XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021

3D tlačený dom využíva hlinu a starovekú architektúru

1

TECLA je inovatívny kruhový model bývania, ktorý spája postupy ľudovej architektúry, bioklimatické princípy a použitie prírodných a miestnych materiálov. Ide o projekt s takmer nulovými emisiami. Použitie výlučne lokálneho materiálu umožňuje zníženie odpadu a zvyškov. Využívanie hliny robí z projektu TECLA priekopnícky príklad nízkouhlíkového bývania.

TECLA sa nachádza v Massa Lombarda (Ravenna, Taliansko) a skutočnosťou sa stala vďaka školiacemu stredisku SOS – School of Sustainability, ktoré založil architekt Mario Cucinella. V rámci tohto projektu architekti okolo Maria Cucinellu nielen preskúmali riešenia bývania z formálneho a estetického hľadiska, ale študovali aj tvar budovy vo vzťahu k podnebiu a zemepisnej šírke.

SWAN_042021

Zloženie zmesi zeminy reaguje na miestne klimatické podmienky a je optimalizované tak, aby vyvážilo teplotu, izoláciu a vetranie podľa klimatických potrieb. TECLA je kompozícia dvoch spojitých prvkov, ktoré prostredníctvom zvlnenej a neprerušovanej sínusovej krivky vrcholia v dvoch kruhových svetlíkoch, ktoré poskytujú „zenitové svetlo“.

Dom s plochou asi 60 štvorcových metrov pozostáva z obývacej zóny s kuchyňou a nočnej zóny zahŕňajúcej príslušenstvo. Pri výstavbe sa použila technológia 3D tlače WASP, konkrétne špecializovaná 3D tlač Km0 zo surovej zeminy. TECLA používa súčasne dve synchronizované ramená tlačiarne, a to vďaka softvéru schopnému optimalizovať pohyby, predchádzať kolíziám a zabezpečiť efektívnu prevádzku.

Každá tlačiarenská jednotka má tlačovú plochu 50 štvorcových metrov, čo umožňuje postaviť samostatné obytné moduly za pár dní. V skratke: TECLA si vyžaduje 200 hodín tlače, 7000 strojových kódov (G-kódov), 350 dvanásťmilimetrových vrstiev, 150 km výliskov, 60 kubických metrov prírodných materiálov pri priemernej spotrebe menej ako 6 kW.

Zdroj: archdaily.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

dementi redakcia reakcia na: 3D tlačený dom využíva hlinu a starovekú architektúru

3.5.2021 17:05
Ta skrupina nepouziva inovativny model byvania! Nema to nic s byvanim, ziadnu normu na byvanie to nesplna!
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať