S_03PaletteUltr S_03PaletteUltr S_03PaletteUltr Advertisement

Ako sa rýchlo zbaviť okuliarov

1

Ak vám okuliare či kontaktné šošovky prekážajú v plnohodnotnom vykonávaní práce, hobby, športu, rýchle a bezpečné riešenie sú operácie excimerovým laserom.

O najnovších trendoch v oblasti odstraňovania dioptrií sme sa rozprávali so skúseným očným chirurgom. Doc. MUDr. Martin Černák, PhD., pracuje v Očnom laserovom centre EXCIMER, sídliacom v bratislavskej Karlovej Vsi, ktoré je špecializované na odstraňovanie dioptrických chýb oka a patrí k európskym lídrom v tejto oblasti. Počas dvadsaťjeden rokov svojej existencie v EXCIMERi úspešne vykonali už viac ako 60 000 excimerových zákrokov. Docent Černák operoval napríklad aj našu úspešnú lyžiarku Veroniku Veléz-Zuzulovú, ktorej sa v tejto sezóne mimoriadne darí.

Pán docent, pre koho je vhodný zákrok na odstránenie dioptrií?

Tento druh zákroku, ktorý sa nazýva refrakčný zákrok, je najčastejšie vykonávaný a vhodný pre ľudí s krátkozrakosťou, respektíve astigmatizmom, ktorí prekročili hranicu 18 rokov. Využíva sa aj na odstránenie ďalekozrakosti u klientov vo veku nad 35 rokov.

Akých ľudí vo vašom centre operujete?

Je to veľmi rozmanitá zmes mladých ľudí, ale každému z nich okuliare či kontaktné šošovky znepríjemňujú život, respektíve ich obmedzujú pri práci či záľube. Predovšetkým nás však vyhľadávajú aktívne žijúci ľudia a športovci.

Ak sa teda rozhodneme zbaviť okuliarov, čo treba urobiť ako prvé?

V prvom rade je potrebné odborné očné vyšetrenie. Vyšetrenia v očných optikách a u bežných očných lekárov nie sú dostačujúce pred excimerovým zákrokom, je potrebné špeciálne technologické vybavenie. Takže prvým krokom by malo byť vyšetrenie v očnom laserovom centre, kde sa chce klient nechať operovať. Na základe výsledkov mu lekár oftalmológ odporučí, či a akou metódou je vhodné sa nechať operovať. Konečné rozhodnutie pri výbere metódy je však vždy na klientovi.

Lekári teda operačnú metódu neurčujú, ale odporúčajú a klient si vyberie sám…

Úlohou lekára by malo byť objasniť vám všetky za a proti jednotlivých metód a výber nechať na klientovi. Samozrejme, nie všetky metódy sú vhodné pre každého klienta, treba zohľadniť viacero faktorov, ako sú výška dioptrií, hrúbka rohovky, ale aj zamestnanie či záľuby klienta, ktorý sa rozhodol pre excimerový zákrok.

Akú metódu si klienti vyberajú najčastejšie?

Donedávna to určite bola metóda LASEK, ale vďaka novej technológii SmartPulse, respektíve jej kombinácii so 7D laserom, sa novým trendom vo svete stáva jediná úplne bezdotyková operačná metóda Smart Surf ACE, ktorou bola operovaná aj Veronika Veléz-Zuzulová. Táto metóda je komfortné riešenie pre všetkých, ktorí sa chcú zbaviť okuliarov rýchlo a s minimálnym zásahom do svojich očí. Určitému percentu klientov však stále odporúčame metódu femtoLASIK, ide najmä o klientov s plusovými dioptriami.

Povedzte nám viac o technológii SmartPulse.

Ide o technológiu, ktorá v kombinácii so 7D laserom (pozn. red.: EXCIMER je jediné centrum vlastniace 7D laser na Slovensku) prináša skvelú zrakovú ostrosť krátko po zákroku a výrazne skracuje pooperačný diskomfort aj pri povrchových metódach. Klienti zažívajú skutočný „wow efekt“ pri zistení, ako dobre vidia bezprostredne po zákroku. Pre ľudí, ktorí sa rezu do oka obávajú, ale najmä pre aktívne žijúcich ľudí a športovcov je to skvelá príležitosť, ako sa zbaviť okuliarov veľmi komfortným spôsobom.

Na Slovensku však máme viacero centier. Na základe čoho si má človek vybrať, kde sa nechá operovať?

Treba si uvedomiť, že oftalmológia je v súčasnosti najrýchlejšie sa rozvíjajúce odvetvie medicíny, preto je potrebné sledovať najnovšie medicínske trendy a neustále sa zdokonaľovať z odbornej aj technologickej stránky. Preto by som odporúčal klientom hľadať medzi centrami, ktoré pravidelne obnovujú svoje technické vybavenie a ponúkajú najmodernejšie operačné metódy. Ak narazíte na centrum, ktoré vám na internetovej stránke alebo cez telefón odporúča konkrétnu operačnú metódu, buďte obozretní. Rovnako obozretní by ste mali byť aj pri nákupe cez zľavové portály či iných vysokých zľavách. Dôvodom takýchto odporúčaní či poskytovania zliav môže byť aj chýbajúca odbornosť či nedostatočné technologické vybavenie.

A akú veľkú úlohu zohráva lekár v dobe, ktorá prináša čoraz dokonalejšie technologické vymoženosti?

Nepochybne rozhodujúcu. Odbornosť a skúsenosť sú základné predpoklady úspechu celého zákroku. Riziko komplikácií existuje pri každom zákroku a dovolím si tvrdiť, že ich počet a závažnosť sú priamo úmerné kvalite lekára a technického vybavenia, ktoré sa pri zákroku používa. Vďaka technike, ktorú dnes máme, sme schopní operovať s extrémnou presnosťou, rýchlosťou a bezpečnosťou. A práve ruky a um lekára slúžia na to, aby túto schopnosť pretavili do skutočnosti.

V čom spočíva úloha lekára?

Kvalitné vyšetrenie je nesmierne dôležitá súčasť celého zákroku. Ak je urobené odborne a dôkladne, sme schopní minimalizovať všetky komplikácie, ktoré by mohli počas a po zákroku nastať. Bez dôkladného vyšetrenia a skúseného lekára takisto nemožno odporučiť metódu, ktorá je pre klienta najvhodnejšia. Úloha lekára pri zákroku je porovnateľná s akoukoľvek inou profesiou, kde pracujete s mimoriadne výkonnou a špičkovou technikou. Pokiaľ ju máte plne pod kontrolou, dokážete zázraky. Ak ju pod kontrolou nemáte, môžu vzniknúť nežiaduce komplikácie.

Okrem Slovákov túžiacich po živote bez okuliarov vás vyhľadávajú aj klienti z mnohých iných krajín. Čo ich k vám privádza?

Chodia k nám pacienti napríklad zo Švajčiarska, Nemecka, Rakúska, Chorvátska, Srbska, Ukrajiny či Českej republiky. Prví zahraniční klienti k nám prišli pre excimerový laser, ktorý bol v tom čase raritou nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách. A vlastne na tom sa odvtedy veľa nezmenilo, aj dnes mnohí prídu práve preto, že disponujeme 7D laserom, ktorý je jediný na Slovensku a v čase, keď sme ho zakúpili, bol len piatym na svete. No domnievam sa, že samo technologické vybavenie by nám určite nebolo stačilo na to, aby sme boli úspešní vo svete. Dôležitý je aj profesionálny a skúsený lekársky tím, ale najmä spokojní klienti, ktorí sú našou najlepšou referenciou.

Doc. MUDr. Martin Černák, PhD

 

 

 

 

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

1 komentár

co reakcia na: Ako sa rýchlo zbaviť okuliarov

6.11.2016 13:11
ma tento clanok spolocne s PC Revue? Trapna reklama? Ked uz ,tak piste aj o moznych rizikach o ktorych sa bojite rozpravat nahlas. Tieto spolocnosti beru ludi s vysokymi plusovymi dioptriami a natlcu im do hlav kaleraby a chudaci potom maju dieru v penazenke a zrak v tom istom stave ak nie v horsiom....
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať