SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

DefeXtiles: 3D tlačená tkanina môže spôsobiť módnu revolúciu

0

V súčasnosti sa významné percento tkanín vyrába v manufaktúrach, kde je práca extrémne náročná a platy extrémne nízke. Podľa americkej Agentúry na ochranu životného prostredia bolo v roku 2018 recyklovaných iba 14,7 percenta všetkých textílií, pričom na skládkach sa ich nahromadilo až 11,3 milióna ton. Populárnym riešením je dnes upcyklácia, proces premeny odpadového materiálu alebo nepotrebných produktov na nové materiály či predmety.

Jeden z najnovších ambicióznych prístupov k udržateľnému textilu je DefeXtiles, látka s tylovou potlačou kompatibilná so všetkými bežnými 3D tlačiarňami. Vďaka inteligentnému inžinierstvu sú tieto textílie pružné, odolné a všestranné. Ako názov naznačuje, DefeXtiles zámerne využíva chybu 3D tlače známu ako nedostatočné vytláčanie, ktorá pridáva medzery pri tlači metódou modelovania kondenzovanej depozície (fused deposition modeling – FDM). Medzery môžu poskytnúť výtlačkom väčšiu flexibilitu ako súvislý plastový plátok.

„Využitím pravidelného ukladania a napínania termoplastov generujeme textílie v jednom prechode dýzou,“ uvádza tím DefeXtiles vo svojom vyhlásení. Takéto tkaniny sa dajú používať rôznymi spôsobmi bez zložitého školenia. Umožňujú zdobenie látok zložitými vzormi, tepelné lepenie, prišívanie k existujúcim textíliám alebo plisovanie. Proces vzorovania DefeXtiles využíva tlač glob-stretch, pri ktorej sa guľôčky látky ukladajú na seba. Tým sa látka deformuje spôsobom, ktorý ju robí mimoriadne pružnou a elastickou a zároveň umožňuje používateľovi kontrolovať jej vzhľad.

Tím DefeXtiles dúfa, že spôsobí revolúciu v móde drastickým znížením odpadu. Jedno z navrhovaných použití je fyzická alternatíva virtuálnych skúšobných kabín. Spotrebiteľ by si mohol vyskúšať prototyp z DefeXtiles predmetného odevu, aby sa ubezpečil, že mu správne sedí. Po vyskúšaní môže byť odev recyklovaný do nového vlákna na 3D tlač, ktoré bude použité v budúcnosti. Tím vytvoril niekoľko príkladov na ilustráciu všestrannosti jeho textílií. Okrem skladanej sukne návrhári vytvorili z látky aj tienidlo na lampu, bedmintonovú súpravu, nažehľovacie vrecko či interaktívnu tancujúcu bábku.

Zdroj: core77.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať