S_03PaletteBase S_03PaletteBase S_03PaletteBase Advertisement

“E-slúchadlá” na liečbu reumy, depresie či migrény

0

Zariadenie do uší, ktoré propaguje startup Nēsos, slúži ako nový spôsob liečby reumatoidnej artritídy. Autoimunitné ochorenia sa zvyčajne liečia liekmi. V prípade reumatoidnej artritídy sú momentálne najlepšou liečbou voľnopredajné tabletky ako Ibuprofén alebo imunosupresíva na predpis ako Humira. Tieto lieky však nie sú bez vedľajších účinkov. Navyše Humira sa musí podávať injekčne pod kožu, čo je pre mnohých pacientov nepríjemné.

Nēsos chce rovnaký účinok dosiahnuť prostredníctvom nového terapeutického prístupu, ktorý nazval „e-mmunoterapia“. Neuroveda a imunológia sa kedysi považovali za úplne samostatné oblasti. No ukázalo sa, že mozog sa okrem generovania myšlienok a činností stará o dôležité funkcie, ako je srdcový rytmus a telesná teplota, a hrá hlavnú úlohu aj pri regulácii zápalu.

Keď sa neurónové siete súvisiace so zápalom vymknú spod kontroly, môže to mať za následok poruchy imunitného systému, ako je reumatoidná artritída. Prvý dôkaz koncepcie e-mmunoterapie spoločnosti Nēsosfunguje tak, že sa do mozgu vysielajú elektrické signály, aby sa posilnili jeho prirodzené dráhy. Imunitná reakcia by sa tak dala riadiť a obnoviť pomocou elektrického poľa napodobňujúceho „jazyk“ mozgu.

S_03_M Palette Ultra Advertisement

Pacienti, ktorí sa zúčastnili na klinických testoch, hlásili zníženú závažnosť symptómov reumatoidnej artritídy, porovnateľnú s výsledkami súčasných liekov. Ak bude zariadenie schválené, mohlo by výrazne zjednodušiť liečbu stavov vyvolaných zápalom. Posilňovaním správnych nervových dráh zariadenie „učí“ mozog pamätať si pozitívne zmeny.

Nēsos si uvedomuje aj jedinečnú povahu stavu každého pacienta. Preto jeho zariadenia budú schopné dodávať prispôsobené elektrické polia v závislosti od progresie ochorenia pacienta. Spoločnosť vyvíja aj ďalšie dva produkty, zamerané na prevenciu migrény a popôrodnú depresiu.

Zdroj: forbes.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať