Image
21.10.2020 0 Comments

Slováci začínajú programovať nemocnicu budúcnosti

Vývojári zo spoločnosti Siemens Healthineers Slovensko sa pustili do unikátneho projektu, ktorý vďaka umelej inteligencii od základu zmení spôsob, akým fungujú nemocnice na celom svete.

V súčasnosti neexistuje softvér, ktorý by dokázal komplexne riadiť nemocničné procesy a efektívne riadiť ich fungovanie. Softvérové systémy určené pre zdravotnícke zariadenia riešia čiastkové úlohy a navzájom nekomunikujú. Nemocnice tak svoje prístroje a personál nevyužívajú efektívne, čo v konečnom dôsledku môže zbytočne predlžovať diagnostiku a liečbu pacientov. Slovenskí programátori a IT špecialisti sa pustili do projektu Patient Journey Management, aby to pomocou neho od základu zmenili.

Unikátny systém bude využívať prvky umelej inteligencie a umožní nemocniciam lepšie využívať limitované zdroje. Zároveň im poskytne lepší prehľad o jednotlivých procesoch a na základe tvrdých dát umožní vyhodnocovať kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Prispeje k tomu aj spätná väzba od pacientov a ich rodín, ktorú bude systém zbierať a analyzovať,“ vysvetľuje Alexander Biháry zo spoločnosti Siemens Healhineers Slovensko.

O tretinu viac výkonov
Prínosy nového projektu pocítia aj lekári a nemocničný personál, a to vďaka lepšej organizácii práce a optimalizácii činností, napríklad pri objednávaní pacientov či plánovaní služieb a operácií.

Poznáme to všetci a nielen zo slovenských nemocníc. Ste objednaný k lekárovi na vyšetrenie, ale to sa nemôže uskutočniť, lebo práve nie je k dispozícii potrebný prístroj. A naopak, keď už je k dispozícii, nikto tú informáciu neposunie ďalej a vy čakáte. Čakáte na špecialistu, čakáte na posteľ, čakáte na operačný zákrok,“ hovorí A. Biháry. Efektívnejšie riadenie zdrojov by tak podľa neho mohlo nemocniciam ušetriť až tridsať percent nákladov. „Alebo inak povedané, s existujúcimi zdrojmi budú môcť poskytnúť pacientom o tretinu viac výkonov,“ dodáva expert.

Návšteva pacienta v nemocnici by bola omnoho kratšia a efektívnejšia, ak by tok informácií prebiehal tak, ako má, a potrebné zdroje by boli pripravené dopredu na základe dát a predikcií. Prirodzene, nový systém tiež myslí na efektívne manažovanie pacientov pozitívne testovaných na ochorenie Covid-19 a náhle zmeny súvisiace s pandémiu koronavírusu.

Informácie pre pacienta
Nejde však len o samotnú efektivitu procesov v nemocniciach, pre vývojárov je dôležitá aj spokojnosť samotného pacienta. „Dostane informáciu o tom, čo sa s ním bude diať od momentu vstupu do nemocnice. V každej chvíli bude pacientovi jasné, aké vyšetrenia a zákroky ho ešte čakajú a kedy sa predpokladá, že bude môcť ísť domov,“ sumarizuje A. Biháry. Pacientom sa zároveň skráti čas čakania na vyšetrenie a ich liečba bude efektívnejšia.

Pacienti budú mať všetky potrebné informácie o svojej diagnóze, priebehu liečby a pobyte v nemocnici k dispozícii v mobilnej aplikácii, ktorú pre nich tiež pripravíme,“ dodáva.

Tímy zo Slovenska
Na projekte Patient Journey Management bude pracovať okolo päťdesiat softvérových inžinierov a testerov na Slovensku. Spolupracovať  budú s menšími tímami v Nemecku a s desiatimi špičkovými nemocnicami v Európe a Spojených štátoch.

Spoločnosť Siemens Healthineers si slovenských špecialistov nevybrala náhodou. Naši programátori dlhodobo potvrdzujú svoju kvalifikáciu v oblasti umelej inteligencie a strojového učenia. „Prvky umelej inteligencie sa dnes už bežne používajú v mnohých oblastiach zdravotníctva a lekárom uľahčujú prácu i rozhodovanie pri liečbe,“ vysvetľuje Milan Unger, ktorý sa tejto oblasti v Siemens Healthineers venuje.

Softvér pomáha špecialistom pri čítaním skenov z tomografov a upozorní ich na potenciálne nebezpečné oblasti. Lekárom vyhľadá relevantné odborné články, ktoré by mohli pomôcť pri konkrétnych symptómoch alebo porovná priebeh liečby a úspešnosti s iným podobným pacientom. Umelá inteligencia asistuje aj pri robotických operáciách. „Spektrum využitia je naozaj široké. Populačné trendy, nedostatok kvalifikovaných pracovníkov, ekonomické bariéry a zvyšujúce sa nároky pacientov si budú vyžadovať čoraz väčšiu automatizáciu zdravotníctva, ktorá nebude možná bez metód umelej inteligencie,“ dodáva M. Unger.

Dlhodobý projekt
Tím pre projekt Patient Journey Management sa v súčasnosti buduje. „Chceme dať príležitosť všetkým, ktorí sú aktívni, majú vášeň pre programovanie, chcú tvoriť a majú záujem byť od začiatku pri vývoji nového produktu, ktorý bude pomáhať ľuďom na celom svete,“ hovorí A. Biháry

Vývoj sa začína doslova v „bode nula“. „Projekt je dlhodobý a náš trh je celosvetový. Prvé nasadenie do prevádzky očakávame koncom roka 2021. Predpokladám, že vývoj bude pokračovať najmenej ďalších desať rokov,“ uzatvára A. Biháry.

Foto: Siemens

Zobrazit Galériu
Autor: Siemens

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá