Image
5.10.2020 0 Comments

Prístroj odhalí nádor oveľa skôr

Najzávažnejšie ochorenia liečia unikátnym hybridným prístrojom. 

V michalovskej nemocnici otvorili nové nadregionálne pracovisko nukleárnej medicíny, základom ktorého je nový hybridný prístroj SPECT/CT (Siemens Healthineers Symbia Intevo Excel). „Prístroj spája dve vyšetrovacie metódy, pomocou ktorých dokáže odhaliť nádor alebo zápal v tele oveľa skôr, než pri iných zobrazovacích metódach. Najmä u onkologických pacientov je to rozhodujúce pre úspech liečby,“ hovorí primárka oddelenia nukleárnej medicíny nemocnice MUDr. Monika Málincová.

Pri viacerých ochoreniach dochádza totiž najprv k poruche funkcie orgánov, no v tom čase ešte nemusia byť viditeľné zmeny ich tvaru či veľkosti. V rámci nukleárnej metódy SPECT je možné takéto choré tkanivo odhaliť, no nedá sa presne lokalizovať. Na to slúži CT vyšetrenie, ktoré určí presnú pozíciu nádoru.

Hybridný prístroj zároveň pracuje s možnosťou celotelového a tomografického zobrazenia, prípadne aj s anatomickým CT zobrazením. Ak teda lekári hľadajú v tele pacienta niečo, čo vykazuje chorobnú aktivitu, ale nevedia, kde sa to presne nachádza a ako to vyzerá, celotelové zobrazenie im veľmi pomáha. Prístroj zároveň zvyšuje komfort pacienta, keďže absolvuje na jednom prístroji dve vyšetrenia. Nenahraditeľný bude pri diagnostike kostných metastáz, pri rakovine prostaty, prsníka a iných onkologických ochoreniach. Pri diagnostike závažnej a niekedy až život ohrozujúcej embólie pľúc zasa pomôže ventilačno-perfúzna scintigrafia. 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá