Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Črevné baktérie prezradia či budete mať dlhý a zdravý život

1

Vedci tvrdia, že váš črevný mikrobióm, biliónové spoločenstvo mikroorganizmov vo vašom bruchu, môže pomôcť predpovedať, či budete mať dlhý a zdravý život. Americkí výskumníci identifikovali zreteľné signatúry v črevnom mikrobióme, ktoré súvisia so zdravými alebo nezdravými cestami starnutia.

U zdravých jedincov sú črevné mikrobiómy čoraz jedinečnejšie a líšia sa rôznymi spôsobmi, ktoré sú pre daného jedinca špecifické v porovnaní s nezdravými jedincami. Táto jedinečnosť je silne spojená s derivátmi aminokyselín produkovaných mikróbami, ktoré cirkulujú v krvi a naznačujú chemické látky predlžujúce život.

Vedci tvrdia, že črevný mikrobióm sa s postupujúcim vekom ďalej vyvíja u zdravých jedincov, ale nie u nezdravých. Okrem toho zloženie mikrobiómu spojené so zdravím v skorej až strednej dospelosti nemusí byť kompatibilné so zdravím v neskorej dospelosti.

Výskumný tím analyzoval črevné mikrobiómy, fenotypové a klinické údaje od viac ako 9000 ľudí vo veku od 18 do 101 rokov v troch nezávislých skupinách. Údaje ukázali, že s pokročilým vekom sa črevné mikrobiómy stávali čoraz jedinečnejšími a odlišnejšími od mikrobiómov iných ľudí, a to od strednej až neskorej dospelosti. Pritom metabolické funkcie, ktoré mikrobiómy vykonávali, mali spoločné znaky.

Táto jedinečná črevná signatúra vysoko korelovala s niekoľkými mikrobiálne odvodenými metabolitmi v krvnej plazme vrátane indolu, o ktorom sa predtým preukázalo, že predlžuje život myší. Najsilnejšie spojenie s jedinečnosťou vykazovali hladiny iného metabolitu - fenylacetylglutamínu v krvi. Predchádzajúce štúdie ukázali, že tento metabolit je veľmi zvýšený v krvi ľudí vo veku 100 a viac rokov. Štúdia bola publikovaná v časopise Nature Metabolism.

Zdroj: dailymail.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

fenylacetylglutamínu v krvi. Predchádzajúce štúdie ukázali, že tento metabolit je veľmi zvýšený v krvi ľudí vo veku 100 a viac reakcia na: Črevné baktérie prezradia či budete mať dlhý a zdravý život

4.3.2021 17:03
Co vypovídá zvýšená hladina močoviny v krvi
Zvýšená hladina je způsobená buď jeho zvýšenou tvorbou anebo jeho sníženým vylučováním. Zvýšená tvorba se objevuje větším odbouráváním bílkovin. Stává se tomu například při horečnatých stavech, úrazech, operacích, srdečním selhání, infarktu srdce, krvácení do trávicího traktu, průjmech, oběhových poruchách, nedostatečné funkci ledvin, diabetické acidóze, hladovění, glomerulonefritidě, cukrovce, ateroskleróze, leukémii, Addisonově chorobě a u mnoha dalších onemocnění.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať