Image
2.5.2018 0 Comments

Bavorskí šampióni spojili sily

Mníchovská Allianz aréna je považovaná za jeden z najkrajších štadiónov na svete. A nielen to – zážitok futbalových fanúšikov umocňujú špičkové technológie Siemens, špeciálne vyvinuté pre tento výnimočný športový stánok.

FC Bayern je globálny klub so 127 miliónmi fanúšikov po celom svete. Priťahuje svojím chápaním útočného futbalu, všestrannosťou hráčov a ich taktickou vyspelosťou. Špičkový klub však nie je len o športových výkonoch. Bayern je aj akýmsi hospodárskym strediskom, ktoré sa musí postarať o bezchybné fungovanie tímu – od zázemia pre hráčov až po služby pre návštevníkov futbalových zápasov.

Nafukovací čln
Domovským štadiónom FC Bayern je od roku 2005 slávna mníchovská Allianz aréna. Mnohí ju považujú za jeden z najkrajších štadiónov na svete, určujúci moderné trendy v inteligentnej architektúre a špičkovej správe budov.

Vďaka svojmu tvaru a forme získala Allianz aréna prezývku Schlauchboot – nafukovací čln. Strechu a fasádu štadióna totiž tvorí takmer tritisíc vankúšikov z fólie hrubej dve desatiny milimetra. Vankúše sú naplnené suchým vzduchom a vytvárajú najväčšiu membránu na svete s rozlohou 66,5 tisíca štvorcových metrov. Jej osvetlenie je možné farebne meniť. Štadión používa rôzne farby podľa prebiehajúceho podujatia, pričom klub má vyhradenú červenú farbu.

Počas veľkých zápasov zaplní štadión 75-tisíc divákov. Okrem hľadiska majú k dispozícii šesťtisíc štvorcových metrov konferenčných miestností, gastronomických zariadení, funshopov a ďalších zábavných priestorov. Prirátať treba aj jedenásťtisíc parkovacích miest – štvorposchodová parkovacia budova vedľa štadióna je najväčšou parkovacou budovou v Európe.

Pri veľkej koncentrácii ľudí na tribúnach nejde len o spoločné emócie, ale aj ich bezpečnosť.

Technológie pre majstrov
V Mníchove rovnako ako FC Bayern sídli aj spoločnosť Siemens. Je len prirodzené, že koncern vybavil Allianz arénu tým najlepším, čo špičkové technológie ponúkajú. Prevzal zodpovednosť za infraštruktúru štadióna, osvetlenie, dodávky energie i bezpečnosť návštevníkov.

Technológie Siemens strážia vnútornú teplotu na štadióne. V lete je k dispozícii ventilačný systém s výkonom 3,2 megawattu, čo zodpovedá tisíckam klimatizačných jednotiek. O vykurovanie v zimnom období sa zasa stará systém s výkonom 5,2 megawattu, čo je porovnateľné s piatimi stovkami rodinných domov. Viaceré technológie umocňujú športový zážitok divákov. Obrovské televízne obrazovky s rozlohou 92 štvorcových metrov poskytujú detailný pohľad na súboje hráčov. Zabezpečiť však treba aj zdanlivo banálnu záležitosť – bezchybnú dodávku elektriny počas 90-minútového zápasu. Starajú sa o to riešenia, ktoré optimalizujú dodávky energie od výrobcu cez distribúciu až po jej skladovanie. V zálohe je tiež núdzové napájanie, pripravené na bleskové nasadenie.

Pri veľkej koncentrácii ľudí na tribúnach nejde len o spoločné emócie, ale aj ich bezpečnosť. V rámci protipožiarnych opatrení nainštaloval Siemens sústavu postrekovačov s 15-tisíc automatickými hlavicami, tristo hydrantov so suchými a mokrými obvodmi, ako aj systémy na odsávanie dymu. Informácie z piatich tisícov dátových bodov sa zbiehajú v riadiacej jednotke. Tá ich vyhodnocuje v reálnom čase a diaľkovo riadi ventiláciu, klimatizáciu a ďalšie príslušenstvo, ako sú výťahy či bariérové systémy.

Systémy Siemens riadia plynulosť dopravných tokov k štadiónu a nápor na parkoviskách.

Nový stupeň partnerstva
Pred vstupom do sezóny 2017/2018 sa Siemens stal oficiálnym partnerom FC Bayern. Dohoda podpísaná vlani v júli predpokladá zvýšenie podielu jeho technológií v Allianz aréne i kanceláriách a školiacich centrách v sídle FC Bayern na Säbener Strasse v Mníchove. „Dvaja bavorskí šampióni teraz ešte viac spoja svoje sily,“ konštatuje výkonný predseda FC Bayern Karl-Heinz Rummenigge.

Prím budú hrať služby založené na cloudových riešeniach pre energetiku, správu budov, bezpečnosť a ochranu. Operačný systém Open IoT na platforme MindSphere umožní automatické riadenie štadióna, vykurovania, vetrania a klimatizácie. Zlepší sa tiež údržba a znížia sa náklady. Napríklad o trávnik, ktorý potrebuje správne svetlo a optimálne zavlažovanie, sa postará špeciálna aplikácia.

Siemens ako líder technológií pre digitálne továrne ponúka riešenia aj pre výrobcov športových potrieb. Poskytne im nástroje, aby hráčom Bayernu ušili „na mieru“ kopačky ideálnych tvarov a ďalšie potreby. Polepšia si aj diváci. Na futbalové stretnutia prichádzajú desaťtisíce fanúšikov a mnohí cestujú aj z miest vzdialených stovky kilometrov. Využívajú autá, vlaky, metro, električky. Systémy Siemens budú riadiť plynulosť dopravných tokov k štadiónu a, samozrejme, aj nápor na parkoviskách. Návštevníci zažijú menej stresu a znížia sa aj negatívne vplyvy na okolie. Všetko smeruje k tomu, aby si fanúšikovia vychutnali športové zážitky a úspechy svojho klubu. Digitálne technológie v tom hrajú čoraz dôležitejšiu úlohu.

 

Zdravie je základ športového úspechu

FC Bayern Mníchov je jedným z mála klubov, ktorý aj na najvyššej medzinárodnej úrovni dokáže dlhodobo udržiavať vysoký výkon. „Zdravie a kondícia našich hráčov je jedným zo základných kameňov tohto úspechu,“ hovorí Andreas Jung, člen predstavenstva FC Bayern.

O zdravie futbalistov sa exkluzívne stará spoločnosť Siemens Healthineers. Tréningový štadión na Säbener Strasse v Mníchove i Allianz arénu vybavila ultrazvukovými prístrojmi Acuson P500 a Acuson NX3 a aj ďalšia starostlivosť prebieha výhradne na zariadeniach tejto značky. „Poskytujú vynikajúcu kvalitu obrazu a umožňujú veľmi presné diagnostické vyšetrenia celého muskulárno-skeletálneho systému. Navyše Acuson P500 je mobilná jednotka a môžeme ho využívať prakticky kdekoľvek – na tréningových sústredeniach, v Allianz aréne alebo počas zápasov v zahraničí,“ pochvaľuje si tímový lekár Volker Braun, špecialista na ortopédiu, traumatológiu a športovú medicínu.

Foto: Siemens, FC Bayern

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá