TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Dron s prúdovým pohonom by mohol dosiahnuť rýchlosť viac ako 600 km/h

Technológie
0

Pred dvoma rokmi sme prvýkrát písali o AB5 JetQuad, prúdovom drone VTOL (s kolmým vzletom a pristátím). A teraz je čas spoznať jeho nového a zlepšeného nástupcu AB6. AB6 JetQuad, vyrobený texaskou leteckou spoločnosťou FusionFlight, by sa dal považovať za kvadrokoptéru so štyrmi prúdovými motormi s mikroturbínou namiesto rotorov. Oproti AB5 sa zlepšili motory, palivový a elektrický systém, rám (ktorý teraz chráni motory) a systém vektorovania ťahu.

Ten umožňuje nezávislé natáčanie dýz motora dopredu a dozadu, takže dron môže vertikálne vzlietnuť a pristáť, vznášať sa na mieste a potom prejsť do letu dopredu. CEO a zakladateľ FusionFlight Alex Taits hovorí, že na základe počítačových simulácií by mala byť táto verzia dronu schopná dosiahnuť cestovnú rýchlosť až 402 km/h. No pridanie aerodynamickej konštrukcie by teoreticky mohlo túto hodnotu zvýšiť až na 644 km/h.

Na jedno naplnenie 20-litrovej palivovej nádrže sa môže dron vznášať na mieste 25 minút alebo letieť 15 minút pri najvyššej rýchlosti, ak sa prepravuje maximálne 18 kg užitočného zaťaženia. Náklad sa dá namontovať na podvozok alebo (ak je dostatočne malý) umiestniť do priestoru v drone. Nové palubné generátory možno použiť na napájanie zariadení, ako sú kamery alebo senzory.

Samotný dron má hmotnosť 24 kg, palivo k tomu pridáva ďalších 20 kg. Jeho rozmery sú 1205 mm na dĺžku, 931 mm na šírku a 402 mm na výšku. Je poháňaný naftou, kerozínom alebo leteckým palivom jet-A, pričom jeho štyri motory poskytujú kombinovaný ťah 700 newtonov. Používatelia môžu dron naprogramovať na autonómny let alebo ho diaľkovo ovládať v reálnom čase až do maximálneho dosahu 50 km. Keby bol pridaný prijímač SATCOM, AB6 by bolo možné ovládať satelitom takmer odkiaľkoľvek na svete.

Dron by sa dal použiť na núdzovú dodávku lekárskeho materiálu či na dohľad na veľké vzdialenosti. Výhodné je, že nemá rotory, na ktorých by sa tvorila námraza, takže by mal zvládať nepriaznivé počasie lepšie ako rotorové drony alebo drony s pevnými krídlami. Prúdové motory mu navyše umožňujú dosiahnuť nadmorskú výšku až 11 km. AB6 JetQuad by sa mal dostať na trh počas budúceho leta za cenu 100 000 USD.  

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať