Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Acer ConceptD 3 Ezel – výkonný notebook pre mobilných kreatívcov

1

Umelci a ľudia v kreatívnych povolaniach všeobecne majú radi okolo seba veci s nevšedným dizajnom, ktoré ich inšpirujú a dizajnéri konvertibilného zariadenia Acer ConceptD 3 Ezel vsadili práve na túto kartu. Konštrukcia prístroja rozčerila relatívne stojaté vody v súčasnosti už klasickej koncepcie konvertibilných zariadení, ktoré umožňujú preklopiť displej o 360°. ConceptD 3 Ezel má obrazový panel upevnený pomocou dvoch kĺbov. Jeden kĺb je na zadnej hrane, ktorý umožňuje odklopiť obrazový panel v bežnom rozsahu približne 120° a využívať prístroj ako notebook. Druhý kĺb je v strede panelu displeja, čo umožňuje jednak preklopiť displej tak, že vznikne veľký tablet a taktiež pri klasickom používaní môžete pomocou týchto dvoch kĺbov dosiahnuť vhodný náklon displeja s tým, že bude bližšie k používateľovi. Najlepšie to demonštrujú obrázky a video.

Videorecenzia

Po preklopení displeja máte k dispozícii tablet, avšak na rozdiel od iných „preklápačiek“ tablet tvorí kompaktný celok, pretože klávesnica je vo vnútri a nie na zadnej strane. Navyše pri používaní tabletu na výšku oceníte  praktický okraj na ľavej strane, za ktorý môžete tablet pohodlne držať, takže aj napriek rozmerom a hmotnosti sa prístroj dobre používa či už na kolenách, alebo opretý spodnou hranou o stôl. Poloha s displejom naklopeným tak, aby bol bližšie k používateľom je výhodná napríklad v stiesnených pomeroch. Aj ľudia silnejšej postavy môžu ConceptD 3 Ezel s 15,6" displejom používať napríklad v ekonomickej triede lietadla a displej budú mať naklonený tak, aby naň dobre videla. Limitujúcim faktorom priblíženia a naklonenia displeja je, aby ste mohli písať na klávesnici. Ak budete používať len myš, prípadne elektronické pero, tak šikmo naklonený displej môže klávesnicu prekryť.

Krémovo biele celokovové telo z magnéziovej zliatiny je veľmi elegantné a taktiež prispieva k lepšiemu odvodu tepla z procesora a grafického čipu. Biela jemne matná povrchová úprava v praxi znamená, že aj drobné ušpinenie je vidieť, na druhej strane povrch sa ľahko čistí, takže toto konvertibilné zariadenie môžu využívať nielen kreatívci v kanceláriách a ateliéroch, ale aj konštruktéri v prototypových dielňach. Snahu o dominanciu bielej farby sa prejavila aj na takých detailoch ako je plastová krytka slotu pre SD kartu, či biely lak na časti chladiacich rebier, ktoré vidno zozadu cez otvory na vyfukovanie chladiaceho vzduchu.  

Biele klávesy majú efektné a zároveň praktické podsvietenie vo farbe jantáru, ktoré je dobre viditeľné nielen v šere, ale aj cez deň. Veľký touchpad s príjemným skleneným povrchom len dopĺňa priaznivý dojem z ergonómie používania. Tlačidlo na zapnutie má integrovaný snímač odtlačkov prstov, ktorý je napriek malej ploche rýchly a presný.  

Dotykový displej s uhlopriečkou 15,6" a rozlíšením full HD má certifikáciu PANTONE, ktorá zaručuje 100% pokrytie farebného priestoru sRGB a parameter delta E, ktorý udáva presnosť farieb je menší ako 2. Je pravda, že pri takejto uhlopriečke by mnohých potešil displej s UHD, alebo aspoň 2K rozlíšením, avšak na druhej strane by ich nepotešila cena takého zariadenia. Acer v tomto prípade uprednostnil vysokú vernosť farieb, ktorá je pre grafické práce kľúčová pred rozlíšením. Matný povrch displeja účinne eliminuje odrazy.

Displej podporuje elektronické pero Acer Active Stylus, ktoré je umiestnené v slote prístupnom v prednej časti ľavej strany. V tomto slote sa pero pomocou dvojice kontaktov aj nabíja. Pero má dva tlačidlá, pričom jedno má implicitne funkciu tlačidla myši a druhé funkciu mazania. Pri kreslení, alebo písaní rozlišuje 4 096 úrovní citlivosti na tlak, a umelci si môžu s pomocou plávajúceho režimu nájsť uhol kreslenia, aký im bude najlepšie vyhovovať. Nakoľko zariadenie je osadené výkonným hardvérom, elektronické pero využijete nielen pri kreslení, či skicovaní schém a náčrtov do poznámok, ale aj v aplikáciách na animáciu a 3D modelovanie.

Procesor Intel Core i7 v tandeme so 16 GB RAM a grafický čip NVIDIA GeForce GTX 1650Ti poskytnú dostatok výkonu nielen pre grafické aplikácie, ale aj hry. Pamäťové čipy sú prispájkované priamo na doske, takže aj keď sa zariadenie dá pomerne ľahko rozobrať, nebude vám to veľmi platné. Jediné čo môžete prípadne vymeniť je SSD disk, ak by náhodou niekedy v blízkej budúcnosti boli cenovo dostupne SSD disky s kapacitou 2 a viac terabajtov.  Samozrejme pri prípadnej výmene musíte vyriešiť presun operačného systému.

Ja som pri testovaní využíval hlavne aplikáciu Resolve DaVinci na editovanie videa a neodolal som ani pokušeniu zahrať si aj niekoľko hier. Tieto dali notebooku dosť zabrať. Naproti tomu aplikácia na 3D modelovanie, ktorú som používal na návrh modelov pre 3D tlač zaťažila hardvér tejto grafickej pracovnej stanice len mierne.  

Chladenie zabezpečujú dva ventilátory so špeciálne tvarovanými lopatkami AeroBlade štvrtej generácie a systémom Vortex Flow, ktorý zabezpečuje laminárne prúdenie vzduchu. Aj pri vyššej záťaži, napríklad editovaní videa je chladiaci systém veľmi tichý a ním generovaný hluk neprevyšuje 40dB. Aj keď sa pri maximálnej záťaži, napríklad rendrovaní videa, alebo náročnejšej hre ventilátory roztočia naplno, hluk je stále pomerne nízky. Môžete si tiež nastaviť, či uprednostníte vyšší výkon, alebo tichší chod.

Na rozdiel od herných Predátorov je v tomto prípade notebook tichší a to aj na úkor trochu vyššej teploty kovového tela v miestach kde sa ho bežne nedotýkame, takže to nevadí. Hráči sú predsa len k hluku ventilátorov tolerantnejší, než grafici a ďalšie kreatívne povolania.

Príjemne ma prekvapila výdrž batérie – pri bežnej práci písania článkov a občasného editovania fotografií v aplikáciách Adobe Lightroom a Zoner Photo Studio mi vydržala 9 a pol hodiny.   

Používateľ má k dispozícii bohatú konektorovú výbavu vrátane slotu na SD karty. Externý displej môžete pripojiť nielen cez HDMI, ale aj cez Mini Display port a taktiež cez moderný USB-C port, ktorý podporuje prenos obrazu s využitím technológií DisplayPort over USB-C / Thunderbolt 3.

Konektory na ľavej strane

Konektory na pravej strane

Technické údaje: Procesor: Intel Core i7-10750H,  16 GB RAM DDR4, 1 TB GB disk PCIe NVMe SSD, grafika Intel UHD Graphics + NVIDIA GeForce GTX 1650Ti 4G-GDDR6; displej: IPS 15,6" FHD 1920 × 1080 px; konektivita: 802.11ax (WiFi 6), bluetooth 5.0; operačný systém: Windows 10 Professional; konektory: 1× USB-C DisplayPort / Thunderbolt 3, 2× USB 3.2 (Type-A), HDMI 2.0, Mini Display port 1.4, RJ-45 (ethernet), audio jack, batéria 56 Wh, rozmery 358 × 249 × 24 mm, hmotnosť 1,95 kg  Cena: 2138 EUR

+ dizajn, ergonómia a univerzálnosť použitia, výkon, elektronické pero, dobrá výdrž na batériu, výborná klávesnica

 - Potešilo by vyššie rozlíšenie displeja

Hodnotenie: 9

Tip redakcie: Dizajn a konštrukcia

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Acer ConceptD 3 Ezel konvertibilné zariadenie

1 komentár

acer? nie vďaka, tie sú kazové ako asus reakcia na: Acer ConceptD 3 Ezel – výkonný notebook pre mobilných kreatívcov

1.3.2021 14:03
všetko od aceru a asusu sa mi doma pokazilo veľmi rýchlo, takže nie vďaka, za toto by sa malo platiť nie 2381€, ale 238,10€, ani vyreklamovať to nechcú, také sú to stroje, žiadna záruka, toto vám nik nezaplatí, premrštenú cenu!
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať