Image
10.9.2018 0 Comments

Počúvajú, ako rastie tráva

Špičkový futbalový tím potrebuje špičkové podmienky – vrátane hracej plochy. FC Bayern Mníchov využíva vo svojej domácej Allianz aréne pri údržbe trávnika špeciálnu aplikáciu založenú na technológiách Siemensu.

Trávnik, na ktorom sa rozhoduje o víťazstvách či prehrách, je pre fanúšikov posvätný. Pre kamery pokrývajúce televízne prenosy musí žiariť najkrajšou zeleňou. Hráčom má poskytovať pevnú oporu a lopte zase podmienky na rýchly pohyb. To všetko musí zvládať počas celého zápasu, aj za mrazivého počasia, keď by sa normálne ukladal na zimný spánok.

Rovnako ako na mnohých iných futbalových štadiónoch má aj trávnik v mníchovskej Allianz aréne svojho odborného správcu. Prichádza na ihrisko každý deň už o pol siedmej ráno, pretože vtedy je najlepšie svetlo na zhodnotenie jeho stavu. Povrch hracej plochy je rozdelený do šiestich pomyselných zón podľa rozličných podmienok, ktoré na nich vládnu. Tribúny vytvárajú nepravidelné tiene, niektoré miesta sú vystavené dažďu a vetru, iné nie. Na jednom ihrisku tak vznikajú rôzne mikroklímy.

Aplikácia pre trávnik
Nová aplikácia FC Bayern Greenkeeper App umožňuje správcovi lepšie poznať aktuálnu kondíciu trávnika. Na trávnatej ploche sú umiestnené senzory, ktoré zhromažďujú dáta a posielajú ich do otvoreného cloudového systému internetu vecí spoločnosti Siemens.

Údaje sledujú množstvo svetla, teplotu, silu a smer vetra, vlhkosť, obsah soli v trávniku či chlorofylu v listoch trávy. Senzory nainštaloval na ihrisku holandský špecialista na osvetlenie štadiónov, spoločnosť SGL. Do systému sa tiež vkladajú aktuálne informácie o počasí i jeho predpovede.

Dáta z futbalového ihriska sa raz za minútu prenášajú do cloudového systému MindSphere, ktorý ich vyhodnocuje a zobrazuje v prehľadných grafoch. Aplikácia FC Bayern Greenkeeper App na ich základe zostavuje odporúčania na údržbu. Môže napríklad zosilniť svetlo alebo zavlažovanie, spustiť vyhrievanie trávnika alebo znížiť teplotu. Správca na všetko dozerá prostredníctvom inteligentného telefónu – a okamžite dostáva odporúčania na špecifické úkony a opatrenia.

Trávnik je pre nás veľmi dôležitý, lebo je podmienkou kvalitnej hry. Zároveň však predstavuje významný nákladový faktor s mnohými rizikami, ak sa neudržuje vo vynikajúcom stave,“ hovorí Jürgen Muth, generálny riaditeľ Allianz arény.

Technologický partner
Siemens pomáha odborníkom lepšie pochopiť, čo tráva na zdravý rast potrebuje, a optimalizovať starostlivosť. Tým sa však jeho úloha v technologickom partnerstve so slávnym futbalovým klubom nekončí. Už niekoľko rokov zahŕňa infraštruktúru budov a, samozrejme, energetický manažment, keďže štadión v deň zápasu spotrebuje toľko energie ako malé mesto. 

Pri veľkých zápasoch naplní štadión 75-tisíc fanúšikov a inteligentné riešenia sa podieľajú na organizácii ich dopravy do Allianz arény – či už vlakmi, metrom alebo autami po diaľniciach, organizuje parkovanie desiatok tisíc vozidiel v parkovacom dome alebo sa podieľa na výrobe prototypov špeciálnych kopačiek pre hráčov klubu. Aj výrobcovia individualizovaného športového vybavenia totiž dnes využívajú digitalizáciu a nástroje priemyslu 4.0. Špičkové medicínske technológie Siemens Healthineers sa zasa starajú o zdravie futbalistov a ich dlhodobo vysoký výkon. 

„MindSphere nám uľahčuje získavanie dát, ich vizualizáciu a odovzdáva výsledky analýz používateľovi.“
Lars Oyntzen, autor aplikácie FC Bayern Greenkeeper App

Sen o FC Bayern
Aplikáciu FC Bayern Greenkeeper App vyvíja malý tím vo firme Evosoft, dcérskej spoločnosti koncernu Siemens. Pod vedením projektového manažéra Larsa Oyntzena využíva princíp agilného vývoja softvéru. „Používame metódu Scrum,“ vysvetľuje L. Oyntzen. „Znamená to, že po každom vývojovom kroku požiadame správcu o spätnú väzbu. Naprieky všetkej digitalizácii je totiž práve on osobou s najhlbším poznaním svojho trávnika.

Vývojár L. Oyntzen je sám futbalista a fanúšik klubu FC Bayern Mníchov od raného detstva. Chytá v bráne za klub ASV Weisendorf a so svojím tímom hrá okresnú ligu. Projekt MindSphere považuje za svoju srdcovú záležitosť. „Vyvíjať riešenie pre klub, ktorého som obdivovateľom od detstva, to je môj splnený profesionálny sen,“ hovorí L. Oyntzen.

Tráva ako veda
Okrem správcu trávnika spolupracujú na projekte aj vedci z Technickej univerzity v Mníchove. Vývojári aplikácie čerpajú podrobné znalosti aj od expertov zo Skleníkového laboratórneho centra Dürnast. Dôležité sú napríklad informácie, ako dlho by sa mal trávnik osvetľovať v zimných mesiacoch a od akého okamihu už vynakladaná energia nebude prinášať žiaden ďalší úžitok.

Hlavným nepriateľom futbalového trávnika sú však huby – presnejšie dvesto druhov rôznych húb. Ani odborníci o nich nevedia všetko. Pri akej vlhkosti sa môžu v trávniku objaviť špecifické druhy húb? Aké sú prvé príznaky výskytu húb? Ako mu čo najskôr a najefektívnejšie zabrániť?

Huby sa šíria rýchlo a pre trávnik môžu byť zničujúce. Náklady na náhradu trávových kobercov sa môžu vyšplhať na stovky tisíc eur. FC Bayern musel pred dvoma rokmi tesne pred zápasom vymeniť celú trávnatú plochu. To sú situácie, ktoré už nik nechce zažiť. „Ak sa objaví problém, treba rýchlo rozpoznať, čo sa deje, a okamžite reagovať,“ hovorí L. Oyntzen. Dáta zhromažďované a analyzované v cloude MindSphere by mohli v budúcnosti priniesť cenné poznatky aj samotným biológom z univerzity.

Foto: Siemens, Pictures of the Future

Zobrazit Galériu
Autor: Siemens

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá