Image
22.1.2020 0 Comments

Digitálne dvojča vylepšuje vrtuľníky pre záchranárov

Austrálska firma HeliMods sa špecializuje na úpravy leteckej techniky. Vďaka digitálnym technológiám vyvinula inovatívne riešenie uľahčujúce nakladanie nosidiel do vrtuľníkov a prenikla na globálny trh.

Digitálne dvojča bolo pre Willa Shrapnela jednou z prvých investícií. „V digitálnom prostredí umožňuje navrhovať a testovať nápady i riešenia priamo v lietadlách. Zároveň dokážeme pracovať rýchlejšie a s oveľa menším tímom ľudí,“ vysvetľuje zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti HeliMods.

Shrapnelova firma sídli v meste Caloundra na austrálskom pobreží Sunshine. Špecializuje sa na úpravy vrtuľníkov pre zákazníkov, ktorí vykonávajú rôzne špeciálne misie: od lekárskej pohotovosti cez pátracie a záchranné práce až po hasenie či letecký prieskum. Jej riešenia sa uplatnili nielen v Austrálii, ale aj v Spojených štátoch, Európe či v dažďových pralesoch v Borneu.

Softvéry spoločnosti Siemens umožnili v HeliMods vytvoriť digitálne dvojčatá ich automatizovaného systému nakladania nosidiel (PAL), ako aj kabín rôznych typov vrtuľníkov.

Rýchla nakládka pacientov
Unikátnym riešením firmy HeliMods je automatizované nakladanie nosidiel do vrtuľníkov. „Ide o prvú inováciu tohto druhu na svete a takouto technológiou doteraz nedisponovalo žiadne lietadlo,“ hovorí W. Shrapnel. Systém Powered Aero Loader (PAL) s nosnosťou 320 kilogramov je plne automatizovaný a dokáže na jedno stlačenie tlačidla naložiť nosidlá s pacientom do záchranárskeho vrtuľníka. Keďže konštrukciu s pacientom netreba prekladať na inú, celá operácia je oveľa rýchlejšia a postihnutému možno skôr poskytnúť potrebnú lekársku pomoc. Niekedy totiž rozhodujú sekundy.

Podnet na vývoj systému PAL prišiel z Kanady, kde pôsobí nezisková organizácia Ornge so zameraním na letecký transport pacientov. Urobila globálny prieskum možností, ako zlepšiť starostlivosť o pacientov, a vybrala si firmu HeliMods. „Ide pravdepodobne o najlepšiu inováciu, akú sme doteraz urobili. Dnes dokážeme naložiť pacienta pod bežiacimi rotormi vrtuľníka a rýchlejšie opustiť rizikovú oblasť. Od skúsených posádok máme len samé pozitívne ohlasy,“ hovorí Justin Pyke, riaditeľ Paramedics v Orngei.

Systém PAL výrazne zvyšuje rýchlosť nakladania nosidiel a zároveň odbremeňuje záchranárov od manuálnej manipulácie, čo znižuje riziko únavy a presilenia.

Riešenie PAL integrovali aj do vrtuľníkov záchranárskej služby LifeFlight Australia. Shaun Gillot, člen jednej z posádok, takisto oceňuje predovšetkým rýchlosť automatického systému: „Rýchlejšie vyložíme naše vybavenie, poskytneme pacientovi prvú pomoc, naložíme ho do vrtuľníka, aby tam čo najskôr dostal potrebnú komplexnú starostlivosť.

Digitálna cesta k úspechu
Firma HeliMods používa celý rad technológií Siemens. „Pri vývoji produktov sa nám osvedčil softvér 3D CAD NX a na riadenie životného cyklu produktu používame Teamcenter. Prostredníctvom týchto technológií spravujeme celé digitálne prostredie a riadime všetky procesy – od úvodných požiadaviek na produkt až po konečný výsledok, ktorý integrujeme do lietadla určeného na špeciálne misie,“ vysvetľuje W. Shrapnel.

Vďaka softvérom možno vytvoriť trojrozmerné digitálne dvojča nielen pre systém PAL, ale aj kabíny vrtuľníkov. V digitálnom prostredí potom krok za krokom prispôsobujú riešenia potrebám každého zákazníka podľa vrtuľníka, ktorý používa. Odbúrava sa tak potreba vyrábať fyzické prototypy pre každý model a zároveň možno simulovať záťažové skúšky. Overuje sa pri nich, ako jednotlivé komponenty odolávajú náročným prostrediam, v ktorých slúžia záchranárske vrtuľníky.

Hlavný hangár firmy HeliMods v austrálskom meste Caloundre. Digitálne technológie jej umožnili rast a zvýšili schopnosť konkurovať na globálnom trhu.

Digitalizácia výrazne pomohla pacientom i posádkam, no aj pre firmu HeliMods sa stala rozhodujúcim faktorom ekonomického úspechu. W. Shrapnel odporúča všetkým, aby sledovali nové trendy v digitálnych technológiách: „Nie vždy sa investícia podarí, ale ak uspejete, vaše možnosti sa významne rozšíria. A ak chcete pôsobiť na globálnom trhu, je to absolútna nevyhnutnosť. Naša spoločnosť rastie v posledných rokoch do značnej miery vďaka digitálnym technológiám. Čím viac do nich investujeme, tým väčší trh sa nám otvára a poskytuje príležitosti na inovatívne riešenia.“

Foto: Siemens

Zobrazit Galériu
Autor: Siemens

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá