Image
14.5.2018 0 Comments

Aj Česko sa dalo do pohybu

Batériové systémy na stabilizáciu siete a riadenie odchýlok sa stávajú nedeliteľnou súčasťou energetiky našich západných susedov.

České energetické firmy odštartovali prvé projekty veľkokapacitných úložísk elektriny. V areáli rozvodne 110/22 kV v Mydlovaroch spoločnosti E.ON na juhu Čiech pribudli koncom roku 2018 dva veľké sivé boxy, približne vo veľkosti návesu kamióna. V ich útrobách sa nachádza prvý a dosiaľ najväčší batériový akumulačný systém v Českej republike. Siestorage s kapacitou jednej megawatthodiny (MWh) poslúži primárne na kompenzáciu odchýlok v elektrickej sieti.

Obrovskú batériu využíva v Prakšiciach v okrese Uherské Hradiště skupina Solar Global, jeden z najväčších výrobcov energie zo slnka v Česku. Takisto bude slúžiť na vyrovnávanie distribučnej siete a bude schopná ukladať elektrinu z elektrární skupiny, ako aj prebytkov v sieti.

Zámer vybudovať veľké batériové úložisko energie v obci Tušimice ohlásila tiež spoločnosť Innogy. Akumulátory nabehnú do ostrej prevádzky na prelome tohto a budúceho roka.

Pilotný projekt
Systém Siestorage rozvodne Mydlovary je umiestnený v dvoch kontajneroch. V prvom sa nachádza VN rozvádzač 22 kV a transformátor 1 250 kVA. V druhom kontajneri sú inštalované lítiovo-iónové (Li-ion) batérie, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou dodávok.

Kontajnerové riešenie znížilo náklady na stavebnú časť a minimalizovalo montážne práce. Kompletizáciu celého zariadenia viedli pracovníci spoločnosti Siemens AG a na realizácii sa podieľali aj českí dodávatelia. „Prvá inštalácia tohto zariadenia v Českej republike je pre nás dôležitým míľnikom aj preto, lebo by u nás malo vzniknúť kompetenčné centrum, ktoré obchodne pokryje oblasť východnej Európy a časť strednej Európy,“ konštatoval Tomáš Hüner, riaditeľ divízie Energy Management Siemens ČR (v súčasnosti je ministrom priemyslu a obchodu ČR v demisii).

Náklady na prvý akumulačný systém takéhoto kapacitného rozsahu v Českej republike sčasti pokryla dotácia z eurofondov. V prípade úspešnej prevádzky uvažuje firma E.ON o jeho rozšírení až do veľkosti 10 MWh inštalovanej kapacity.

Prvá inštalácia úložísk elektriny Siestorage v českých Mydlovaroch.

Osvedčená cesta
V západnej Európe využívajú energetické podniky veľké batériové akumulátory už niekoľko rokov. Na Slovensku ani v Českej republike zatiaľ nie je oblasť pripájania akumulačných jednotiek do sietí podchytená. Preto je dôležité, aby sa energetické firmy aj legislatíva na ich príchod pripravili. „Sme si istí, že prevádzka našej pilotnej jednotky preukáže, že batériová akumulácia je pre elektroenergetiku veľkým prínosom,“ hovorí Michal Jurík, projektový manažér v spoločnosti E.ON.

Prečo lítiovo-iónové batérie
Každá nastupujúca technológia vyvoláva aj obavy o bezpečnosť, najmä ak ide o systémy, ktoré obsahujú veľké množstvo energie. Pri batériách napríklad môže dôjsť k vnútornému skratu v základnom bloku, ktorý spôsobí jeho prehriatie a následnú deštrukciu. „Preto je pre projektantov veľkých batériových jednotiek dôležité, aby zničenie jedného bloku nepoškodilo iné,“ hovorí M. Jurík.

Riešenie Siestorage využíva lítiovo-iónové batérie. Dôvodom je predovšetkým ich elektrická a mechanická bezpečnosť, umožňujú detailnú online diagnostiku stavu jednotlivých článkov a majú dlhú životnosť. „V lítiovo-iónových jednotkách sa nenachádza čisté lítium, ktoré je veľmi reaktívne, ale len jeho stabilné oxidy,“ vysvetľuje M. Jurík. Práve batériové systémy založené na technológii Li-ion sa pri akumulácii elektriny využívajú najčastejšie. Siemens využíva najmä batérie spoločnosti LG. Medzi ich hlavné výhody patrí schopnosť nabíjania a vybíjania veľkým prúdom a rýchly reakčný čas v milisekundách. Rýchlosť nabíjania a vybíjania – C-rate je v priemere dva- až štyrikrát väčšia ako pri iných typoch batérií. K ďalším výhodám patrí minimálne samovybíjanie a pamäťový efekt, ktorý nemá reálny vplyv na prevádzku počas deklarovanej životnosti.

Foto: Siemens, Pictures of the Future

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá