AOC U32P2 / 4K na 31,5" pod štyri stovky

0

Ak ste v ostanom čase uvažovali o veľkom monitore s vysokým rozlíšením za prijateľné peniaze, zvýšte pozornosť. Na test sa k nám dostal 31,5-palcový monitor s rozlíšením 3840 × 2160 px, ktorý bežne kúpite za cenu okolo 375 eur. Vzhľadom na to, že nejde o monitor s panelom TN (so slabými pozorovacími uhlami), ale VA (na ktorom sa kontrast neznižuje ani z ostrého podhľadu), je to pozoruhodná ponuka a nás zaujímalo, v čom je príslovečný pes zakopaný.

Nadštandardné polohovanie...

Vyhotovenie monitora je vzhľadom na cenovú kategóriu veľmi solídne a pôsobí sviežo. Monitor má veľkú (275 × 275 mm) štvorcovú základňu, ktorá na stole zabezpečuje výbornú stabilitu. Vonkajšie časti sú z plastu s povrchovou úpravou imitujúcou brúsený hliník.

Vhodné je vyzdvihnúť precízne dielenské vyhotovenie, v rámci ktorého všetko poriadne dosadá. To, že sa zvonku ukazuje plast, ešte neznemená, že je niekde monitor poddimenzovaný. Naopak, jadro je pevné, z ocele a ani manipulácia s monitorom neukazuje na „slabšie“ miesta ani počas polohovania a hľadaní správneho nastavenia. A veruže U32P2 je rodený gymnasta, čo treba vyzdvihnúť v tejto nižšej cenovej kategórii, kde mnohé modely neumožňujú ani výškové nastavenie.

Monitor AOC dokonca umožňuje nadštandardnú reguláciu výšky. Tá je tu v rozsahu 150 mm, teda väčšom o 20 mm, než je bežné. V najnižšej polohe je pritom spodný rámček od podložky vzdialený 85 mm a displej 118 mm. Výšku spodnej brady si už z týchto údajov vypočítate. Je pravda, že tá je vyššia, ale zato bočné rámčeky sú mimoriadne úzke a majú iba 1,4 mm. K nim však treba pripočítať 6 mm, čo je neaktívny okraj LCD – obraz od okraja po okraj, ako by sa mohlo zdať, tak nemáte. Napriek tomu AOC v tomto smere robí viac než výrobcovia konkurenčných monitorov.

V rámci polohovania je možné aj pretočenie do vertikálneho zobrazenia a, samozrejme, štandardné predklonenie a zaklonenie panela. Natáčanie do strán je potom až v rozsahu 350 stupňov – výborné. Jediná kozmetická nedokonalosť je, že sa pri otáčaní nehýbe iba noha, ale aj celá štvorcová podstava, čo vyzerá trochu zvláštne. Zatiaľ čo panel je rovný, chrbát monitora je mierne zaoblený a hrúbka monitora je 16 – 50 mm.

Niekoho možno potešia mechanické tlačidlá na pohyb v menu OSD a rýchle voľby. Tlačidiel je tu päť, čo je z dnešného pohľadu už menej častá alternatíva k viacsmerovému joysticku. Za pochvalu stojí aj podpora funkcií PIP, PBP či segmentálne zvýraznenie jasu v rôzne veľkých rámčekoch. Z portov má monitor dvakrát HDMI 2.0, jeden DP 1.2 a okrem toho i rozbočovač USB. Ten má dva 5-gigabitové konektory štandardu 3.2 gen. 1.


Z videovýstupov portová výbava zahŕňa dvakrát HDMI (2.0) a jeden DisplayPort (1.2)

... a ukážkové podsvietenie

Použitý panel LCD má 60 Hz a matricu VA. Interpretácia farieb je trochu skreslená, najmenej vo východiskovom nastavení. Ale i v ňom je priemerná ΔE až 6,7, pričom najviac mimo je zelená (ΔE 12,2) a tyrkysová (ΔE 11,2). Zo základných farieb je najvernejšia paradoxne červená, ktorej nekvalitou (a oranžovými nádychmi) sú panely VA povestné, ale tých novších sa to už zvyčajne netýka. Na U32P2 červená k žiadnym iným farbám neinklinuje. Farebný priestor sRGB tento panel výrazne presahuje, zhruba o 10 %.


Diagram CIE s pokrytím farebného priestoru

V herných režimoch FPS a racing sú farby na intenzívnejší zážitok trochu presaturované. Najvarovanejšiu krivku gamy má paradoxne režim RTS, v ktorom sa na herných monitoroch často zlievajú svetlejšie odtiene. Tu to síce neplatí, ale priemerná hodnota gamy je 1,9 rovnako ako pri väčšine ostatných predvolených režimov. Svetlejší obraz (s priemernou hodnotou gamy 2,1) je iba v režime FPS. Pre „používateľský“ režim však môžete gamu prirodzene regulovať po jemných krokoch a zostať pri úrovni, ktorá vám najviac vyhovuje.


Krivka gamy má vo východiskových nastaveniach vzrastajúci charakter

Statický kontrast je vysoký (2250:1), ale na pomery panelov VA je to ľahký podpriemer. Naopak, nadpriemerný v tejto cenovej relácii je jas v rozsahu 35 – 320 nitov. Pri takejto vysokej svietivosti je už však pomerne vysoká aj spotreba. Ako sa výrobca dopracoval až k energetickej triede G, ťažko povedať. My sme namerali maximálne (100 % jas a biele pozadie) 55 W, s ktorými sa i s rezervou (pre reproduktory) zmestí do triedy C. Mimochodom, uniformita podsvietenia je tu naozaj ukážková. Máloktorý monitor má takéto rovnomerné podsvietenie.

Input lag je prekvapivo nízky, v závislosti od nastaveného zrýchlenia (off – strong) 12,1 – 11,2 ms. S ohľadom na čo najmenej rušivý ghosting sú najlepšie výsledky dosahované pri strednom zrýchlení.


Vplyv nastavenia zrýchlenia (overdrive) na intenzitu ghostingu. Zľava, off, weak, medium a strong

Monitor má aj 3 W stereofónne reproduktory, s ktorými však počítajte iba na núdzové ozvučenie. Zvuk je bez basov, ale zato pomerne čistý a systémové hlásenia vám uši trápiť nebudú. Na počúvanie akejkoľvek hudby popri práci sa však príliš nehodia, reprodukcia zvuku je pomerne plochá a na počúvanie hudby popri práci alebo pri hraní je dobré si zadovážiť samostatné reproduktory alebo slúchadlá.

Vzhľadom na nízku cenu a výborné kľúčové parametre si AOC U32P2 zaslúži pozitívne hodnotenie. Veľká uhlopriečka, sýte farby, špičkové podsvietenie a skvelé polohovanie...

„Výhodný monitor na pracovné použitie, ale aj ako domáci univerzál.“
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Pestré farby, vysoká kvalita dielenského vyhotovenia, vzhľadom na obrazové vlastnosti a možnosti polohovania veľmi  výhodná cena, výborné podsvietenie
- Slabší zvuk, nižšia presnosť farieb

HODNOTENIE: 9/10

• Cena: 375 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať