ACER_05 ACER_05 ACER_05 Advertisement

ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED - Výkonný notebook s dvomi displejmi

4

Prívlastok Duo naznačuje, že sa jedná o notebook s dvomi displejmi, avšak názov taktiež prezrádza, že hlavný displej využíva technológiu OLED a prívlastok Pro v označení v tomto prípade znamená, že notebook využíva výkonný hardvér, v tomto prípade procesor Intel Core i9.

Typickou dizajnovou črtou pre ZenBooky je kovové veko displeja, ktorému dominuje logo ASUS. V ňom sa stretávajú stredy jemne vybrúsených sústredných kružníc. Tie pri pohľade z rôznych uhlov, alebo  nakláňaní vytvárajú zaujímavé svetelné efekty.

Zdroj: ASUS

Pri otváraní notebooku pocítite, že kĺb ErgoLift trochu nadvihne spodnú stenu od podložky a taktiež zdvihne sekundárny displej do ergonomického uhla. Zdvihnutie zadnej časti spodnej steny a tiež druhého displeja zaistí lepší prístup chladiaceho vzduchu. Po otvorení notebooku sa displej ScreenPad Plus vyklopí približne o 15°, pričom tento uhol je fixný a nemôžete ho zmeniť.

Zdroj: ASUS

Druhý displej má rovnaké horizontálne rozlíšenie, ako hlavný displej, čiže 3840 pixelov, na výšku však má len 1100 obrazových bodov. Konfigurácia obrazoviek zodpovedá ich fyzickému umiestneniu, čiže sekundárny displej je rozšírením primárneho. V praxi to znamená, že môžete okná aplikácií flexibilne presúvať z jednej obrazovky na druhú.

Umiestneniu druhého displeja je do značnej miery podriadená konštrukcia celého prístroje, predovšetkým klávesnica, ktorá je posunutá úplne dopredu a touchpad umiestnený úplne vpravo. Takéto umiestnenie klávesnice v praxi znamená, že sa predpokladá používanie hlavne na stole, kde je ergonómia práce rovnaká, ak nie lepšia ako s bežnou klávesnicou. Lepšia preto, lebo súčasťou balenia je aj podložka pod zápästie z pružného a na dotyk príjemného materiálu, ktorú si položíte pred prednú hranu klávesnice. Klávesy sú podsvietené, majú presný chod a zdvih 1,4 mm, vďaka čomu je písanie presné a ak ovládate strojopis tak aj rýchle. Na umiestnenie touchpadu vpravo si paradoxne vôbec nemusíte zvykať, je totiž tam, kde by ruka intuitívne hľadala myš. Nakoľko má presne opačnú orientáciu, než obrazovka, na vodorovný posun kurzora trebárs cez 2/3 šírky displeja budete musieť pri implicitnom nastavení urobiť dve, prípadne možno až tri gestá. Ako je u tejto modelovej rady u ASUSu zvykom, touchpad môže fungovať aj ako dotyková numerická klávesnica s podsvietenými symbolmi.

Zdroj: ASUS

ASUS má v ponuke niekoľko modelov s dvomi displejmi, pričom hlavnou vychytávkou pre mňa ako recenzenta a určite aj pre používateľa vždy bol sekundárny výklopný displej ScreenPad Plus. U modelu ZenbBook Pro Duo 15 OLED však rovnako ako ScreenPad, ak nie aj viac zaujmú žiarivé farby veľkého OLED displeja. Má uhlopriečku 15,6 palcov a rozlíšenie UHD, čiže  3840 x 2160 pixelov. OLED technológia vypínať a aktivovať každý pixel individuálne, čím sa dosahuje extrémny kontrast 1 000 000 : 1. V porovnaní s klasickými IPS displejmi zobrazuje OLED displej žiarivejšie, živšie farby a dokáže zobraziť čiernu farbu ako skutočne čiernu. Vyjadrené hodnotami intenzity jasu, maximálna svietivosť je 440 nitov v oblasti kde sú úplne rozsvietené pixely a 0,0005 Nitu v oblasti kde sú pixely zhasnuté. OLED displej prináša aj benefity, čo sa týka potlačenia modrej zložky farebného spektra, respektíve posun modrej zložky, ktorá má u bežných displejov vlnovú dĺžku 415 - 450 nm na vlnovú dĺžku 460 nm. Táto vlnová dĺžka je priaznivejšia, čo sa týka vplyvu sietnicu oka pri dlhšom používaní a taktiež na kvalitu spánku, ak notebook používate večer pred spaním. ASUS uvádza, že sa mu podarilo dosiahnuť redukciu škodlivej modrej zložky svetla až o 70 %. Navyše posunutie spektra na 460 nm na rozdiel od softvérových filtrov nespôsobuje skreslenie farieb.

Výrobca udáva 100 % pokrytie farebnému gamutu DCI-P3 a PANTONE certifikáciu, takže kvalita farieb je na úrovni profesionálnych kinematografických displejov. Displej má aj certifikáciu VESA DisplayHDR True Black 500. Na svoje si samozrejme prídu aj profesionálni grafici a editori fotografií a videí. Farebný gamut sRGB je 133% a výkonný procesor so špičkovou grafikou „utiahnu“ aj náročné programy na editovanie videa a samozrejme aj hry. Prekvapilo ma, že vernosť a dynamika farieb zostala zachovaná aj pri nižších hodnotách jasu, kedy farebné podanie klasických LCD displejov je viditeľne horšie. Hráčov poteší aj veľmi rýchla odozva  0,2 ms (gray-to-gray), ktorá je približne 50x rýchlejšia v porovnaní s bežnými LCD displejmi. Samozrejme aj tu platí niečo za niečo. OLED displeje majú pri nesprávnom používaní tendenciu k takzvanému vypaľovaniu, čiže degradácii farieb pri vyššom jase. Ako prevencia proti tomuto javu je vo Windows 10 prednastavený tmavý režim a automatické zníženie jasu po piatich minútach nečinnosti. Tieto opatrenia spolu s technológiou Samsung OLED burn-in refine, umožnila výrobcovi poskytnúť záruku na 7 000 hodín používania displeja pri nastavení jasu na úrovni 200 nitov. Pri 8 hodinovom používaní denne to znamená 875 dní, čiže približne 2 a pol roka. Technológia OLED burn-in refine deteguje potenciálne slabšie pixely a zvyšuje prúd, ktorý nimi prechádza. Tento mechanizmus umožňuje takýmto  pixelom zobrazovať jasnejšie farby a výsledkom je zobrazenie presných farieb bez akéhokoľvek skreslenia.

Výpočtový a grafický výkon, dva dotykové displeje s podporou stylusu oceníte predovšetkým v grafických aplikáciách typu Photoshop, Lightroom Classic, Premiere a After Effects. Samozrejme aj v iných aplikáciách, na som napríklad využil možnosť práce na výkonnej pracovnej stanici na editovanie niekoľkých videí v aplikácii Resolve DaVinci, avšak vymenované aplikácie od Adobe priamo podporujú kreslenie a prácu stylusom na sekundárnom displeji.

Zdroj: ASUS

Aj pre iné povolania, napríklad analytikov bude druhý displej predstavovať výraznú pridanú hodnotu, pretože na ňom môžu spúšťať ďalšie aplikácie, ktoré potrebujú, bez toho aby zaberali miesto na hlavnom displeji. Screen Xpert 2 umožňuje jednoduchý a intuitívny presun okien aplikácií z hlavnej obrazovky na ScreenPad Plus jediným pohybom prsta.

Zdroj: ASUS

Testoval som model UX582L s procesorom Intel Core i9-10980HK 32 GB rýchlej RAM a grafikou Nvidia RTX 3070 Konštruktéri sa samozrejme snažili dosiahnuť čo najúčinnejšie chladenie. Dva ventilátory, ktoré ak treba vedia vytvoriť masívny prúd chladiaceho vzduchu nasávajú vzduch zhora aj zdola a vyfukujú ho výduchmi v strede bočných stien.

Podľa toho, čo plánujete si môžete nastaviť buď režim uprednostňujúci tichý chod ventilátora, kedy je príkon obmedzený na 60 W, prípadne o niečo výkonnejší vyvážený profil. V režime Turbo dokážete z procesora a grafického čipu vyžmýkať maximum, samozrejme v intenciách chladenia. V manuálnom režime môžete nastavovať otáčky ventilátora vzhľadom k teplotným parametrom.  Výdrž na batériu sa v tomto prípade veľmi zovšeobecňovať nedá, pretože závisí nielen od toho čo práve robíte, ale aj na jase podsvietenia obidvoch displejov. Pri pozeraní videa, alebo bežnej práci s aplikáciami Office a striedmom, no príjemnom podsvietení sa mi podarilo dostať sa takmer na 5 hodín.

V tenkom rámiku nad displejom je okrem webovej kamery aj IR kamera, takže sa môžete autentifikovať pomocou tvárovej biometrie s využitím technológie Windows Hello.  Konektorová výbava je štandardná, vľavo je audio a HDMI konektor Vpravo jeden USB-A port a dva  porty USB-C s podporou technológie Thunderbolt 3.

Zdroj: ASUS

Reproduktory sú po stranách v prednej časti pod klávesnicou a sú nasmerované nadol. Zvuk ma veľmi príjemne prekvapil, vďaka technológii  ASUS SonicMaster a reproduktorom Harman Kardon je to jeden z najlepšie hrajúcich notebookov, aký dom dosiaľ testoval.

Verdikt: Atraktívna a výkonná pracovná stanica s dvomi displejmi, hlavný displej s UHD rozlíšením je na báze OLED technológie.

Technické parametre:  Procesor: Intel Core i9-10980HK (Comet Lake 14 nm), taktovacia frekvencia 2,4 GHz, turbo 5,3 GHz, pamäť: 32 GB DDR4, 1 TB NVMe SSD, grafika Intel UHD Graphics + NVIDIA GeForce 3070 8GB GDDR6 , primárny displej 15,6 OLED dotykový , rozlíšenie UHD 3840 x 2160 px 440 Nit; sekundárny displej dotykový IPS 3840 × 1100 px; konektivita: Wi-Fi 802.11ax, bluetooth 5.0; operačný systém: Windows 10 Home; konektory:  2x USB-C s podporou Thunderbolt 3, 1× USB 3.2 Gen1 Type-A, HDMI 1.4, mm jack na slúchadlá a mikrofón,  batéria 92 Wh; rozmery  359,8 x 249,2 x 2,45 cm, hmotnosť 2,34 kg

Cena: 3 399 eur
Kúpite v Alza.sk

+ sekundárny dotykový displej, dobrý zvuk, výdrž batérie

- klávesnica úplne vpredu

Hodnotenie: 9

Tip redakcie: Top produkt

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
ASUS ZenBook Pro Duo 15

4 komentáre

Monitor cez dock? reakcia na: ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED - Výkonný notebook s dvomi displejmi

1.6.2021 08:06
Nepodporuje externý monitor cez USB-C dock. Takže na pracovisku treba pichať 2 káble, aj USB, aj HDMI... Iné značky to majú už roky, u prémiového notebooku by som to nečakal
Reagovať

Monitor cez dock? reakcia na: ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED - Výkonný notebook s dvomi displejmi

1.6.2021 08:06
Nepodporuje externý monitor cez USB-C dock. Takže na pracovisku treba pichať 2 káble, aj USB, aj HDMI... Iné značky to majú už roky, u prémiového notebooku by som to nečakal
Reagovať

to je jak za facku reakcia na: ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED - Výkonný notebook s dvomi displejmi

31.5.2021 12:05
berem tucet a este priplatim
Reagovať

2,4kg 15,4” tank reakcia na: ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED - Výkonný notebook s dvomi displejmi

31.5.2021 00:05
No je to vykonny pc, ale extremne nevyvazeny az nema zmysel na ziaden ucel. Je tazky, takze neprenosny a clovek moze mat desktop. Desktop bude 2-5x vykonnejsi za tu cenu s lepsim monitorom.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať