ASUS_122021 ASUS_122021 ASUS_122021

Ochranný štít ako zo sci-fi. Atmosférické „šošovky“ pomôžu chrániť vojakov pred laserovými zbraňami

Technológie
0

BAE Systems začalo vyvíjať technológiu s názvom Laser Developed Atmospheric Lens (LDAL), ktorá používa lasery na dočasnú ionizáciu atmosféry, čím sa vytvoria štruktúry podobné šošovkám. Ak čelíte laserovému útoku, stačí vytvoriť šošovku, ktorá bude slúžiť ako refrakčný štít. Táto technológia by mohla chrániť jednak lietadlá, jednak pozemné sily.

BAE očakáva, že LDAL bude užitočný aj pri prieskume. Dal by sa totiž použiť ako lupa na získanie jasnejšieho pohľadu na nepriateľa, než sa dá dosiahnuť bežnými snímačmi. Šošovka premietaná do vzduchu z letiaceho lietadla by zväčšila ľubovoľný cieľ a umožnila vytvoriť z atmosféry obrí pohyblivý teleskop.

Laserový deflektor by sa dal použiť aj na obranné účely. Namiesto koncentrácie svetla by ho náhodne rozptýlil , čím by znemožnil protivníkovi zamerať lúč. Okrem toho by sa systém šošoviek mohol využiť aj na zmätenie a dezorientáciu nepriateľa, pretože odrážaním elektromagnetických vĺn v ionosfére a ich ohýbaním by vznikali javy podobné fatamorgánam.

Samozrejme, zatiaľ je technológia len v ranom štádiu, BAE odhaduje, že jej prevádzka by sa mohla začať v priebehu nasledujúcich 50 rokov. A to je vo vojenskom svete večnosť. Z vedeckej stránky je systém uskutočniteľný, je však otázne, či a kedy budú laserové zbrane dominovať na bojiskách.

Zdroj: EngadgetSpectrum

 

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
atmosfera bezpečnosť

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať