť, je opakovane sa skúšať s okamžitou spätnou väzbou. Túto stratégiu odporúčajú aj vedci pri všetkom, čo by ste si chceli zapamätať. Inými slovami, namiesto systému učenia, ktorý poznáme zo školy (neustále a opätovné čítanie učiva), by sme ho mali prečítať iba raz a potom sa opakovane skúšať. Psychológovia volajú tento efektívny spôsob učenia „testovací efekt“. Spomínate si, ako dobre ste si pamätali fakty po písomke alebo skúške? A pamätáte si ich možno doteraz!

V najnovšej štúdii vedci zistili, že kombinácia testovania sa s následnou okamžitou reakciou – zistením, či je vaša odpoveď správna – sa potvrdila ako efektívnejšia, pretože to povzbudí dlhodobú pamäť. Najefektívnejšia stratégia na budovanie lepšej dlhodobej pamäti je preverovať si dookola, ako si pamätáte to, čo ste raz prečítali. Je vedecky dokázané, že tento spôsob je oveľa efektívnejší ako učiť sa fakty obyčajným učením. Dlhodobá pamäť je týmto spôsobom lepšie stimulovaná.

Napriek tomu, že úlohy sú spracované zaujímavo, ani tento systém, samozrejme, nepomôže tam, kde nie je vôľa ani motivácia zo strany žiaka. Problémom môže byť aj súlad učiva s tým, čo sa preberá v príslušnej škole.

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
SmartBook

4 komentáre

Nová verzia reakcia na: Nahradia elektronické učebnice SmartBook doučovateľov?

10.5.2021 20:05
Už majú novú HTML verziu na https://ucenie.smartbooks.sk/
Beží parádne na všetkých zariadeniach.
Reagovať

Po rokoch stále tie isté problémy s Adobe Flash! reakcia na: Nahradia elektronické učebnice SmartBook doučovateľov?

12.1.2019 04:01
Otrasná aplikácia stále to beží na Adobe Flash, nepoužiteľné na akomkoľvek IOS, ani cez apky tretích strán. Proste nechápem ako taký odborník ako Mgr. Belan mohol niečo také spraviť.
Reagovať

RE: Po rokoch stále tie isté problémy s Adobe Flash! reakcia na: Po rokoch stále tie isté problémy s Adobe Flash!

9.3.2019 09:03
SmartBooks je rozsiahle riešenie pre vzdelávanie v škole, ideálne pre písomky, pracovné listy i pre domáce vzdelávanie. Je to prvé SMARTučenie. Tak ako iné komplexné riešenia, ani toto nie je vhodné používať na mobiloch a tabletoch. Je to možné cez Puffin Browser ale nie je to ideálne najmä preto, lebo je potrebné využívať klávesnicu na obrazovke.
Tablety a mobily sú núdzovými náhradami za počítače a notebooky. Sú síce prenositeľné ale štandardne im chýba výkon, externá klávesnica a myš, ktorá umožňuje presný pohyb kurzora.
SmartBooks napr. obsahuje napr. diktáty. Kto by si chcel lámať prsty písaním na tablete alebo mobile? Dá sa to ale je to výrazne menej efektívne.
p. Belan napr. pred 4 rokmi zachránil nasadenie autonómnej logistiky vo VW na H4. Čo si dokázal ty, anonym?
BTW to že to ide cez PuffinBrowser je uverejnené aj na ich webe, takže len pokus konkurencie o očiernenie?
Reagovať

preklep reakcia na: Nahradia elektronické učebnice SmartBook doučovateľov?

24.8.2016 17:08
V popise obrázku máte preklep (zdvojené "rr" a chýbajúce "s"):
"Tvorca SmarrtBook Mgr. Peter Belan" má byť "Tvorca SmartBooks Mgr. Peter Belan"
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať