NICEBOY_102021 NICEBOY_102021 NICEBOY_102021

Chcete sa pohrať s vesmírom? Jeho virtuálna verzia sa dá teraz stiahnuť zadarmo

Technológie
3

Ak ste niekedy chceli preskúmať celý vesmír z pohodlia svojho počítača, teraz máte príležitosť. Medzinárodný tím vytvoril doteraz najväčší a najrealistickejší virtuálny vesmír s názvom Uchuu (čo v japončine znamená vesmír), ktorý simuluje 2,1 bilióna častíc vo výpočtovej kocke, ktorej každá strana meria ohromujúcich 9,63 miliardy svetelných rokov.

Simulácia bola vytvorená pomocou superpočítača ATERUI II, ktorý sa venuje astronomickým projektom, je umiestnený v japonskom meste Iwate a má špičkový výkon viac ako 3 Pflops. Na vytvorenie Uchuu sa použilo všetkých 40 200 procesorov (jadier CPU), dostupných výlučne 48 hodín mesačne. Vyžadovalo si to 20 miliónov hodín superpočítača a boli vygenerované 3 petabajty údajov, čo je ekvivalent 894 784 853 fotografií z 12-megapixelového mobilného telefónu.

Simulácia sa zameriava na žiaru halo temnej hmoty, čo sú obrovské štruktúry, ktoré by nám mohli niečo prezradiť o formovaní galaxií a ranom vesmíre. Veľké rozmery simulácie z nej robia cenný nástroj na štúdium vývoja vesmíru v čase, pretože zobrazuje veľmi vzdialené oblasti, ktoré predstavujú rané štádiá života vesmíru. Podľa niektorých odborníkov je Uchuu ako stroj času. Môžeme ísť v čase dopredu, dozadu a zastaviť sa, môžeme si „priblížiť“ alebo „oddialiť“ galaxiu a môžeme vidieť, čo sa skutočne deje v každom okamihu a na každom mieste vesmíru.

SWAN_042021

Tím sprístupnil celú simuláciu na stiahnutie zadarmo každému, kto má záujem. Treba však upozorniť, že simulácia, aj keď je komprimovaná, zaberá 100 terabajtov, takže budete potrebovať veľa miesta na pevnom disku. Ak sa chcete dozvedieť o interakcii s ňou, zamierte na webovú stránku simulácie Uchuu a na súvisiacu stránku na GitHube. Výskum bol publikovaný v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Zdroj: digitaltrends.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Vesmír reakcia na: Chcete sa pohrať s vesmírom? Jeho virtuálna verzia sa dá teraz stiahnuť zadarmo

25.9.2021 10:09
Jedinečná nádhera vesmíru nepochopiteľné zoskupenie planét a pohyb v bezvahovom stave
.
Reagovať

nasa slnecna sustava? reakcia na: Chcete sa pohrať s vesmírom? Jeho virtuálna verzia sa dá teraz stiahnuť zadarmo

24.9.2021 14:09
nepoznate link na nejaku peknu realnu simulaciu nasej slnecnej sustavy? ale fakt presnu.
Reagovať

Nechceme to, nech si to nechajú :-/ reakcia na: Chcete sa pohrať s vesmírom? Jeho virtuálna verzia sa dá teraz stiahnuť zadarmo

24.9.2021 13:09
Nechceme to, nech si to nechajú :-/ 100 tera? Čo sme blbci?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať