SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Ďalšia pandémia sa možno už blíži. Cieleným dohľadom sa jej však dá zabrániť

Bezpečnosť
10

Podľa epidemiológov budúca pandemická hrozba pravdepodobne už teraz žije medzi obyvateľstvom. Existuje však jednoduchá stratégia na zmenšenie vznikajúcich ohnísk - proaktívny dohľad v reálnom čase v prostrediach, kde je najpravdepodobnejší preskok choroby zo zvierat na ľudí. Inými slovami, nečakajte, kým sa chorí ľudia objavia v nemocnici. Namiesto toho sledujte populácie, v ktorých k prenosu chorôb v súčasnosti dochádza.

Zdravotnícki pracovníci vo svete už dlho vedia, že pandémie vyvolané prenosom zoonotických chorôb alebo prenosom chorôb zo zvierat na človeka boli problémom. V čase, keď sa niekto chorý objaví v nemocnici, už epidémia vypukla. Aj SARS-CoV-2, vírus, ktorý spôsobuje COVID-19, bol pravdepodobne rozšírený dlho predtým, ako bol zistený. Vírusová evolučná teória naznačuje, že prenesenie zoonotickej choroby sa nedeje jednorazovo. Živočíšne vírusy sa postupne stávajú nebezpečnými pre ľudí. Zrejme nejde o jednorazovú udalosť.

SWAN_TITULKA_0722

Môže sa vyžadovať, aby „sprostredkovateľské“ zviera, ako napríklad cibetka alebo prasa, zmutovalo vírus, aby mohol preskočiť na ľudí. No konečným hostiteľom, ktorý umožní, aby sa variant úplne adaptoval na človeka, môžu byť ľudia sami. Medzinárodný tím vedcov naznačil, že pravdepodobný pôvod SARS-CoV-2 je nezistený prenos z jedného človeka na druhého po preskočení zo zvieraťa na človeka. Ukázalo sa napríklad, že protilátky proti ebole sa našli u viac ako 5 % ľudí testovaných v Libérii v roku 1982, teda desaťročia pred západoafrickou epidémiou v roku 2014.

Tieto výsledky podporujú vírusovú evolučnú teóriu: vyžaduje si čas (niekedy veľa času), aby sa živočíšny vírus stal nebezpečným a prenosným medzi ľuďmi. To takisto znamená, že vedci majú šancu zasiahnuť. Jeden zo spôsobov, ako využiť dlhý čas, kým sa zvierací vírus úplne prispôsobí ľuďom, je dlhodobý opakovaný dohľad. Nastavenie varovného systému pred pandemickými hrozbami s ohľadom na túto stratégiu by mohlo pomôcť odhaliť predpandemické vírusy skôr, ako sa stanú škodlivými pre človeka.

Prediktívne modelovanie môže poskytnúť robustné tepelné mapy globálnych „horúcich miest“, kde je najpravdepodobnejší zoonotický prenos. Dlhodobý pravidelný dohľad nad týmito „horúcimi miestami“ dokáže zistiť signály tohto prenosu, ako aj akékoľvek zmeny, ku ktorým dôjde v priebehu času. Môže ísť o nárast počtu osôb pozitívnych na protilátky, zvýšenú chorobnosť a demografické zmeny medzi infikovanými ľuďmi.

Ľudia s príznakmi, ktoré sa nedajú ľahko diagnostikovať, môžu byť následne vyšetrení pomocou genetického sekvenovania, aby sa charakterizovali a identifikovali nové vírusy. Dobrá správa je, že monitorovacia infraštruktúra v globálnych „horúcich miestach“ už existuje. Program The Connecting Organisations for Regional Disease Surveillance spája šesť regionálnych sietí dohľadu nad chorobami v 28 krajinách.

Napríklad Kambodža, krajina s rizikom šírenia pandemickej vtáčej chrípky, zriadila bezplatnú národnú horúcu linku na hlásenie chorôb zvierat priamo ministerstvu zdravotníctva v reálnom čase. Takéto prístupy sú kľúčom k včasnej a koordinovanej reakcii verejného zdravotníctva s cieľom izolovať ohniská skôr, ako sa stanú pandémiami.

Zdroj: theconversation.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

10 komentárov

očkovanie a bleskom! reakcia na: Ďalšia pandémia sa možno už blíži. Cieleným dohľadom sa jej však dá zabrániť

10.6.2021 19:06
dajte sa zaočkovať a chytrúčko! :D
Reagovať

blbosti reakcia na: Ďalšia pandémia sa možno už blíži. Cieleným dohľadom sa jej však dá zabrániť

9.6.2021 11:06
Sledujte radšej proces s Dr. Faucim, ktorý je krstný otec kovidu a nie zvieratá. Sledujte prenos víru nie zo zvierat ale s americkej základne do Číny za pomoci 500 tis Fauciho USD. Zatvorte mu laboratoria, zabavte jeho patenty a bude po "pandémii"
Reagovať

RE: a svišť ju potom balil do fólie ;) reakcia na: blbosti

10.6.2021 19:06
a svišť ju potom balil do fólie...
Reagovať

bulvar reakcia na: Ďalšia pandémia sa možno už blíži. Cieleným dohľadom sa jej však dá zabrániť

9.6.2021 01:06
clanok o nicom, prazdne frazy. Keby ste nedali primitivny bulvarny nadpis, nemuseli ste dostat kritiku!
Reagovať

RE: bulvar reakcia na: bulvar

9.6.2021 09:06
je úplne jedno, čo redaktori napíšu. tebe nevyhovie nik, asi ani ty sám sebe.
Reagovať

RE: RE: bulvar reakcia na: RE: bulvar

9.6.2021 13:06
Ahoj IQ ficovolica. Ty musis byt uplne nadsena z kazdeho klamstva, co ti niekto povie. Ze tuto nie su redaktori, aj ked ich tak volame si si nevsimla? Ze nic nepisu, ale len prekladaju bulvar z ineho bulvaru ti kedy dojde? Ze je to protizakonne ti kedy dojde? Ze nie kazdy clanok kritizujem, iba ciste bludy ti kedy dojde? ... Vyhovuje mi vela ludi, ale tebe len hlupaci vidno.

RE: bulvar reakcia na: bulvar

9.6.2021 08:06
Výpovedný komentár. Pre uspokojenie duševného hladu odporúčam Nový čas.
Reagovať

RE: RE: bulvar reakcia na: RE: bulvar

9.6.2021 09:06
:)

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať