Samsung_06 Samsung_06 Samsung_06 Advertisement

AOC Q27T1 / Na prácu aj na „parádu“

0

Spoločnosť AOC ponúka širokú paletu monitorov od najjednoduchších modelov na domáce použitie až po herné špeciály. Tentoraz sa mi na stôl dostala dizajnová lahôdka, ktorá nesie podpis dizajnového štúdia Studio F. A. Porsche. Určite to však neznamená, že by bol monitor iba na parádu.

Keď som sa už zmienil o dizajne, pozrime sa najprv naň. Už pri vybaľovaní zaujme asymetrický elegantný stojan, ktorý je už namontovaný. Monitor tak vyzerá, akoby plával vo vzduchu. Displej obklopuje nenápadný čierny rámik, ktorý je rozšírený iba na spodnej časti. Na jej pravej strane nájdete zospodu aj päticu ovládacích tlačidiel. Monitor vyniká minimalistickým dizajnom a rovnako je to aj zo zadnej strany, kde nájdete šikmo navrhnutý kryt na káble na dosiahnutie čistej zadnej strany, ktorú okrem závesu stojana nič nenarúša. Vďaka tomu sa monitor bude dobre vynímať aj v pracovni. Daňou za dizajnové vyhotovenie sú obmedzené možnosti polohovania, možný je iba sklon v rozsahu 3,5 – 21,5°. Otáčanie či výškové nastavenie nie je umožnené. Prípojné miesta sa obmedzujú na dvojicu HDMI, DisplayPort a výstup na slúchadlá. Na bežnú prácu to, samozrejme, postačí, ale hodil by sa ešte aspoň USB-C. Zdroj je externý, takže monitor je až nezvyčajne ľahký. Vzadu sa nachádza aj zámok Kensington na zabezpečenie proti krádeži, ak ho budete používať v predajni či kancelárii.

Displej má uhlopriečku 27" a využíva panel IPS WLED s rozlíšením 2K (2560 × 1440 bodov) s antireflexnou vrstvou. Pracuje s obnovovacou frekvenciou 75 Hz a latenciou 5 ms. Výrobca uvádza jas 350 nitov a kontrastný pomer 1500:1. Obraz monitora pôsobí už na pohľad veľmi dobre, má vysokú ostrosť, stabilitu a veľmi dobré podanie farieb. Prvý dojem potvrdzujú aj výsledky meraní. Monitor pokrýva farebný gamut v rozsahu 100 % farebného priestoru sRGB, 89 % rozsahu Adobe RGB a až 97 % rozsahu DCI P3. Výborné je aj sledovanie gama krivky. Prekvapujúci bol maximálny nameraný jas až na úrovni 405 cd/m2, zatiaľ čo výrobca deklaruje 350 cd/m2. Statický jas dosahuje pomer 670:1. Hodnoty farebnej a jasovej uniformity displeja patria k lepšiemu priemeru. Displeje IPS tradične vykazujú veľmi dobré pozorovacie uhly aj presnosť farieb. Tá sa v tomto prípade dostáva na priemernú odchýlku farieb δE=1, čo je výborný výsledok. Menu monitora je prehľadné a jednoducho pochopiteľné, lokalizované aj v češtine. Ovládanie nepatrí k najlepším, tlačidlá umiestnené na spodnej hrane sa tradične horšie ovládajú, našťastie ich nemusíte používať často. Pozitívne je, že piktogramy k nim sú umiestnené spredu, aj keď sú veľmi malé. 

AOC Q27T1 je podľa mňa veľmi vydarený monitor poskytujúci kvalitný obraz a efektný, neopozeraný dizajn. Na nesymetrickom stojane sa zdanlivo vznáša nad stolom. Veľmi dobre sa bude vynímať v modernej domácnosti rovnako ako na stole pána riaditeľa. Hravých používateľov poteší podpora vyššej obnovovacej frekvencie do 75 Hz spoločne s technológiou Free Sync. Nejde však o herný monitor. Vďaka veľmi slušným parametrom okrem kancelárskej práce dobre poslúži aj pri práci s grafikou, spracovaní fotografií alebo videa a ďalších tvorivých činnostiach. A potom je tu ten dizajn, za ktorý si síce trocha priplatíte, ale myslím, že to v tomto prípade stojí za to.

Parametre:

• Displej: 27", rozlíšenie: 2560 × 1440 bodov, Pomer strán: 16:9, technológia panela: IPS, obnovovacia frekvencia: 75 Hz, latencia: 5 ms, kontrast: 1300:1 (statický), jas: 350 cd/m², kompatibilita VESA: nie, pripojenie: 1× DisplayPort 1.2, 2× HDMI 1.4, 3,5 mm výstup jack slúchadlá, rozmery: 69,0 × 54,5 × 22,2 cm (š × v × h), hmotnosť: 3,78 kg
• Cena: 291 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Dizajn, obraz, Flicker Free, FreeSync
- Nemá USB-C

HODNOTENIE:

Kvalita obrazu: 95 %
Výbava:  90 %
Ovládanie: 80 %
Spracovanie: 100 %
Celkovo: 91 %

 

 

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať