Image
16.9.2020 0 Comments

Elektromotory pomáhajú dýchať pacientom

Rýchla reakcia závodu Siemens v českej Mohelnici pomohla piešťanskému EKOM-u zvládnuť štvornásobný nárast dopytu po kompresoroch do dýchacích prístrojov.

Firma EKOM z Piešťan produkuje vysokovýkonné kompresory, ktoré sa pripájajú k najúčinnejším dýchacím prístrojom. V tomto segmente patrí k absolútnej svetovej špičke nielen v objeme výroby, ale aj v účinnosti a spoľahlivosti kompresorov. Drvivú väčšinu exportuje, prevažne do krajín Európskej únie, Veľkej Británie, Ruska, ako aj do Spojených štátov a Ázie.

Rozmach počas pandémie
Počas pandémie sa krajiny postihnuté novým koronavírusom snažili zvýšiť počty pľúcnych ventilátorov, dôležitých pre pacientov s najťažším priebehom ochorenia. Dramaticky tak vzrástol aj záujem o kompresory do dýchacích prístrojov a sám EKOM zaznamenal až štvornásobné zvýšenie objednávok.

To všetko v čase, keď pre zatvorené hranice a odstávky dodávateľov vznikali problémy s kľúčovými komponentmi. Výpadky sa týkali dodávateľov z Nemecka, kde stáli pre chýbajúce subdodávky z Číny, a zo severu Talianska, ktoré bolo v tom čase paralyzované šírením Covidu-19.

Elektromotory sú pre výrobu medicínskych kompresorov kriticky dôležitou subdodávkou.

Kým niektoré nedostatkové alebo nedostupné komponenty firma dokázala získať od náhradných dodávateľov, pri elektromotoroch, ktoré sú pre výrobu medicínskych kompresorov kriticky dôležitou subdodávkou, by to také jednoduché nebolo.

Dlhodobé partnerstvo
EKOM vo svojich produktoch používa elektromotory z českého závodu Siemens v Mohelnici. Nielen pre ich spoľahlivosť a kvalitu, ale aj vďaka výbornej spolupráci oboch firiem pri vývoji, ktorá je základom ich dlhodobého partnerstva.

Elektromotory upravujeme podľa požiadaviek zákazníka tak, aby v kompresoroch optimálne fungovali a spĺňali prísne špecifické normy. Napríklad, aby nedochádzalo k ich prehrievaniu alebo aby spoľahlivo zvládali opakované štarty,“ vysvetľuje Milan Gybeľ zo spoločnosti Siemens Slovensko, zodpovedný za predaj týchto produktov.

Koordinácia so Siemensom bola kľúčová aj pri zachovaní kontinuity výroby v Piešťanoch. Pomohla zvýšiť dodávky pľúcnych ventilátorov, ktoré mali v čase epidémie ochorení dýchacích ciest cenu zlata.

Pľúcne ventilátory značky EKOM patria ku svetovej špičke.

Flexibilita a zodpovednosť
Náhle preorganizovanie výroby nebolo pre mohelnický závod jednoduché. Fabrika zvyčajne plánuje produkciu minimálne na niekoľko týždňov dopredu a po prepuknutí pandémie mala takisto problémy so subdodávkami. Navyše, v závode sa v tom čase začala šíriť epidémia klasickej chrípky a zamestnanci sa, prirodzene, obávali o svoje zdravie.

Napriek všetkým problémom a prekážkam sa nám podarilo v priebehu niekoľkých dní urgentné objednávky EKOM-u zabezpečiť a postupne sme expedovali prvé z vyše šesťtisíc elektromotorov objednaných počas marca. Bol to výsledok intenzívneho úsilia ľudí z nákupu, logistiky i výroby. Všetci si uvedomovali, aké je pre celý svet dôležité objednávky splniť,“ hovorí Marián Hrica, obchodný riaditeľ divízie Digital Industries spoločnosti Siemens na Slovensku.

EKOM zvládol zložitú situáciu po vyhlásení globálnej pandémie vďaka podpore dodávateľov kľúčových komponentov. „To bolo pre nás rozhodujúce, oceňujeme najmä ústretovú spoluprácu pri zvyšovaní objednávok a dodržanie požadovaných termínov,“ dodáva Vladimír Bátora, výrobno-technický riaditeľ EKOM-u. V aktuálnom obchodnom

roku si piešťanský výrobca objednal od Siemensu už desaťtisíc elektromotorov, čo je zhruba štvornásobok bežného dopytu.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá