Rozhovor: Radoslav Danilák, Tachyum / Čipový génius

0

Radoslav Danilák, generálny riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Tachyum, je úspešný podnikateľ a zároveň jeden z najuznávanejších svetových ­hardvérových architektov s viac ako 25-ročnou praxou v elektronickom priemysle. Vyštudoval informatiku na Technickej univerzite v Košiciach, kde následne ako vysokoškolský učiteľ vyučoval teóriu kompilátorov. Dosiahol titul PhD v informatike a MS (Master of Science) v elektrotechnike z Technickej univerzity v Košiciach (TUKE). Momentálne je už občanom USA.

Vlastní 120 patentov, pričom ďalších 100 čaká na schválenie. Svoje nápady sa však rozhodol už v roku 2007 premeniť na realitu vo vlastných startupoch. Popri budovaní spoločností a vývoji čipov bol Rado ako expert vo svojom odbore zvolený do viacerých poradných orgánov. Nedávno sa stal súčasťou Forbes Technology Council, selektívnej komunity pre svetových technologických expertov, v rámci ktorej publikuje odborné články na Forbes.com. Takisto je členom IDC Technical Computing Advisory Panel a prispievateľom na TechTarget.

Často vystupuje ako hlavný rečník na renomovaných konferenciách vrátane Flash Memory Summit či Hot Chips. Rado je poradcom v Rade vlády SR pre vedu, techniku a inovácie a reprezentuje Slovensko ako expert na EuroHPC (European High Performance Computing Commission) pri Európskej komisii. V januári 2019 dostal od prezidenta Andreja Kisku štátne vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy za značné zásluhy na ekonomickom rozvoji Slovenskej republiky v oblasti podnikania a informačných technológií.

Rado prišiel do USA v roku 1998 a prešiel cez viacero spoločností zameriavajúcich sa na výrobu čipov, ako napríklad Toshiba, kde pracoval ako procesorový architekt a bol súčasťou tímu, ktorý vytvoril čip pre hernú konzolu PlayStation 2. V ďalšej spoločnosti NVIDIA pôsobil ako šéfarchitekt a architekt, pričom vyvíjal čipovú súpravu nForce4 a čip Fermi pre vtedajší najvýkonnejší superpočítač sveta Tianhe-1A, ktorý z Číny urobil superpočítačovú veľmoc a zosadil z trónu procesory od Intelu. Ďalšími spoločnosťami boli Wave Computing, Nishan Systems a Gizmo Tech. Následne sa pustil do vlastných projektov.

Prvý Radov startup bola spoločnosť SandForce, kde pôsobil ako spoluzakladateľ a CTO (Chief Technology Officer). Zameriaval sa najmä na vývoj flash technológie úložných diskov. No v roku 2011 spoločnosť LSI kúpila SandForce za 377 miliónov dolárov.

Druhý Radov startup Skyera v Silicon Valley vyvíjal kompletný a cenovo dostupný systém storage vo veľkosti škatule na pizzu, pričom vyvinul a dodával ultrahusté polovodičové systémy na ukladanie dát. Tu zaujal post spoluzakladateľa a generálneho riaditeľa spoločnosti. V roku 2013, ešte ako generálny riaditeľ Skyery, vyhral ocenenie Gold Tech Awards Circle for Emerging Company Executive. V roku 2014 však Skyeru odkúpila známa spoločnosť Western Digital za nespresnenú cenu.

V roku 2016 Rado založil americko-slovenskú spoločnosť Tachyum, ktorá sa venuje vývoju procesora Prodigy. Nový čip je rýchlejší ako konkurenčné riešenia a má potenciál efektívnejšie využiť kapacitu dátových centier, keďže dokáže plynule a dynamicky prepínať medzi štandardnými úlohami typického dátového centra, úlohami pre HPC (High Perfomance Computing) a úlohami pre AI v akejkoľvek forme. To umožní využívať plnú kapacitu dátových centier bez dodatočných investičných nákladov.

V súčasnosti dátovým centrám možno pripísať viac než 2 % svetovej spotreby elektrickej energie. Ak sa nič nezmení, do roku 2030 to bude 10 % a do roku 2040 absolútne neakceptovateľných 40 % energie. Čip Prodigy na túto výzvu odpovedá 10-násobne nižšou spotrebou elektrickej energie a štvornásobne nižšími celkovými nákladmi na obstaranie a prevádzku (TCO). Čip Tachyum Prodigy príde na trh v roku 2020 a mal by prekonať najrýchlejšie procesory Xeon vo vyťažení dátových centier.Prodigy umožňuje dosiahnuť výkon na úrovni GPGU (General Processing - Graphics Processing Unit) v prípade AI neurónových sietí a prekonáva procesory typu GPU pri výpočtových operáciách, ktoré si vyžadujú neuromorfné počítačové siete (Spiking Neural Networks) a technológie označované ako Symbolic AI a Bio AI.

Nový čip by mal systémovým integrátorom v roku 2021 umožniť vyvinúť systémy s výkonom 30 tensor exaFLOPS (exaFLOPS = 1018, t. j. trilión operácií v pohyblivej rádovej čiarke za sekundu). Európska únia pritom plánovala vybudovať prvý superpočítač s výkonom 1 exaFLOPS najskôr v roku 2028 (výkon 30 exaFLOPS je v súčasnosti odhadovaný výkon ľudského mozgu).

„Minulý rok dátové centrá minuli o 40 percent viac energie ako celá Veľká Británia. Vyprodukovali viac karbónu ako všetky aerolínie lietajúce po svete. Dnes sa dátové centrá približujú k spotrebe 2 percent energie, o 20 rokov by to bolo pri súčasnom raste 30 percent – to jednoducho nie je možné. Momentálne teda čelíme energetickému stropu dátových centier, ktorý spomalí rast cloudu,“ vysvetlil Rado Danilák pre ActualTech Media. Tento problém treba vyriešiť a práve na to sa sústredí spoločnosť Tachyum výrobou nového čipu."

V rámci 24-hodinového cyklu je viac ako 50 % serverov v dátových centrách nevyužitých. Dobrý príklad je Facebook, kde sa líšia prístupy počas 24 hodín, takže servery v jeho dátových centrách veľa času doslova zaháľajú. V najväčšom dátovom centre Facebooku, ktoré má 442 000 serverov, je vyše 12 hodín počas dňa viac než 256 000 serverov v hodnote viac než 2 miliardy dolárov nevyužitých. A to je len príklad z jedného dátového centra. V celosvetovom rozsahu sú len čiastočne využité servery za stovky miliárd dolárov. Vďaka čipu Prodigy budú môcť prevádzkovatelia dátových centier prekonfigurovať nevyužité servery (už zakúpené a zaplatené) ako AI siete na vyžiadanie, čím poskytnú lacné výpočtové zdroje pre výrazne rastúcu skupinu zákazníkov využívajúcich služby AI. Namiesto udržiavania dedikovaného AI GPU hardvéru, ktorý je drahý a náročný na programovanie, môžu prevádzkovatelia dátových centier poskytnúť lacný výpočtový výkon pre používateľov AI.

V súčasnosti sa do infraštruktúry pre AI nedá investovať 10 – 50 miliárd dolárov, pretože nie je garantovaná návratnosť. AI môže napredovať len takým tempom, ktoré garantuje návratnosť. Navyše podľa odhadov je vo svete nevyužitý hardvér za viac ako 100 miliárd dolárov. Ak umožníme využitie tohto hardvéru pre AI, zmení to ekonomické pomery a 10-násobne sa urýchli tempo AI inovácií.

Prodigy sa bude vyrábať najmodernejšou 7 nm technológiou. Vývoj čipu sa tak posúva do ďalšej fázy – softvérového vývoja a prípravy výroby. V tandeme s centrom pre hardvérový vývoj v Kalifornii bude slovenská pobočka Tachyum viesť softvérový vývoj, ktorý má potenciál znásobiť ekonomický prínos čipu Prodigy pre EÚ a globálne trhy. Portovaním všeobecne používaných softvérový balíkov pre dátové centrá s natívnym kódom Prodigy má Tachyum za úlohu urýchliť mieru adopcie Prodigy na primárnom trhu dátových centier.

Podľa Rada Daniláka má Slovensko predpoklady aj ekonomický potenciál na to, aby dokázalo do výskumno-vývojového centra Tachyum pritiahnuť talentovaných IT a AI profesionálov.          

Aj keď Rado Danilák pôsobí už viac ako 20 rokov v Silicon Valley, zachoval si silný vzťah k Slovensku. Podľa neho je kvalita života na Slovensku dnes v mnohých ohľadoch porovnateľná s Kaliforniou. To vytvorilo príležitosti pre talentovaných ľudí v oblasti IT pracovať na Slovensku s cieľom pomôcť pri rozvoji jeho vlastného priemyslu. Rado verí, že Tachyum má okrem signifikantného ekonomického prínosu pre krajinu aj potenciál prilákať naspäť talenty zo zahraničia, pretože práve pobočka spoločnosti Tachyum ponúkne týmto ľuďom príležitosť pracovať s najnovšími a najpokročilejšími návrhmi počítačových čipov. Rado takisto verí, že Tachyum môže značne prispieť k vytvoreniu rozsiahlejšieho inovačného ekosystému v regióne a byť kritickou technológiou na dosiahnutie európskej technologickej suverenity.

Tachyum aktuálne hľadá na Slovensku vhodných ľudí do svojej pobočky. Rado situáciu s náborom IT talentov prirovnáva k automobilovému priemyslu: „Pred 15 rokmi tu bola zelená lúka, a keby niet niekoľkých nadšencov, ktorí myšlienke rozvoja automobilového priemyslu verili, nebolo by toto odvetvie v súčasnosti vlajkové.“          

 

Martin Drobný

Všetky autorove články
Tachyum cip technika stroj hardver pocitac

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať