PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Akumulátorové záhradné stroje a náradie

3

Väčšina predajcov záhradnej techniky má v ponuke kolekciu akumulátorových záhradných mechanizmov ako alternatívu k mechanizmom poháňaným benzínovým motorom.

Akumulátorové mechanizmy a náradie konštrukčne vychádzajú z ekvivalentov s elektromotorom a prívodným káblom, ale sú napájané z nabíjateľnej a vymeniteľnej batérie. Akumulátorové stroje majú síce nižší výkon ako benzínové, prípadne stroje s elektromotorom a prívodným káblom, no majú veľa výhod. V konečnom dôsledku sú aj lacnejšie, pretože celý systém môže využívať jeden akumulátor.

Ekonomické, ekologické a prevádzkové výhody

Záhradné mechanizmy, či už ide o kosačky, vyžínače, krovinorezy, vertikulátory na údržbu trávnikov, reťazové píly, alebo fúkače a vysávače lístia s benzínovým motorom na nekomerčné domáce použitie, sa využívajú len niekoľko hodín do týždňa alebo do mesiaca v období od jari do jesene. Inak povedané, jeden stroj, napríklad záhradná kosačka, by teoreticky pokryl potreby siedmich až desiatich rodinných domov so záhradkami. Podobné je to aj s ostatnými strojmi a náradím, ale takéto zdieľanie mechanizácie je zatiaľ v rozpore s naším naturelom, takže v súčasnosti každý majiteľ záhrady sám vlastní všetku potrebnú mechanizáciu. Najdrahší komponent týchto mechanizmov je jednoznačne benzínový motor, takže každý majiteľ musel investovať do 3 – 4 motorov. Naproti tomu pri mechanizmoch s elektrickým pohonom je najdrahším komponentom akumulátor. Ten však na rozdiel od spaľovacieho motora môžeme používať s viacerými zariadeniami, ak sú navzájom kompatibilné. Samozrejme, ťažkú veľkokapacitnú batériu z kosačky nebudeme používať v nožniciach na živý plot, takže väčšinou budeme potrebovať dva akumulátory, jeden ťažší s vyššou kapacitou pre výkonnejšie stroje a druhý ľahký pre ručné náradie. 

Stroje a náradie s elektromotorom sú v porovnaní s ekvivalentmi s benzínovým motorom konštrukčne oveľa jednoduchšie a aj spoľahlivejšie, pretože obsahujú oveľa menej pohyblivých súčiastok. Nemajú spaľovací motor, prevodovku, zapaľovanie, väčšie stroje ani štartovaciu batériu a štartér, nemajú chladiaci systém ani výfuk, čo sú záležitosti, ktoré si pri klasických strojoch so spaľovacím motorom vyžadujú údržbu. Takisto netreba vymieňať olej, olejové ani vzduchové filtre. Elektromotor navyše poskytuje vysoký krútiaci moment už od minimálnych otáčok. Veľká výhoda elektrických strojov je aj minimálna hlučnosť a nulové priame emisie. Naproti tomu pri malých spaľovacích motoroch je problém s odhlučnením a emisiou splodín. Presnejšie povedané, nie je to ani tak problém technický, ale problém primeranej veľkosti. Dobrý príklad je kosačka s benzínovým motorom, ktorá má len jednoduchý tlmič hluku výfuku. Aby bol tlmič skutočne účinný, výfuk kosačky by musel mať podobnú veľkosť ako výfuk motocykla. Takisto katalyzátor na elimináciu výfukových splodín by záhradné mechanizmy výrazne predražil, nehovoriac o tom, že by ho mal každý mechanizmus so spaľovacím motorom.

Porovnanie hustoty energie

Batéria s napätím 60 V a kapacitou 6 Ah, čo je po prepočítaní 360 Wh, má hmotnosť 2 kg. To predstavuje hustotu energie 180 Wh/kg. Benzín má výhrevnosť 43 545 kJ/kg, čo je v prepočte 12 100 Wh/kg, teda 67-krát viac. Takže keby batéria mala dodať rovnakú energiu ako 2 kg benzínu, musela by mať hmotnosť viac než 135 kg. Do hry však vstupuje účinnosť. Spaľovacie motory dosahujú účinnosť okolo 20 %, naproti tomu účinnosť elektromotora je 95 % a viac, takže ekvivalentná hmotnosť akumulátorov by bola asi 28 kg. Na rozdiel od ručného náradia v prípade záhradných kosačkových traktorov a kosačiek s pojazdom nie je hmotnosť batérií problém, naopak, je užitočná, aby hnacie kolesá mali lepší záber.

Výdrž batérie

Elektrické stroje a náradie majú, samozrejme, zmysel iba vtedy, ak máte vyriešené nabíjanie. Predstavte si typický scenár záhradky s chatkou v oblasti, kde nie je elektrina. V súčasnej benzínovej ére to nie je problém. Priveziete si na chatu kanister s benzínom s objemom 5 alebo 10 l a môžete využívať malú záhradnú mechanizáciu. V prípade akumulátorových mechanizmov si so sebou priveziete jednu, maximálne dve nabité batérie, takže vás určite bude zaujímať, akú výdrž majú elektrické záhradné mechanizmy a náradie s akumulátorom na jedno nabitie. Uvádzame priemerný deklarovaný čas pre zariadenia s akumulátorom 40 V/5 Ah. Takýto akumulátor má hmotnosť približne 2 kg a čas nabíjania je 70 – 160 minút podľa toho, či použijete rýchlonabíjačku, alebo lacnejšiu štandardnú nabíjačku. Pomocou rýchlonabíjačky nabijete za pol hodiny batériu na 80 % kapacity.

• Nožnice na živý plot              120 min
• Kosačka 40 cm                      70 min
• Prerezávač konárov               70 min
• Vyžínač                                  70 min
• Kosačka 45 cm s pojazdom   60 min
• Vertikulátor                             60 min
• Kultivátor 25 cm                     60 min
•  Krovinorez                            50 min
•  Reťazová píla                       45 min
• Kompresor 40 l/min               40 min
• Vysávač / fúkač                     30 min
• Tlaková umývačka                20 min

Zdôrazňujeme, že ide o čas prevádzky udávaný výrobcami, ktorý bol nameraný za ideál­nych podmienok. V reálnych podmienkach bude výdrž na jedno nabitie kratšia, niekedy podstatne. Je napríklad rozdiel medzi kosením nízkeho, pravidelne udržiavaného trávnika a kosením vyššej hustejšej trávy. Keď už spomíname akumulátorovú kosačku, s akumulátorom 40 V/5 Ah pokosíte podľa výrobcu približne 500 m2. V náročnejších podmienkach to, samozrejme, bude menej. Mimochodom, všimnite si, že najväčšiu spotrebu, a teda najkratšiu výdrž má tlaková umývačka. Nie je to preto, že by potrebovala výkonnejší motor ako kosačka s pojazdom, ale preto, že tam sa spotreba nedala merať za „ideálnych“ podmienok, pretože na dosiahnutie požadovaného tlaku je potrebný konštantný výkon.

Veľké mechanizmy

Väčšie stroje, ako napríklad výkonnejšie záhradné kosačkové traktory, majú motor s výkonom 2 – 4 kW, takže na dosiahnutie požadovaného času fungovania potrebujú akumulátory s vyššou kapacitou, ktoré sú väčšie a ťažšie, preto sú napevno zabudované v konkrétnom stroji a v ňom sa aj nabíjajú. Z pohľadu domáceho používateľa by ani nemalo význam, aby sa akumulátory zo záhradného traktora dali preložiť do iného stroja. Akumulátor z kosačky môžete použiť do vertikulátora, motorovej píly, fúkača alebo vysávača, prípadne do tlakovej umývačky, ale stroj veľkosti kosačkového traktora máte doma väčšinou len jeden.

Perspektíva

Nahradenie spaľovacích motorov v takzvanej malej mechanizácii kráča ruka v ruke s nástupom elektromobilov. Možno o dvadsať rokov ani nebude kde natankovať benzín do kosačky či malotraktora, prípadne to síce bude možné, ale veľmi nezvyčajné. Presvedčila ma o tom príhoda z benzínovej pumpy, keď dievčatá chceli natankovať Trabant, ktorý si zrejme od niekoho požičali ako recesiu na párty. Starší motoristi ich upozorňovali, že nemôžu benzín tankovať priamo do nádrže, ale do kanistra, tam ho vo vhodnom pomere zmiešať s olejom a až potom naliať do nádrže. Kedysi to bol pre majiteľov vozidiel s dvojtaktným motorom úplne bežný postup, no dnes ho už mladá generácia prakticky nepozná.

ÚVODNÉ FOTO ZDROJ: shutterstock.com

AL-KO Bosch Home & Garden

Nová produktová rodina 18 V akumulátorových batérií AL-KO Bosch Home & Garden vám umožní používať jednu batériu pre náradie viacerých značiek. Batérie sú kompatibilné nielen s kosačkami, vyžínačmi, plotovými nožnicami, kultivátormi, vertikulátormi, pílkami, prerezávačmi konárov, fúkačmi a tlakovými čističmi AL-KO, ale aj so systémom náradia Bosch.

• Cena: 49,99 EUR (batéria s kapacitou 2,5 Ah), 99 EUR (batéria s kapacitou 5 Ah)

Viac informácií: https://alko-garden.sk/18-v-bosch-home-and-garden-compatible/

Einhell GE-SC 35 Li – Solo Expert Plus

Akumulátorový prevzdušňovač trávnika (vertikulátor) vám umožní dosiahnuť rovnomerný a hustý trávnik. Vertikulátor má pracovnú šírku 35 cm, je vhodný na trávnaté plochy do 500 m2, má jednoduchý systém nastavovania pracovnej hĺbky do troch polôh, tak aby nedochádzalo k vytrhávaniu koreňov trávnika. Výškovo nastaviteľná rukoväť vám umožní pracovať bez námahy a pri prevoze či skladovaní ju môžete poskladať. Bezuhlíkový motor a nože z nehrdzavejúcej ocele sú zárukou dlhej životnosti.

Cena bez batérie: 175 EUR

Güde RM 36-0.43

Výkonná akumulátorová kosačka na trávu zo série akumulátorového náradia 18V E3 so šírkou kosenia 43 cm. Má bezkefkový motor nevyžadujúci údržbu, 6-polohové centrálne nastavenie výšky kosenia a zberný kôš  s objemom 55 l a ukazovateľom stavu naplnenia. Využíva dva akumulátory s napätím 18 V, napríklad  AP 18-40 s kapacitou 4 Ah a nabíjačku zo série Easy-Energy-Exchange, ktoré sa predávajú samostatne.

Cena: 239 EUR

ÚVODNÉ FOTO ZDROJ: shutterstock.com

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

3 komentáre

Skvelé reakcia na: Akumulátorové záhradné stroje a náradie

13.5.2022 13:05
Paráda. Vďaka.
Reagovať

Super reakcia na: Akumulátorové záhradné stroje a náradie

5.5.2022 21:05
Vyborny clanok, hlavne porovnanie baterii a benzinu
Reagovať

Super reakcia na: Akumulátorové záhradné stroje a náradie

5.5.2022 21:05
Vyborny clanok, hlavne porovnanie baterii a benzinu
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať