SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Prvé elektrické auto Porsche sa bude nabíjať rýchlejšie ako ktorýkoľvek z jeho konkurentov

Technológie
5

Zamýšľaná rýchlosť nabíjania prvého úplne elektrického auta Porsche by mohla predstavovať prielom v nabíjacích technológiách. Podľa vyjadrenia automobilky by sa jej Taycan mohol dostať na dojazd 95 km už za štyri minúty nabíjania. To je v súčasnosti najkratší nabíjací čas, prekračujúci možnosti automobilov Tesla, ktoré sa na nabíjačkách Supercharger nabijú na 80 % kapacity za 30 minút.

Maximálnu nabíjaciu rýchlosť dosiahne Taycan na DC rýchlonabíjačkách s výkonom 350 kW, ktoré budú k dispozícii pre 120 zo 191 predajcov Porsche v USA, ako aj na nabíjacích staniciach prevádzkovaných spoločnosťou Electrify America.

Nabíjacie stanice Tesla môžu dosiahnuť výkon 145 kW, ale výrobca obmedzuje svoje vozidlá, aby sa pri nabíjaní dostali len na 120 kW. Elon Musk však koncom minulého roka povedal, že v roku 2019 Tesla zavedie nabíjačky, ktoré budú nabíjať „oveľa rýchlejšie“ ako tie, ktoré sú teraz k dispozícii na nabíjacích staniciach.

Oznámenie Porsche naznačuje, že výrobcovia automobilov dosiahli významný pokrok v oblasti technológií pre elektrické vozidlá, kde doposiaľ dominovala Tesla. Zvyšovanie rýchlosti nabíjania je pre výrobcov priorita, pretože je to dôležitý parameter pre potenciálnych zákazníkov. Krátky dojazd je v súčasnosti jedna z najväčších obáv odrádzajúcich ľudí od kúpy elektromobilu. 

Ich nabíjanie dnes trvá podstatne dlhšie ako tankovanie na čerpacích staniciach. Najmenej výkonná nabíjačka úrovne 1 dodá za hodinu nabíjania energiu na dojazd 6 až 8 km, zatiaľ čo nabíjačka úrovne 2 môže pridať za hodinu približne 25 až 40 km dojazdu. Na vysokorýchlostnej nabíjačke DC sa dá elektromobil za 30 minút nabiť na 80 až 270 km jazdy v závislosti od vozidla a typu nabíjacej stanice.

Model Taycan by sa mal na trh dostať koncom tohto roka, bude mať dojazd 480 km a z nuly na 100 km/h zrýchli za menej ako 3,5 sekundy. Očakáva sa, že  bude stáť približne 90 000 dolárov. 

Zdroj: businessinsider.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
smart auto doprava bateria nabijanie elektrina elektro Tesla Porsche

5 komentárov

grepfruit reakcia na: Prvé elektrické auto Porsche sa bude nabíjať rýchlejšie ako ktorýkoľvek z jeho konkurentov

6.2.2019 10:02
A z "cerpacky" odide zakaznik plny energie :)
Reagovať

km vs % reakcia na: Prvé elektrické auto Porsche sa bude nabíjať rýchlejšie ako ktorýkoľvek z jeho konkurentov

4.2.2019 10:02
Nie je jasné či tých 80% v Tesle zodpovedá dojazdu 95 km , alebo či ide tradične o porovnávame hruškiek s jablkami.
Reagovať

To vazne? reakcia na: Prvé elektrické auto Porsche sa bude nabíjať rýchlejšie ako ktorýkoľvek z jeho konkurentov

4.2.2019 09:02
Super.
No neviem, ci je to na 2 auta, ale iba jedno. Ked je to na 2, tak nabijanie 20 aut zozerie 3,5MW :D 100 aut 35MW a 1000 aut 350MW :D waw.
Reagovať

RE: To vazne? reakcia na: To vazne?

4.2.2019 19:02
No hej, ten výkon el. zdroja musí byť ohromný, na čerpačkách budú musieť dostavať malé elektrárne, ale nie slnečné a veterné, aby sa dalo dobíjať za každého počasia :-)
A napájacie káble aby priviedli taký velký nabíjací prúd do auta budú hrubé a ťažké ako hydrant, lebo malým prúdom sa baterka tak rýchlo nenabije. Nič pre slabšie povahy :-)
Reagovať

RE: RE: To vazne? reakcia na: RE: To vazne?

5.2.2019 08:02
budu namiesto kablov pouzivat polcolove hadice a prenasat ten prud vodou a tou vodou ti rovno zaleju kapucinko kym budes cakat na nabitie. :) Dokonale
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať