Image
23.3.2020 0 Comments

Roboty vyrazili do boja proti vírusu

Firmy Siemens a Aucma za rekordný jeden týždeň vyvinuli inteligentné dezinfekčné roboty, ktoré pomáhajú v čínskych nemocniciach potlačiť koronavírus i ďalšie vírusové infekcie.

Yu Qi vedie výskumnú skupinu spoločnosti Siemens China v meste Čching-tao na západnom pobreží Žltého mora. Zaoberá sa automatizáciou výroby a aj on intenzívne premýšľal, ako využiť najmodernejšie technológie v boji proti šíriacemu sa ochoreniu Covid-19. V obrovskom množstve informácií ho zaujala správa, že v mnohých nemocniciach naliehavo potrebujú dezinfekčné zariadenia, ktoré by pri dezinfikovaní vysoko rizikových oblastí nahradili ľudí.

Yu Qi pracuje v laboratóriu, ktoré založili Siemens a firma Aucma. Spoločne tu vyvíjajú špeciálne roboty, autonómne vozidlá a ďalšie inteligentné zariadenia. Dostal nápad, ktorý okamžite podporili všetci kolegovia – skonštruujme nový typ inteligentného dezinfekčného robota.

Prvá vzorka o týždeň
Celý tím sa túžil zapojiť do bitky s vírusom. „Vedeli sme, že nemocnice a personál v prvej línii potrebovali v týchto kritických chvíľach pomoc. Okamžite sme sa pustili do práce,“ hovorí Wang Kai, konštruktér v spoločnosti Corporate Technology China. Vytvorili desaťčlenný tím skúsených expertov a boli presvedčení, že nový robot bude čoskoro na svete.

Od návrhu po výrobu prvej vzorky dezinfekčného robota uplynul jediný týždeň.

Za behu museli vyriešiť viacero otázok. Väčšina bežných dezinfekčných robotov používa elektrický podvozok a benzínové rozstrekovacie pištole. Tankovanie rozprašovačov je však nebezpečné a zdĺhavé. Aby roboty lepšie vyhovovali potrebám postihnutých oblastí, rozhodli sa použiť čisto elektrický pohon všetkých agregátov. Znamenalo to vyvinúť nové riadiace systémy pre pištole i elektrický podvozok. Zároveň vypracovali riešenie, ako maximalizovať sterilizačný účinok s menšou spotrebou dezinfekčných prostriedkov a ako zabezpečiť pokrytie 360 ​​stupňov aj v obmedzenom priestore.

Vývojári zo Siemensu i Aucmy pracovali z domu a tímovú prácu udržiavali vďaka telefónom. „Uskutočnil sme toľko hovorov, že som si nestačil dobíjať telefón,“ spomína Sun Zhaojun, projektový manažér spoločnosti Siemens. Prototyp zhotovili v montážnych dielňach firmy Aucma. Vytrvalým a obetavým úsilím sa im podarilo inteligentný robot od prvého nákresu po prototyp vyrobiť počas jediného týždňa – od 7. do 15. februára!

Testovacia jazda inteligentného robota.

Informácie v reálnom čase
Dobré výrobky musia byť jednoduché a nový robot je prispôsobený tak, aby zvládol rôzne scenáre použitia. S lítiovou batériou dokáže s dvoma pištoľami vydezinfikovať za hodinu plochu 20- až 36-tisíc štvorcových metrov. Všesmerové kamery s inteligentným algoritmom videnia na vrchu robota prenášajú videá a informácie v reálnom čase. Operátor tak môže vzdialene lokalizovať postihnuté oblasti a zabrániť šíreniu infekčných chorôb. Aby sa robot mohol ľahko pohybovať po rôznych povrchoch, namiesto kolies používa pásový podvozok. Má tak lepšiu schopnosť prekonať prekážky aj stúpanie. Keďže pri návrhu konštrukcie a autonómnych riadiacich systémov vznikli aj unikátne riešenia, tím predložil dve žiadosti o národné patenty.

Nové dezinfekčné roboty už vyrazili do nemocníc prvého kontaktu a pomohli zvládnuť nápor infekčnej nákazy. Svoje dôležité miesto nájdu aj v školách, kanceláriách, výrobných halách a na verejných priestranstvách, všade tam, kde sa začína vracať život.

Foto: Siemens

Zobrazit Galériu
Autor: Siemens

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá