Inteligentný softvér rozumie ľudskej anatómii
Na vývoji revolučného riešenia pre rádiológov sa podieľa sedemdesiat expertov zo Slovenska.
V medicíne rastie objem dát a pre lekárov, napríklad rádiológov je čoraz ťažšie využívať dostupné technológie bez podpory počítačového digitálneho spracovania. Inovátori zo Siemens Healthineers doteraz získali štyristo patentov týkajúcich sa automatizovaného strojového učenia.
Vyvíjajú tiež revolučný softvér syngo.via, ktorý vďaka prvkom umelej inteligencie (AI) podstatne zvyšuje kvalitu diagnostiky. Ide o sofistikovaný zobrazovací softvér, schopný trojrozmerne čítať snímky vyhotovené pomocou počítačovej tomografie (CT) a magnetickej rezonancie (MR).
Výnimočný softvér
Pri bežnom CT vyšetrení hrudníka je výstupom vyše dvetisíc snímok. Dôvodom je fakt, že prístroj sa nedokáže samostatne zamerať len na tú časť tela, ktorú lekár potrebuje. Softvér Siemens Healthineers mnohé z týchto krokov automatizuje, čím skracuje čas potrebný na vyšetrenie a eliminuje nepotrebné ožarovanie. Štúdie dokladujú, že pomocou softvéru syngo.via možno urobiť diagnostiku o 75 percent rýchlejšie a s liečbou možno začať podstatne skôr.
Softvér navyše vďaka prvkom umelej inteligencie „rozumie“ ľudskej anatómii. Využíva pritom vyspelé technológie počítačového videnia. „Dokáže rozpoznať ramená, chrbticu, panvu a iné časti tela. Zároveň optimalizuje spôsob, ako ich zobraziť v anatomickom prostredí. Napríklad chrbtica prirodzene nie je rovná, ale zakrivená, náš softvér dokáže zreteľne zobraziť paralelne každý stavec,“ vysvetľuje Luboš Iro, vedúci Development centra Siemens Healthineers Slovensko.
Na Slovensku má Siemens Healthineers desiatky vývojárskych tímov v Bratislave, Žiline a Košiciach a na projekte syngo.via sa podieľa sedemdesiat odborníkov. Softvér s prvkami umelej inteligencie využívajú aj mnohé slovenské nemocnice a ich pacienti.
Pozornosť si zaslúži tiež jedinečná technológia Cinematic Volume Rendering, ktorá umožňuje vytvárať 3D fotorealistické snímky vnútra ľudského tela. Zjednodušene povedané, základom tejto inovácie sú hrubé dáta získané z CT alebo MR. Z nich sa vytvoria 3D modely vyšetrovaných orgánov pacienta, ktoré sa podobne ako vo filme „oživia“ tak, aby vyzerali čo najviac realisticky. Lekári si potom môžu pozrieť a otáčať takto zobrazený orgán z viacerých uhlov a následne dospieť k presnejšej diagnostike ochorenia.
Technológia Cinematic Volume Rendering vytvára 3D fotorealistické snímky vnútra ľudského tela.
Náhrada lekárov? Určite nie
Často sa diskutuje, či umelá inteligencia časom nahradí lekárov, napríklad rádiológov. Podľa expertov Siemens Healthineers vývoj nejde týmto smerom – umelá inteligencia môže pomôcť s prácou, ktorú lekár vykonáva, ale konečné rozhodnutie o liečbe pacienta ostane na lekárovi. A to sa nezmení.
Existuje viacero dôvodov. Prvý je legislatívny. Lekár svojimi rozhodnutiami zodpovedá za stav pacienta. V prípade „AI doktora“ by nebolo jasné, kto je zodpovedný. Firma, ktorá „AI doktora“ učila, konkrétni programátori, ktorí ho programovali alebo zdravotnícke zariadenie, ktoré ho používa? Lekár navyše pri liečbe rozmýšľa v celkovom kontexte, keďže je sám človekom. Je empatický a sociálne inteligentný, také niečo strojom chýba.
Takže nie, odborníci na umelú inteligenciu sa zhodujú, že technológie lekárov nenahradia. Nahradia iba tých, ktorí technológie nebudú používať. Budú totiž oveľa menej produktívni a zrejme aj menej kvalitní.
Foto: Siemens
Zobrazit Galériu
Žiadne komentáre