CT skener, ktorý otvára novú éru rádiológie
Nemocnice sa čoraz viac zameriavajú na presnosť, kvalitu a rýchlosť v rádiológii. Chcú ísť o krok ďalej – krok, ktorý teraz urobili univerzitné nemocnice v Erlangene a Navarre.
Franciscovi Cubovi pred dvoma rokmi diagnostikovali rakovinu obličiek a metastázy na pľúcach. „Lekári v Madride mi nedávali veľkú nádej,“ spomína 53-ročný realitný developer. Rozhodol sa vziať veci do vlastných rúk a začal hľadať najlepšiu lekársku starostlivosť i liečbu. Cesta ho zaviedla do Navarrskej univerzitnej kliniky. Táto nemocnica v meste Pamplone na severe Španielska patrí medzi najprestížnejšie v krajine a je referenčným pracoviskom na liečbu rakoviny a srdcových chorôb.
Francisco do týždňa podstúpil operáciu a rakovina obličiek ustúpila. Na pľúcach sa však nedávno opäť objavili metastázy, ktoré treba pravidelne liečiť a kontrolovať. Hoci cesta z Madridu trvá niekoľko hodín, Francisco ju rád absolvuje. „Viem, že tu nájdem najlepších špecialistov s najmodernejšou technológiou,“ hovorí v čakárni rádiologickej jednotky.
Vyšetrenie na CT absolvoval o 10.30 h a už o 11.20 h držal v rukách výsledky: metastázy sa ďalej nerozširujú, liečba je podľa všetkého účinná. „V štandardnej nemocnici by som na výsledok čakal celý týždeň. To je večnosť v situácii, keď sa bojíte o život. Tu dostanem výsledok do 50 minút a to je na nezaplatenie,“ hovorí F. Cubo.
Nový CT skener je navrhnutý tak, aby pacient nemal pri vyšetrení nepríjemný zážitok a zdravotníci sa mu mohli viac venovať.
Nielen rýchlosť a kvalita
Práve krátke čakacie lehoty a kvalitná starostlivosť lákajú do Pamplony pacientov nielen z celého Španielska, ale aj ďalších európskych krajín a Afriky. Klinika rieši akútne prípady, poskytuje pravidelné preventívne prehliadky a pacienti ju vyhľadajú aj v prípadoch nejasných diagnóz, keď potrebujú druhý názor lekára. Nemocnica spolupracuje s externými odborníkmi po celom svete a výsledky je schopná doručiť kamkoľvek do 24 hodín.
Ako univerzitné pracovisko sa klinika podieľa aj na vývoji nových rádiologických metód. Zaradila sa medzi päť špičkových centier, kde spoločnosť Siemens Healthineers testovala nový CT skener SOMATOM X.cite. Výsledky ukazujú, že nová technológia má potenciál posunúť rádiologické vyšetrenia na kvalitatívne vyššiu úroveň.
Nový CT skener koncertuje všetky dôležité inovácie z posledných rokov a reaguje na nové trendy v rádiológii. „Samotný čas skenovania a kvalita obrázkov už dnes nie sú hlavným problémom. Očakávame zjednodušenie vyšetrení, aby pacient nemal nepríjemný zážitok a zdravotníci sa mu mohli viac venovať. Zároveň potrebujeme prístroje, ktorých obsluhu zvládne aj menej skúsený tím, pretože dopyt po CT vyšetreniach prudko rastie a nemocnice nedisponujú stovkami vysokošpecializovaných odborníkov. To spôsobuje predlžovanie čakacích lehôt,“ vysvetľuje vedúci rádiológ navarrskej kliniky Gorka Bastarrika.
Inteligentný sprievodca
Skener SOMATOM X.cite ponúka unikátne riešenie – inteligentný systém myExam Companion, ktorý automaticky podľa charakteru vyšetrenia nastavuje snímkovanie aj rekonštrukciu obrazov. Obsahuje dvadsať predvolených rozhodovacích stromov a lekára naviguje k správnemu riešeniu. „Všetko, čo treba urobiť, je odpovedať na niekoľko otázok, podľa ktorých systém vyberie vhodný skenovací protokol. O vysokú kvalitu snímok sa stará automatizované nastavenia snímkovania a rekonštrukcie obrazu. Takisto dávku röntgenového žiarenia a kontrastného média optimalizuje automat. Pre používateľa je ovládanie vysoko intuitívne a keďže softvér je inteligentný, veľa sa naučí aj sám,“ hovorí G. Bastarrika.
Lekár môže pacienta sledovať kamerou skenera a vyšetrenie prispôsobiť podľa jeho reakcií.
Proces skenovania je navyše prispôsobený konkrétnemu pacientovi. Pýta sa napríklad, či je schopný zadržať dych dlhšie ako 12 sekúnd, alebo nie, či má kovové implantáty. Automatické algoritmy načítajú EKG pacienta a vložia ho do používateľského systému. Ten vypočíta dávky žiarenia podľa údajov EKG, hmotnosti, výšky a veku pacienta. Plne automatizovaný program určovania polohy s 3D kamerou upravuje pri skenovaní pacienta do optimálnej polohy. Šetrí sa tým veľa času, pretože tieto operácie sa predtým robili manuálne.
Pohodlie a menej stresu
Podľa G. Bastarrika je nový skener prvé zariadenie na trhu, ktoré v takomto veľkom rozsahu dovoľuje prispôsobiť skenovanie individuálnym potrebám pacienta. „Pre nás je to veľký prínos, pretože sme klinika, ktorá kladie dôraz na personalizovanú liečbu a pacienti ju od nás očakávajú,“ hovorí šéf navarrskej rádiológie.
Ako vnímajú nový skener sami pacienti? F. Cubo oceňuje najmä väčšiu šírku portálu. Lepší prístup získali menej pohybliví pacienti odkázaní na rôzne zdravotnícke pomôcky. „Je to oveľa pohodlnejšie, už sa necítite ako vo väzení,“ potvrdzuje. Najviac mu však pomáha nový systém komunikácie. Nosí načúvací prístroj, ktorý musel pred každým skenovaním odložiť, takže mal problém registrovať pokyny personálu. „Nové vizuálne farebné kódy označujú, kedy sa musíte nadýchnuť, kedy zadržať dych, čo mi veľmi uľahčuje situáciu,“ pochvaľuje si. Pacienta môže vyšetrujúci pozorne sledovať 2D kamerou skenera. Podľa výrazu tváre okamžite zistí, či sa cíti nepohodlne, má bolesť alebo prežíva stres, a či môže rýchlo reagovať.
Skener SOMATOM X.cite otvára nové trendy v rádiológii: personalizáciu a automatizáciu vyšetrení.
Nové trendy v rádiológii
Personalizáciu vyšetrení a automatizáciu považuje G. Bastarrika za budúce trendy v rádiológii. Automatizácia podstatne zjednodušuje postupy, aby ich zvládli aj menej skúsení lekári. Bude prínosom nielen pre regionálne nemocnice. Aj na špičkových pracoviskách sa učia začínajúci rádiológovia, ktorí sa neraz ocitnú v stresových kritických situáciách alebo zostanú odkázaní sami na seba počas nočnej zmeny.
SOMATOM X.cite s inteligentným rozhodovacím asistentom umožní štandardizovať nastavenia aj pri mimoriadne náročných vyšetreniach kardiologických pacientov, trpiacich arytmiami, artériosklerózou alebo vysokým srdcovým tepom. „Žijeme dlhšie, menej cvičíme a naše stravovacie návyky sa zhoršujú. To všetko spôsobuje nárast srdcových chorôb. Zároveň sa čoraz viac kardiológov spolieha na rádiologickú diagnostiku, ktorá sa v posledných rokoch výrazne rozširuje,“ hovorí kardiológ Juan José Gavira. CT snímky srdca budú dostupnejšie a lekári ich dostanú včas, aby mohli určiť presnú diagnózu a nasadiť účinnú liečbu.
Foto: Stefan Hobmaier, Markel Redondo
Zobrazit Galériu
Žiadne komentáre