Bude sa na Mesiac cestovať výťahom?

Technológie
12

Náš jediný prirodzený satelit je označovaný aj ako „ôsmy kontinent Zeme“, pretože je plný zdrojov. Napríklad vo fúznych elektrárňach tu na Zemi by sa dala použiť vzácna forma hélia, hélium-3. Ťažiť by sa mohli aj vzácne prvky ako neodým na použitie v smartfónoch a inej elektronike. No ich dovážanie raketami by bolo príliš nákladné. Podľa štúdie zverejnenej v roku 2019 by riešením mohol byť lunárny výťah. Kábel ukotvený k mesačnému povrchu by musel byť dlhý viac ako 400 000 km.

Nebolo by možné pripevniť ho priamo k Zemi pre relatívny pohyb týchto dvoch objektov, ale mal by končiť vysoko na obežnej dráhe Zeme. Solárne robotické raketoplány by sa mohli pohybovať hore a dole po kábli a fungovať ako dopravný pás, ktorý dokáže priviezť vzácne zdroje. Zephyr Penoyre a Emily Sandfordová, dvaja doktorandi z Columbijskej univerzity, ktorí stoja za štúdiou, veria, že by sa to dalo zvládnuť za niekoľko miliárd amerických dolárov. Kábel, ktorý by nebol hrubší ako ceruzka, by mal hmotnosť 40 ton.

Na rozdiel od vesmírneho výťahu, ktorý by putoval z povrchu Zeme do vesmíru, by sa lunárny výťah nemusel vyrovnávať s obrovskými gravitačnými silami. Mesiac nemá ani atmosféru, čo veci zjednodušuje. To znamená, že kábel môže byť vyrobený z existujúcich materiálov, ako je kevlar. Možná by bola aj kombinácia. V apríli 2021 predstavili čínske štátne médiá víziu krajiny o „nebeskom rebríku“.

Predplatné NEXTECH 2021

V rámci tohto projektu by sa vesmírna loď vyviezla výťahom zo zemského povrchu na čakaciu vesmírnu stanicu, odkiaľ by bola vypustená smerom k Mesiacu, kde by sa stretla s ďalším výťahom, ktorý by ju spustil na mesačný povrch. Myšlienka vesmírnych výťahov existuje už viac ako sto rokov, ale zatiaľ bez väčšieho pokroku. Ak sa však dostatok ľudí – alebo skôr korporácií – nadchne pre možnosť zarobiť veľké peniaze, v nasledujúcich desaťročiach by sme mohli byť svedkami lunárnej obdoby zlatej horúčky.

Zdroj: sciencefocus.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

12 komentárov

Ffyobxt Qr reakcia na: Bude sa na Mesiac cestovať výťahom?

20.9.2021 02:09
Good day,

My name is Eric and unlike a lot of emails you might get, I wanted to instead provide you with a word of encouragement – Congratulations

What for?

Part of my job is to check out websites and the work you’ve done with nextech.sk definitely stands out.

It’s clear you took building a website seriously and made a real investment of time and resources into making it top quality.

There is, however, a catch… more accurately, a question…

So when someone like me happens to find your site – maybe at the top of the search results (nice job BTW) or just through a random link, how do you know?

More importantly, how do you make a connection with that person?

Studies show that 7 out of 10 visitors don’t stick around – they’re there one second and then gone with the wind.

Here’s a way to create INSTANT engagement that you may not have known about…

Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know INSTANTLY that they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally checking out nextech.sk.

CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

It could be a game-changer for your business – and it gets even better… once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation – immediately (and there’s literally a 100X difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes.)

Plus then, even if you don’t close a deal right away, you can connect later on with text messages for new offers, content links, even just follow up notes to build a relationship.

Everything I’ve just described is simple, easy, and effective.

CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

You could be converting up to 100X more leads today!

Eric
PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitors.com/unsubscribe.aspx?d=nextech.sk
Reagovať

vesmirny vytah bola tema reakcia na: Bude sa na Mesiac cestovať výťahom?

14.9.2021 22:09
tak pred 10 rokmi. cim dalej tym sprostejsie clanky co s realitou naozaj nemaju. vymente tie zdroje alebo si tam pridajte aj novy cas nech vieme na com sme
Reagovať

Hmotnosť kábla reakcia na: Bude sa na Mesiac cestovať výťahom?

14.9.2021 09:09
Aj žiak základnej školy si vie spočítať, že pri dĺžke kábla 400 000 km a hmotnosti 40 ton by musela byť priemerná hmotnosť kábla asi 100 gramov na kilometer. Z akého materiálu by taký kábel bol? Z plynného vodíka?
Ale hlavne, že zase niekto zobral grant a vypublikoval takúto hlúposť...
Reagovať

RE: Zabúdaš však na to, že celá sústava sa otáča: reakcia na: Hmotnosť kábla

14.9.2021 19:09
Zabúdaš na to, že celá sústava sa otáča a sila na jej konci na výťah je F=mv^2/r=m/r*(pí*2r/T)^2=2mr(pí/T)^2=2*40e3kg*400e6m*(pí/86400s)^2=42kN, čo je 4tony plus na konci výťahu ;-)
Reagovať

RE: RE: Zabúdaš však na to, že celá sústava sa otáča: reakcia na: RE: Zabúdaš však na to, že celá sústava sa otáča:

14.9.2021 20:09
V článku sa píše "Kábel, ktorý by nebol hrubší ako ceruzka, by mal hmotnosť 40 ton".
Hmotnosť je fundamentálna vlastnosť látky a nezávisí od otáčania, ani žiadnych síl. (Pravda, pri rýchlostiach blízkych rýchlosti svetla hmotnosť narastá, ale to je iný príbeh...)
Reagovať

RE: RE: RE: Zabúdaš však na to, že celá sústava sa otáča: reakcia na: RE: RE: Zabúdaš však na to, že celá sústava sa otáča:

16.9.2021 09:09
Skús čítať s porozumením. Píšem, že hmotnosť je základná vlastnosť hmoty. To v zátvorke bola narážka na Špeciálnu teóriu relativity - ak by si namietal, že aj hmotnosť sa môže meniť.
Žiadna odstredivá sila v skutočnosti neexistuje. Je to len zdanlivá sila, ktorá nemá žiadny zdroj. Súvisí s neinerciálnou sústavou. Otáčavý pohyb Mesiaca okolo Zeme je vytváraný DOSTREDIVOU silou (v tomto prípade gravitačnou) a zotrvačnosťou (hybnosťou) Mesiaca.

RE: RE: RE: Zabudol si na odstredivú silu Zem-Mesiac. Aké rýchlosti svetla? Čo to trepeš? reakcia na: RE: RE: Zabúdaš však na to, že celá sústava sa otáča:

15.9.2021 13:09
Čo to trepeš? Aké rýchlosti svetla? Mesiac a Zem tvoria sústavu, ktorá sa otáča. Tak má odstredivú silu, nie?

RE: Hmotnosť kábla 100 kg reakcia na: Hmotnosť kábla

14.9.2021 10:09
100 kg na km
Reagovať

RE: RE: Hmotnosť kábla 100 kg reakcia na: RE: Hmotnosť kábla 100 kg

14.9.2021 20:09
40 ton = 40 000 kg
40 000 kg / 400 000 km = 0.1 kg/km = 100 g/km

Lubomir Lacko je dement a klamar reakcia na: Bude sa na Mesiac cestovať výťahom?

14.9.2021 02:09
Lubomir Lacko je dement a klamar
Reagovať

RE: Lubomir Lacko je dement a klamar reakcia na: Lubomir Lacko je dement a klamar

14.9.2021 23:09
To je ten co napisal nezmyselny nadpis k tomuto nezmyselnemu “clanku”

RE: Lubomir Lacko je dement a klamar reakcia na: Lubomir Lacko je dement a klamar

14.9.2021 16:09
wtf?

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať