Luxusné stredisko čerpá energiu z jazera
Najväčší švajčiarsky hotelový komplex Bürgenstock využíva na kúrenie a chladenie vodu z Luzernského jazera. Čerpá ju do výšky päťsto metrov.
Pri Luzernskom jazere v strednom Švajčiarsku má cestový ruch veľmi dlhú tradíciu. Prvý hotel postavili na hore Bürgenstock v roku 1873 a v nasledujúcich desaťročiach sa stala mimoriadne obľúbenou destináciou. Najväčší rozkvet však zažila v 50. až 80. rokoch minulého storočia, keď ju objavili významné osobnosti zo sveta politiky, biznisu a umenia.
Švajčiarsky hotel roka
Rezort Bürgenstock na prelome tisícročí niekoľkokrát zmenil majiteľov, až ho v roku 2008 prevzala spoločnosť Katara Hospitality Switzerland, patriaca investičnému fondu Qatar Investment Authority.
Katarskí vlastníci sa rozhodli vrátiť stredisku predošlý lesk a slávu. Investovali 550 miliónov švajčiarskych frankov (512 miliónov eur) do štyroch nových hotelov v kategórii od troch do piatich hviezdičiek. Ponúkajú celkovo 383 izieb a apartmánov a pribudli aj alpské kúpele s rozlohou desaťtisíc štvorcových metrov a kongresové centrum pre šesťsto ľudí.
Pri plnom obsadení sa rezort postará o osemsto hostí. K dispozícii majú dve kryté tenisové haly, deväťjamkové golfové ihrisko, osem reštaurácií, lanovku k jazeru, kino a sieť obchodov. Posledný zo štyroch hotelov – Waldhotel Health & Medical Excellence – slávnostne otvorili v decembri 2017 a o dva roky neskôr získal rezort Bürgenstock švajčiarske ocenenie Hotel roka.
Nové stredisko Bürgenstock je vykurované a chladené energiou Luzernského jazera.
Energia z jazera
O dodávku energie pre celé stredisko sa stará nové elektráreň. Kombinuje takmer 130-ročnú tradíciu s najnovšími technológiami. Rovnako ako v roku 1888 sa voda z Luzernského jazera zachytáva pri obci Kehrsiten a prečerpáva na kopec Bürgenstock. Vtedy slúžila na dodávku pitnej vody, dnes hotelovému komplexu poskytuje energiu.
Základný koncept je jednoduchý: čerpadlá s výkonom takmer osemdesiat litrov za sekundu odvádzajú vodu z jazera do hornej nádrže, pričom prekoná výškový rozdiel päťsto metrov. Odtiaľ sa voda prečerpáva do elektrárne s tepelnými čerpadlami s výkonom 1,3 megawattu. Voda zohriata na 45 až 55 stupňov Celzia sa potom distribuuje do budov. Používa sa buď priamo na vykurovanie, alebo ako zdroj energie pre lokálne tepelné čerpadlá budov, ktoré ju ohrievajú na 65 stupňov. Na chladenie sa voda z jazera využíva priamo – v hĺbke štyridsať metrov je jej teplota po celý rok päť až sedem stupňov.
Voda z jazera poskytuje 70 až 90 percent energie na vykurovanie a na kompletné chladenie. Použitá voda sa odvádza späť do jazera, pričom tečie turbínou, ktorá časť energie získava späť. Slúži potom na čerpanie vody nahor.
Toky energie reguluje elektromotorový aktuátor z produktového radu Siemens Acvatix.
Systém pre chytré budovy
Elektráreň riadia systémy spoločnosti Siemens. „Projekt bol mimoriadne rozsiahly a sledovali sme dve hlavné priority. V prvom rade šlo o bezpečnosť hostí a ochranu majetku, rovnako dôležité však boli aj spoľahlivé dodávky energie,“ vysvetľuje Thomas Guebey zo spoločnosti Siemens, vedúci projektu v stredisku Bürgenstock.
Voda prechádza takmer uzavretým systémom a bezpečnosť môže ohroziť poškodený ventil, prasklina na potrubí alebo zvýšený tlak. „Neustále preto zhromažďujeme dáta zo všetkých dôležitých uzlov. Integruje ich platforma správy budov Desigo CC. Ak zaznamená nesprávne hodnoty, systém zariadenie automaticky vypne a upozorní zodpovedného technika,“ hovorí T. Guebey.
Systém Desigo CC však neslúži len na monitorovanie a riadenie kúrenia a chladenia. Riadi systémy automatického tienenia a osvetlenia miestností a bezpečnostných protipožiarnych systémov. Okrem senzorov je k dispozícii aj sledovanie prostredníctvom videokamier. K ekologickej prevádzke budov prispievajú pohony Sinamics, ktoré sa starajú o optimálne vykurovanie, chladenie i vetranie miestností a hál. Jednotný systém dokonale koordinuje jednotlivé komponenty a poskytuje jednoduché a intuitívne ovládanie na displejoch riadiaceho centra Desigo CC.
Motorizovaná klapka z produktového radu Siemens OpenAir na reguláciu odsávaného vzduchu.
Elektráreň je v prevádzke od januára 2016 a skúsenosti sú zatiaľ veľmi dobré. Správcovia systému doteraz museli riešiť len niekoľko drobných hlásení, väčšinou šlo o chyby ventilov, ktoré preventívne vymenili. Systém stále čaká na záťažovú skúšku, pretože aj doteraz najchladenejší január roku 2017 dosiahol len pätinu projektovaného maxima.
Foto: Bürgenstock Hotels AG, Siemens
Zobrazit Galériu
Žiadne komentáre