S_02PaletteBase S_02PaletteBase S_02PaletteBase Advertisement

5 trendov budúcnosti využívania slnečnej energie

0

Derya Baran je odborný asistent materiálových vied a inžinierstva na Univerzite vedy a techniky kráľa Abdulláha (KAUST) v saudskoarabskom Thuwale. S jeho menom sa spája vynález solárnych panelov s atramentovou tlačou, ktoré sú také ľahké, že by mohli spočívať na mydlovej bubline, ako aj vytvorenie obojstranného tandemového solárneho článku. Web Electrek sa ho spýtal na top trendy v budúcnosti solárnej energie.

Nové materiály posunú hranice toho, čo solárne panely dokážu

Kremík je po celé roky dominantným materiálom pre solárne panely, patrí mu 95 % trhu. Nové horizonty v oblasti účinnosti však teraz otvárajú inovatívne materiály, organické látky, perovskity a integrované fotovoltické články, ktoré kombinujú rôzne materiály. Napríklad obojstranné solárne články, ktoré kombinujú to najlepšie z perovskitových a kremíkových technológií, môžu zhromažďovať svetlo odrazené a rozptýlené od zeme.

Tieto nové materiály sa budú môcť uplatniť v oblastiach, kde sa nedá použiť kremík. Organická fotovoltika umožní presunúť solárne panely zo striech do iných častí budovy, ako sú napríklad obvodové plášte, škridly (napríklad ponuka spoločnosti Tesla), strešné okná, fasády a zábradlia.  

Kontrolované poľnohospodárske prostredie

Poľnohospodári začnú používať solárne technológie na také veci, ako sú skleníky s negatívnou energetickou bilanciou. Umožní to zvýšenie efektívnosti, ale aj nové formy poľnohospodárskej produkcie, ako sú samochladiace skleníky poháňané slnečnou energiou.

Ďalší príklad je udržateľné púštne poľnohospodárstvo, kde sa solárne technológie používajú ako chladiaca energia. Koncepcia agrivoltiky, kde sa pôda využíva na výrobu potravín aj na výrobu solárnej energie, bude čoraz rozšírenejšia.

Zariadenia internetu vecí zmenia mieru využívania solárnej energie

Lepšie pripojenie k internetu prostredníctvom LTE/5G a pokrok v oblasti internetu vecí umožní malým a flexibilným solárnym zariadeniam, ktoré dokážu napájať bežnú elektroniku, vytvárať autonómnu elektroniku. Dokonca ich bude možné integrovať do diagnostiky.

Fotokatalýza

Fotokatalýza je proces, pri ktorom sa voda štiepi na vodík a kyslík. Ide o efektívnu metódu na premenu slnečnej energie alebo slnečného žiarenia na čisté a obnoviteľné vodíkové palivo. Vývoj v oblasti solárnych technológií uľahčí katalytické reakcie potrebné na štiepenie vody. Takzvaný zelený vodík bude mať zásadný význam v boji proti zmene podnebia, napríklad pri vývoji uhlíkovo neutrálnych palív.

Solárne nabíjacie stanice pre elektromobily

Pretože elektrické vozidlá budú čoraz rozšírenejšie, bude sa musieť rozvíjať aj nabíjacia infraštruktúra. Nabíjacie stanice na solárnu energiu využijú zlepšovanie technológie batérií a pomôžu nabiť elektromobily bez zaťaženia siete.

Zdroj: electrek.co.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať