Image
15.10.2020 0 Comments

S koronavírusom si meria sily špičková veda

Laboratóriá majú k dispozícii vysoko kvalitné testy a spoľahlivé technológie. Do boja proti Covidu-19 sa zapojila tiež umelá inteligencia, na ktorej sa podieľajú aj slovenskí vývojári.

Spoločnosť Siemens Healthineers rýchlo zareagovala na pandémiu ochorenia Covid-19 a rozšírila výrobné kapacity, aby zvýšila celosvetové dodávky testov na diagnostikovanie nového koronavírusu. Dnes je schopná dodávať päťdesiat miliónov testov mesačne. „Na trh sme uviedli širokú škálu testov, od PCR testov cez sérologické testy až po rýchlotesty OnSite, vhodné na použitie mimo laboratória. V súčasnosti sa všetky rutinne používajú pri akútnom i dlhodobom testovaní a umožňujú efektívny manažment pacientov,“ hovorí Peter Znášik, vedúci divízie laboratórnej diagnostiky Siemens Healthineers na Slovensku.

Testy najvyššej kvality
Test na detekciu prítomnosti IgM a IgG protilátok SARS-CoV-2 Total v krvi dosahuje stopercentnú citlivosť a 99,8-percentnú špecificitu. Zisťuje prítomnosť protilátok na koronavírus Covid-19 a poskytuje informáciu, či organizmus pacienta vytvoril adaptívnu imunitnú odpoveď. Tá určuje, či je testovaný momentálne infekčný alebo ochorenie prekonal už skôr.

Kľúčovou podmienkou vysoko kvalitného testu je výber správneho proteínu, ktorý sa vyznačuje značnou mierou škálovateľnosti, je nevyhnutný pre testovanie protilátok a zároveň predstavuje významnú pomoc pri efektívnom riadení hrozby ochorenia Covid-19. Test na detekciu IgM a IgG protilátok, ktoré blokujú preniknutie vírusu do buniek, sa zameriava na antigén S1RBD. Tento výber je tiež v súlade s vývojom vakcín proti Covidu-19. Cieľom bolo vytvoriť vysoko presný test na protilátky, ktorý by pomohol identifikovať imunitnú reakciu a tiež by nám poskytol dlhodobé informácie z pohľadu imunity a očkovania,“ vysvetľuje P. Znášik.

Ďalším zo skupiny sérologických testov je kvalitatívny aj semikvantitatívny test na IgG protilátky. Klinickým pracovníkom pomáha sledovať dlhodobý priebeh imunitnej odpovede. Je to dôležité pri posúdení rizika opakovanej infekcie u jednotlivcov, ktorí už ochorenie prekonali. Okrem toho bude hrať významnú úlohu pri posúdení dlhodobej ochrany pred infekciou po zaočkovaní. Test SARS-CoV-2 IgG sa vyznačuje stopercentnou senzitivitou a špecificitou 99,9 percenta.

Zásahy na diaľku
Divízia laboratórnej diagnostiky Siemens Healthineers bola schopná poskytovať technologickú podporu laboratóriám aj v sťažených podmienkach, kedy sa počet návštev na ich pracoviskách pre obmedzenia vyvolané pandémiou koronavírusu musel znížiť na minimum. „Vzdialená správa analyzátorov Siemens Healthineers v laboratóriách nám umožnila robiť mnohé potrebné servisné a aplikačné zásahy aj na diaľku, bez našej prítomnosti v laboratóriách. Táto funkcionalita bola veľkou technologickou výhodou, ktorú naši zákazníci využili a ocenili,“ konštatuje P. Znášik.

Foto: Siemens

Zobrazit Galériu
Autor: Siemens

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá