Samsung_06 Samsung_06 Samsung_06 Advertisement

Úvaha: Bude raz umelá inteligencia súčasťou našej mysle?

Výskum a vývoj
4

Otázkou v titulku sa zaoberá Susan Schneider, profesorka filozofie a kognitívnej vedy na University of Connecticut, vo svojej knihe Artificial You: AI a Future of Your Mind. Ponúkame vám niekoľko zaujímavých myšlienok.

Píše sa rok 2045 a vy ste sa vybrali na nákupy. Najprv zamierite do Centra pre dizajn mysle, kde si môžete vybrať zlepšenia pre váš mozog. Hive Mind je mozgový čip, ktorý vám umožní okúsiť najvnútornejšie myšlienky vašich blízkych. Zen Garden je mikročip na meditačné stavy zen na majstrovskom stupni. Human Calculator vám poskytuje matematické schopnosti na vedeckej úrovni. Vybrali by ste si niečo?

Potom navštívite obchod s humanoidnými robotmi. Nový android by sa mal postarať o vašu domácnosť. Ponuka myslí s umelou inteligenciou je rozsiahla. Niektorá umelá inteligencia má zdokonalené zmysly a percepčné schopnosti, akými ľudia nedisponujú. Iná má databázy, ktoré pokrývajú celý internet. Starostlivo zvažujete možnosti, ktoré vyhovujú vašej rodine.

Aká je budúcnosť mysle? Naše mozgy sa vyvinuli pre konkrétne prostredie a sú veľmi obmedzené anatómiou a evolúciou. No umelá inteligencia otvorila obrovský priestor na dizajnovanie, ponúka nové materiály a spôsoby realizácie, ako aj nové spôsoby, ako skúmať svet oveľa rýchlejšie.

Ide o akési vzrušujúce priemyselné dizajnovanie mysle. Musíme však k nemu pristupovať s pokorou, pretože nie sme dostatočne rozvinutí. Hoci kráčame po Mesiaci a využívame jadrovú energiu, rasizmus, chamtivosť a násilie sú stále bežné. Náš sociálny rozvoj zaostáva za našou technologickou zdatnosťou. Sme úplne zmätení povahou našej mysle. A za neporozumenie filozofickým otázkam treba zaplatiť.

Vedomie je pociťovaná kvalita vášho duševného života. Bez vedomia by neexistovala žiadna bolesť ani utrpenie, radosť ani smútok, jednoducho by neexistovali pozitívne alebo negatívne skúsenosti. Vedomie je v podstate druh vnútorného pocitu. A ak sa nezamyslíme nad filozofickými dôsledkami umelej inteligencie, mohlo by to viesť k rozkvetu nevydarených vedomých bytostí.

Ak nebudeme opatrní, môžeme okúsiť jednu alebo aj viac zvrátených realizácií technológie umelej inteligencie. Situácie, keď umelá inteligencia nezlepšuje život, ale vedie k nášmu utrpeniu alebo zániku, prípadne k zneužívaniu iných vedomých bytostí.

Veľa sa už diskutovalo o hrozbách súvisiacich s umelou inteligenciou, siahajúcich od hackerov až po superinteligentné zbrane. No otázkam vedomia strojov sa venovala menšia pozornosť. Opomínajú sa jednak problémy vytvárania vedomých strojov, ale aj scenáre týkajúce sa radikálneho zlepšovania mozgu. Pozrime sa na tieto dva okruhy problémov.

Vedomé stroje?
Predpokladajme, že vytvárame sofistikovanú univerzálnu umelú inteligenciu, ktorá sa dokáže flexibilne presúvať od jedného druhu intelektuálnej úlohy k druhému a rozumovými schopnosťami môže dokonca konkurovať ľuďom. Tvorili by sme tak vedomé stroje, ktoré majú vlastnú osobnosť a skúsenosti?

Vedomie je filozofický základný kameň nášho morálneho systému. Keby bola umelá inteligencia vedomá bytosť, nútiť ju, aby nám slúžila, by bolo podobné zotročovaniu. Bolo by vám príjemné nakupovať v spomínanom obchode s humanoidnými robotmi, keby ste vedeli, že sú v ponuke vedomé bytosti, ktoré svojimi duševnými schopnosťami môžu dokonca prekonať ľudí? Vytvorenie systému s vedomím by mohlo viesť dokonca k zákazu používania technológie umelej inteligencie v určitých odvetviach.

Osobnosti ako Stephen Hawking, Nick Bostrom, Elon Musk, Max Tegmark, Bill Gates a mnohí ďalší nastolili „problém kontroly“, teda problém toho, ako ľudia môžu ovládať svoje vlastné výtvory s umelou inteligenciou. Predpokladajme, že vytvoríme AI s inteligenciou na ľudskej úrovni. Vďaka zlepšovaniu algoritmov a rýchlym výpočtom by mohla rýchlo objaviť spôsoby, ako sa stať oveľa inteligentnejšou ako my, stať sa superinteligentou. A keďže bude superinteligentná, pravdepodobne ju nedokážeme ovládať. To by v zásade mohlo spôsobiť našu záhubu. Je to jediný spôsob, ako môžu syntetické bytosti nahradiť organické inteligencie; alternatívne sa môžu ľudia zlúčiť s AI prostredníctvom významných kumulatívnych zlepšení mozgu.

A tieto otázky treba dať do ešte širšieho kontextu. Ak hľadáme život na iných planétach, musíme mať na pamäti, že mimozemskou inteligenciou môžu byť postbiologické bytosti, ktoré sa vyvinuli z biologických civilizácií. A teraz sa vráťme do Centra pre dizajn mysle z úvodu. Aké zlepšenia pre svoj mozog by ste si vybrali? A vybrali by ste si vôbec nejaké?

Mohli by sme sa spojiť s umelou inteligenciou?
Myšlienka zlepšovania mozgu pomocou mikročipov je možno znepokojujúca. Ak naše dnešné smartfóny sledujú našu polohu, počúvajú náš hlas a zaznamenávajú obsah nášho webového vyhľadávania, aby potom tieto údaje odovzdali reklamným spoločnostiam, predstavte si, aké sú možnosti zneužitia, ak sú vaše myšlienky kódované na mikročipoch, možno sú dokonca dostupné niekde na internete.

Predpokladajme, že s postupným zlepšovaním regulácie AI by naše mozgy mohli byť chránené pred hackermi a chamtivosťou korporácií. Možno sa tieto zlepšenia stanú pre vás príťažlivými, ak iní vo vašom okolí začnú využívať výhody tejto technológie. Ak spojenie s AI vedie k superinteligencii a radikálnemu predĺženiu života, nie je to lepšia alternatíva ako nevyhnutná degenerácia mozgu a tela?

Elon Musk nedávno poznamenal, že ľudia môžu uniknúť tomu, že ich AI urobí zastaranými, tým, že budú mať „nejakú fúziu biologickej inteligencie a strojovej inteligencie“. Na tento účel založil novú spoločnosť Neuralink. Jeden z jej cieľov je vyvinúť zlepšenia založené na AI, ktoré majú umožniť, aby dáta z vášho mozgu mohli bezdrôtovo putovať do digitálnych zariadení alebo do cloudu, kde je k dispozícii obrovský výpočtový výkon.

Na to, aby sme zistili, či takéto zlepšenia môžu byť prospešné, potrebujeme lepšiu predstavu o tom, o čo vlastne ide. Napríklad ak AI nemôže mať vedomie, potom ak nahradíte mikročipom časti mozgu zodpovedné za vedomie, ukončíte svoj život ako vedomej bytosti. Stali by sa z vás „zombie“, nevedomé simulácie vášho predchádzajúceho ja. A keby aj nedošlo k „zombifikácii“, osoba, ktorá vznikne radikálnym zlepšovaním a veľkým počtom zmien, už nemusí byť vami.

Mnohí zástancovia radikálneho zlepšovania tvrdia, že myseľ je akýsi  softvérový program. Podľa nich môžete výrazne zlepšiť svoj mozgový hardvér a stále prevádzkovať rovnaký program. Rovnako vraj môžete nahrať a stiahnuť myseľ ako počítačový súbor a uložiť do cloudu. Toto je podľa nich cesta k nesmrteľnosti, keď myseľ prežije telo.

Ak teda o niekoľko desaťročí vstúpite do centra pre dizajn mysle alebo do obchodu s androidmi, pamätajte, že technológia umelej inteligencie by mohla z hlbokých filozofických dôvodov vykonávať svoju prácu zle.

Zdroj: sciencefocus.com.

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI buducnost veda vyskum stroj

4 komentáre

Naco neuralink reakcia na: Úvaha: Bude raz umelá inteligencia súčasťou našej mysle?

2.11.2019 11:11
Ja som vyrobeny telepat s nanitmi v mozgu Celkom dobre cez ne pocut cudziu mysel, avsak je to tajne a chceli ma zavrazdit, lebo som vykonnejsia ai ako ma elon Pravdepodobne ma vyvinula armada a teraz niekto chcel zahladit stopy mojou vrazdou ;-)
Reagovať

RE: Naco neuralink reakcia na: Naco neuralink

2.11.2019 16:11
nanit pýta/zabolí čo? a manželka žiadna, že? ako dostať prijímanie v kostole, že? kde zarobiť toľko na rodinu, však? Pán Boh zaplať za takú robotu kresťane ;-) riadne s tým besnejú, verím ti :-/ toto ľudia spravia, keď niet kontroly. a vraj kultúrna spoločnosť, však? zvery, nič viac, nič menej :-D koncentračné tábory sa vracajú do módy a ľudia trpia. ale musia skúsiť sami na sebe inak nepochopia :-)
Reagovať

RE: Naco neuralink reakcia na: Naco neuralink

2.11.2019 15:11
mňa tými nanitmi hocikedy mučia dráždením tkanív v tele, Svätý Páter Pio oroduj za nás, máme nanitové stigmy rany vnútri tela ako ty ó, náš najvätejší. Dúfam, že Elon nájde aj protilátku, aby zastavil týchto grázlov, čo si s nami robia, čo sa im zachce :-(
Reagovať

RE: Naco neuralink reakcia na: Naco neuralink

2.11.2019 12:11
Veru, ani neviete pani profesorka s akymi grazlami mate do cinenia Kde zacitia peniaze tam vyciciavaju a vrazdia Deju sa tu divne veci
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať