Acer Spin 5 (2020) – konvertibilné zariadenie s elektronickým perom a výbornou konektivitou

0

Inovovaný Spin 5 poznáte od staršej verzie hlavne podľa displeja s veľmi praktickým pomerom strán 3:2, tela zo zliatiny hliníka a horčíka, pričom je aj poznateľne tenší.  Kovová konštrukcia s na dotyk príjemnou povrchovou úpravou zaručuje dostatočnú pevnosť a robustnosť aj pri pomerne malej hrúbke. Displej má pomerne široký spodný rámik, no je to pravdepodobne kvôli tomu, aby ste ho mohli po preklopení displeja o 360° v režime tablet a orientácii na výšku pohodlne držať. Aj pri orientácii na výšku sa naplno prejaví výhoda pomeru strán displeja 3:2, ktorý je vynikajúci napríklad na čítanie e-kníh a samozrejme ja prácu s dokumentmi  či už v režime na šírku, alebo na výšku. Naproti tomu formát 16:9 u prechádzajúcej generácie Spin 5, či konkurenčných konvertibilných zariadeniach síce exceluje pri prehrávaní videí, avšak v režime tablet na výšku som pri čítaní e-kníh, napriek tomu, že sa na stránku zmestilo viac textu mal dojem, že čítam nejaký leták, či jedálny lístok. Dotykový IPS displej má lesklú povrchovú úpravu a dostatočne široké pozorovacie uhly bez pozorovateľného skreslenia farieb. Rozlíšenie 2256 x 1504 pixelov je pri uhlopriečke 13.5" tak akurát, takže subjektívny dojem zo zobrazenia a to aj počas letného slnečného dňa  je veľmi dobrý. 

Tento prístroj budete pravdepodobne väčšinu času používať ako klasický notebook. Má dotykovú obrazovku, takže ho môžete po preklopení využiť aj ako tablet, napríklad pri aktívnom odpočinku v kresle s tabletom na kolenách. Acer Spin 5 má však aj elektronické pero, ktoré súčasťou štandardnej dodávky, takže si nemusíte nič priplácať a je zasunuté v tele zariadenia, v časti s klávesnicou, kde sa aj nabíja. Pero využíva technológiu Wacom AES, čiže funguje na elektrostatickom princípe a rozpoznáva 4 096 úrovní tlaku, čo umožňuje dynamickú zmenu hrúbky čiary pri kreslení a písaní. 

Kĺby a mriežka na vyfukovanie ohriateho vzduchu

No a práve pri písaní a kreslení elektronickým perom je dôležité mať displej v takej polohe ako máte pri písaní papier na pracovnom stole, či náčrtník. V polohe „tablet“ je displej voči klávesnici fixovaný dvojicou magnetov. Kĺby sú dostatočne robustné, umožňujú plynulé otáčanie displeja a zároveň jeho zafixovanie v požadovanej polohe.

Klávesnica s príjemným zdvihom kláves má jednu úroveň jasu podsvietenia. Mechanika kláves  je vyriešená tak, že zopnutie nastane skokom v určitom bode, takže je jednoznačné. Trochu netypické je usporiadanie kurzorových kláves, nad šípkami vľavo a vpravo sú nie celkom logicky umiestnené klávesy PageUp a PageDown. Tieto klávesy sa však používajú veľmi málo. Pochváliť musím aj presnosť a citlivosť multidotykového touchpadu, ktorý sa dá pohodlne zatlačiť približne do dvoch tretín šírky. V touchpade je integrovaný aj snímač odtlačkov prstov, ktorý funguje rýchlo, presne a spoľahlivo, takže do Windows 10 sa môžete rýchlo a bezpečne prihlásiť pomocou systému Windows Hello.

Logo DTS je predzvesťou kvalitného zvuku. Napriek pomerne malej hrúbke zariadenia sa konštruktérom podarilo dosiahnuť celkom vyvážený zvuk, hlavne v oblasti nižších stredných tónov. Ak kvalita zvuku zosnímaná zabudovaným mikrofónom je veľmi dobrá, takže v súčinnosti s webovou kamerou priemernej kvality je to dobrý tandem na videokonferencie, na ktoré sa v súčasnej situácii  kladie dôraz. 

Procesor intel Core desiatej generácie Ice Lake je chladený aj ventilátorom, ktorý nasáva vzduch zospodu a vyfukuje ho dozadu. Tepelnú bilanciu vylepšuje aj kovové telo.  Celkový výkon je viac než postačujúci na všetky kancelárske a väčšinu multimediálnych aplikácií. Prispieva k tomu aj grafické jadro Iris Plus. Integrovaná grafika síce nemôže konkurovať dedikovanému grafickému čipu, no v porovnaní s Intel UHD 6xx predstavuje značný výkonový nárast.  Bez problémov som v aplikácii Pinnacle Studio editoval aj FullHD  video. Pri editovaní a hlavne rendrovaní videa sa však už naplno aktivoval chladiaci ventilátor. Použitá čipová sada podporuje aj novú generáciu Wi-Fi 6 (802.11ax) pre rýchle bezdrôtové sieťové pripojenie.. V prípade potreby zručný používateľ dokáže vymeniť SSD disk za väčší, samozrejme je potrebné vyriešiť prenos operačného systému. Pamäť RAM sa rozšíriť nedá, avšak inštalovaných 16 GB v súčasnosti stačí na akýkoľvek rozumný účel vrátane virtualizácie. Výrobca deklaruje výdrž batérie 15 hodín, pri príjemnom podsvietení a bežnej práci typu písania článkov a pozerania videí som sa dostal na necelých 12 hodín, čo s dostatočnou rezervou pokryje pracovný, či školský deň.

Konektory na ľavej strane

Konektory na pravej strane. V strede je zasunuté elektronické pero

Konektivita je v tejto triede nadštandard, používateľ má k dispozícii dva porty USB-C  s podporou technológie Thunderbolt 3 a dva klasické porty  USB 3.2, a taktiež konektory HDMI a Jack 3,5 mm. Slot na pamäťové karty je vo veľkosti „micro“

Technické parametre (NX.HQUEC.003): Procesor: Intel Core i5-1035G4; Pamäť: 16 GB LPDDR4, 512 GB PCIe NVMe SSD; Grafika: Intel Iris Plus, Displej 13.5" IPS QHD 2256 x 1504 px, pomer strán 3:2; Konektivita: 802.11ax, Bluetooth 5.0; Operačný systém: Windows 10 Pro; Konektory:  2 x USB-C  Thunderbolt 3 2 x USB 3.2 (Gen.1), HDMI 2.0, audio Jack; batéria 56 Wh, Rozmery 325 x 232 x 18,9 mm, hmotnosť 1,2 kg. 

Cena 1 180 eur

+ variabilita, pomer strán displeja 3:2, elektronické pero 

- Nič podstatné. 

Hodnotenie: 90

  • Dizajn a konštrukcia: 89
  • Displej: 90
  • Výkon: 90
  • Konektivita: 90
Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Acer Spin 5 konvertibilné zariadenie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať