TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Prvé dojmy: VU+ UNO 4K - najlacnejší 4K satelitný prijímač

3

Spoločnosť AB-COM uvádza na trh najnovší prírastok v rodine linuxových satelitných prijímačov VU+ UNO 4K,  my  sme mali exkluzívnu možnosť otestovať jeho predpredajnú vzorku.

Prijímač k nám dorazil s finálnou verziou oficiálneho softvéru, alternatívne verzie softvéru v čase testovania neboli k dispozícii. Vu+ UNO 4K zdieľa hardvérový základ svojho highendového súrodenca Vu+ SOLO 4K. Tento prijímač pre špičkovú kvalitu jeho výstupu používame v redakcii ako etalón pri testovaní Ultra HD televízorov. Novinka prináša možnosť sledovania 4K vysielania v špičkovej kvalite aj pre cenovo citlivejších používateľov. Napriek tomu, že pôjde v súčasnosti o cenovo najdostupnejší satelitný 4K prijímač, neznamená to, že používateľ musí robiť veľké kompromisy. Výbava je, samozrejme, skromnejšia, ale potešiteľné je, že zo­stala zachovaná vysoká variabilita a možnosti konfigurácie. Prijímač poháňa dvojjadrový procesor taktovaný na 1,7 GHz, podporovaný 2 GB DDR4 RAM a 4 GB flash. Táto zostava zabezpečí dostatok výkonu na sledovanie a súčasné nahrávanie viacerých programov. V základe je prístroj osadený duálnym tunerom FBC, ktorý sa správa ako 8 virtuálnych tunerov DVB-S2.

Pre používateľa to znamená, že po pripojení externého HDD USB 3.0 môže súčasne nahrávať vysielanie až z 8 frekvencií, takže teoreticky môže nastaviť záznam až z približne 40 TV alebo rozhlasových kanálov. Ich počet sa bude líšiť podľa celkového dátového toku. Takéto množstvo asi veľa používateľov nevyužije, ale vďaka tomu je jasné, že prístroj má dostatočnú rezervu na súčasné nahrávanie viacerých Ultra HD, HD aj SD kanálov. Tuner má dva vstupy, takže ak chcete mať pri nahrávaní väčšiu variabilitu, odporúčame použiť LNB s dvojicou výstupov. Rovnako ako pri vyššom modeli je zabezpečená podpora kodekov MPEG2, H.264 aj H265/HEVC, a tak neexistuje nič, čo by vás pri príjme v súčasnosti ani v blízkej budúcnosti mohlo zaskočiť.  Predávať sa má aj variant s tunerom DVB-C. Dizajnovo je prístroj veľmi jednoduchý, na prednej strane je asi do jednej tretiny lesklý čierny plast ako dizajnový prvok, ktorý prechádza aj vrchom dostratena. Na ľavej strane predného panela je modrá kontrolka v tvare sústredných kruhov. Nič iné na paneli nenájdete. Jediný ovládací prvok na celom prijímači je hlavný vypínač na zadnej strane. Z výstupov tu nájdete, samozrejme, HDMI 2.0, optický S/PDIF, gigabitový eternet a dvojicu USB 3.0. Na 3,5 mm jacku je aj analógový A/V výstup.  K dispozícii je aj jeden slot CI a jeden slot čítačky dekódovacích kariet. Vzhľadom na to, že v čase testovania sme nemali k dispozícii softvér s funkčnou čítačkou kariet, otestovali sme výstupnú kvalitu na voľnom 4K vysielaní a pri prehrávaní našich testovacích 4K videí. Musíme konštatovať, že kvalitou výstupu sa prijímač vyrovná svojmu vybavenejšiemu súrodencovi. Je veľmi potešiteľné, že výrobca v tomto prípade nerobil žiadne kompromisy. Obraz je ostrý ako britva a má vynikajúce podanie farieb, prijímaču nerobí problém ani prehrávanie videí HDR, ani 4K HDR vy­sielanie. Používateľské prostredie Enigma 2 ­poskytuje nepreberné množstvo nastavení, konfigurácií a inštalácie doplnkov.  Vu+ UNO 4K má byť dostupný už priebehu novembra a my sa tešíme na test jeho ostrej verzie.

Parametre:

• Tuner 1× Plug&Play DUAL FBC DVB-S2 alebo Plug&Play FBC DVB-C, procesor Dual Core 1,7 GHz (12 000 DMIPS), pamäť 2 GB DDR4, flash 4 GB, 1× čítačka kariet, 1× slot CI, 2× USB 3.0, gigabitový eternet, transcoding, AV 3,5 mm jack, RS-232, S/PDIF optický, HDMI 2.0

• Zapožičal: AB-COM, cena: 269 EUR

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
VU+ UNO 4K

3 komentáre

porovnanie. reakcia na: VU+ UNO 4K: Najlacnejší 4K satelitný prijímač

23.11.2016 16:11
Porovnatelný je nen názov.samotný predajcovia Ferguson nedoporučujú ani kupovať.
Reagovať

Nie je najlacnejsi reakcia na: VU+ UNO 4K: Najlacnejší 4K satelitný prijímač

23.11.2016 13:11
Kym napisete dalsiu blbost, overte si fakty. Napr.: Ferguson Ariva 4K je takmer 3x lacnejsi 4k satelitny prijimac.
Reagovať

RE: Nie je najlacnejsi reakcia na: Nie je najlacnejsi

24.11.2016 05:11
S otvoreným Linuxom Enigma 2?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať