NICEBOY_072021 NICEBOY_072021 NICEBOY_072021

Autonómne drony prinesú revolúciu v doručovaní zásielok

4

Jedna z najväčších výhod doručovacích dronov je možnosť dodať napr. zdravotnícky materiál veľmi rýchlo aj do ťažko dostupných oblastí. Na rozdiel od nákladných lietadiel majú drony schopnosť pristáť na odľahlých miestach bez letísk alebo ciest a môžu doručovať tovar za zlomok nákladov. Jeden z prvých experimentov s doručovacím systémom využívajúcim drony uskutočnil Amazon. Jeho zakladateľ Jeff Bezos oznámil v roku 2013 vznik divízie Amazon Prime Air, ktorá sa zameriava na rýchle dodávky ľahkých komerčných tovarov pomocou dronov.

Aj ostatné spoločnosti ako Google, FedEx a DHL začali v tom období testovať svoje vlastné autonómne nákladné drony. No až v roku 2016 americká Federálna letecká správa (FAA) schválila prvú doručovaciu službu uskutočňovanú autonómnymi dronmi v mestskom prostredí, ktorú prevádzkovala spoločnosť Flirtey. V roku 2020 FAA navrhla „kritériá letovej spôsobilosti“ pre doručovacie drony so zámerom inicializácie ich komerčnej prevádzky. V súčasnosti má certifikáciu FAA 10 spoločností vrátane Zipline, Wingcopter a Amazon Prime Air.

Certifikácia však má vysokú cenu a proces je veľmi podrobný, vyžaduje stovky hodín skúšobných letov. Jej získanie tak môže trvať niekoľko rokov. FAA okrem toho v súčasnosti vyžaduje, aby operátori dronov udržiavali s nimi vizuálny kontakt. Vďaka novej technológii určenej na prevenciu kolízií a prísľubu dohliadania operátorov pri preprave sa dôvera verejnosti v doručovacie drony zvyšuje. V súčasnosti prebieha masívne investovanie a trh s komerčnými dronmi má do roku 2022 dosiahnuť hodnotu viac ako 10 miliárd dolárov.

Predplatné NEXTECH 2021

Dron majú potenciál urobiť z nášho sveta prepojenejšie miesto, pokiaľ ide o dosiahnuteľnosť spotrebného tovaru. S prevratným projektom prišiel startup Elroy Air, ktorý v roku 2016 založili Dave Merrill a Clint Cope. Chystá sa vyvinúť prvý autonómny dron na svete schopný doručiť 130 až 230 kg nákladu v okruhu 480 km, a to bez potreby letiska alebo elektrickej nabíjacej stanice.

Ich súčasný model Chaparral sa môže pochváliť hybridno-elektrickým hnacím ústrojenstvom a schopnosťou autonómneho nakladania a vykladania nákladu. To umožňuje jedinému pilotovi riadiť zo vzdialeného miesta flotilu 10 až 50 dronov. Tím Elroy Air sa domnieva, že drony vďaka týmto schopnostiam môžu zlepšiť kvalitu života na celom svete rozšírením dosahu expresnej logistiky.

Chaparral absolvoval úspešný testovací let v auguste 2019. Cieľom spoločnosti je zabezpečiť, aby jej drony boli lacnejšie ako iné možnosti leteckej prepravy nákladu a konkurencieschopné s kamiónovou dopravou. Tím dúfa, že to dosiahne zvýšením výroby, pričom ušetrí na hromadne objednaných súčastiach a aj vďaka tomu, že jediný pilot bude riadiť veľkú flotilu bezpilotných lietadiel.

Zdroj: freethink.com.

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Prečo mám pocit, že tento a jemu podobný článok sa tu objavuje každý rok? reakcia na: Autonómne drony prinesú revolúciu v doručovaní zásielok

14.6.2021 15:06
Už to tu čítam, že sa čoskoro objavia drony doručujúce zásielky, asi 5-tý krát.
Reagovať

RE: Prečo mám pocit, že tento a jemu podobný článok sa tu objavuje každý rok? reakcia na: Prečo mám pocit, že tento a jemu podobný článok sa tu objavuje každý rok?

14.6.2021 18:06
Lebo autori tohoto bulvaru vobec nerozmyslaju. Oni len chcu vsade pridat slova revolucia, inovacia, inteligencia atd. kde to nema byt. Si myslia, ze bez tych slov nemoze byt nadpis a clanok. Cista neinteligencia u nich.
Reagovať

tu je predpoved mozneho scenaru reakcia na: Autonómne drony prinesú revolúciu v doručovaní zásielok

14.6.2021 03:06
Ako to moze vypadat v praxi je ukazane v kratkom filme Skywatch. Odporucam mrknut. https://www.youtube.com/watch?v=Mv30ExfoKcc
Reagovať

RE: tu je predpoved mozneho scenaru reakcia na: tu je predpoved mozneho scenaru

15.6.2021 00:06
To nema nic s realitou, co by niekto chcel, alebo by bolo lepsie. Ma to len svetielka na vsetkom, aby to vyzeralo dobre v kine za co najmenej penazi a namahy urobit film. V praxi by to bol nezmysel. Nikto nezije v tme a nikto nechce mat svetelny smog doma alebo vonku. Uz dnes je vsetko preledkovane a svieti 90% veci bez pridanej hodnoty, akurat to rusi. Dorucovanie dronmi by fungovalo, keby ludia nekradli a neutocili. Teda by ani klamat nemohli. A uz len na tejto stranke je 90% clankov ciste klamstvo, tak si moze domysliet, ze dorucovanie dronov nikdy nebude s ludmi, ktori ziju teraz.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať