ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

VIDEO: Slovenská družica odchádza na raketovú základňu

Technológie
0

Vo štvrtok 7. januára 2016 Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity (SOSA) predstavila verejnosti letový exemplár prvej družice vyvinutej a postavenej výhradne slovenskými inžiniermi a vedcami. Družicu na obežnú dráhu Zeme vynesie v polovici roka 2016 z kozmodrómu Vandenberg v Kalifornii raketa Falcon 9 americkej spoločnosti SpaceX. Riadená bude z nášho územia.

„Pred viac ako štyrmi rokmi skupina nadšencov okolo SOSA začala snívať veľmi odvážny sen o tom, že by sa aj Slovensko mohlo stať súčasťou prestížneho klubu krajín, ktoré na obežnú dráhu Zeme vyšlú svoj vlastný satelit. Slovenskí vedci a odborníci sa v minulosti podieľali na projekte československej družice Magion a mnohé zariadenia so cťou obstáli aj na palubách zahraničných družíc, ale aj orbitálnych staníc. Nikdy sme však na obežnú dráhu nevypustili teleso, ktoré by sme sami vyvinuli a riadili," uviedol Jakub Kapuš, predseda SOSA a líder projektu skCUBE.

"Družica skCUBE je malý satelit v tvare kocky s rozmermi 10 × 10 ×10 cm a hmotnosťou 1 kilogram. Jeho pracovná obežná dráha bude vo výške 450 až 720 km nad zemským povrchom. Našu planétu obletí rýchlosťou 28-tisíc km za hodinu približne raz za 90 minút. Na palube ponesie malú kameru a aj unikátny experiment na príjem veľmi dlhých rádiových vĺn pochádzajúcich z hlbín vesmíru a z horných vrstiev atmosféry," doplňuje ďalší z konštruktérov Robert Lászlo.

„Hoci najväčšia radosť nastane, až keď sa nám družica ozve z obežnej dráhy, napriek všetkému nášmu úsiliu sa to nemusí stať. Môže totiž zlyhať nosná raketa, nemusia sa správne rozložiť antény alebo sa družica môže zraziť s iným vesmírnym telesom, napr. s mikrometeoritom. Ale už teraz viem, že táto družica pomohla otvoriť dvere Slovensku do Európskej vesmírnej agentúry, a tým aj mnohým našim šikovným firmám ku kozmickému priemyslu. Družica tiež nepochybne zviditeľní Slovensko na vedeckej mape sveta, a čo považujem za najdôležitejšie, nadchýna ďalšiu generáciu študentov k pôsobeniu vo vede a
výskume,"
opísal už teraz hmatateľné výsledky Kapuš.

Družica o niekoľko dní navždy opustí územie Slovenska. Čaká ju prevoz do priestorov spoločnosti ISL, ktorá je spin-off firmou Technickej univerzity v Delft v Holandsku. „Tam bude integrovaná do vypúšťacieho kontajnera, ktorý bude následne prevezený do USA na finálnu integráciu do nosnej rakety Falcon 9. Zďaleka teda ešte nie sme na konci. Do úplného finále nás čaká ešte niekoľko napätých krokov. Počas štartu družica zažije veľké vibrácie, ako sa raketa bude predierať hustými vrstvami atmosféry a bojovať s gravitáciou. Ak raketa nezlyhá, budeme čakať na to, ako sa vysunie z nosného kontajnera a rozvinie svoje antény. Potom už budeme len počúvať a prijímať jej rádiový signál, dúfajúc, že cestu na obežnú dráhu Zeme prežila bez ujmy," vysvetlil Závodský.

Autor videa: Ľuboslav Lacko

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať