ASUS_122021 ASUS_122021 ASUS_122021

Firmy stavili na „neviditeľnú“ infraštruktúru, prináša im efektivitu

Tlačové správy
0

Až tri štvrtiny okrajovej infraštruktúry budú o pár rokov využívané vo forme služby. Viac ako polovica firiem už dnes tvrdí, že by model predplatného pri obstarávaní technológií uprednostnila.

Pandémia urýchlila zmenu pohľadu na firemné IT – z oddelenia, ktoré bolo často vedením vnímané ako zbytočný náklad, sa stala nevyhnutnosť úspechu. O tom, kam sa posunuli najnovšie trendy, diskutovala trojica odborníkov v rámci online podujatia Technologické fórum, ktoré organizuje spoločnosť Atos.

Cloudu sa ťažko vyhnúť

Moderné nástroje dokážu firmy posúvať dopredu i chrániť ich pred mnohými hrozbami. Aká je však ich najefektívnejšia forma? To často závisí od detailov.

„Dnes sa firmy už len veľmi ťažko zaobídu bez toho, aby mali aspoň časť svojich aplikácií v cloude. Kto pochopil, že sa tomuto trendu nevyhneme a začal sa naň pripravovať, ten to má teraz omnoho jednoduchšie,“ hovorí odborník spoločnosti Atos Jan Večerka. Pripomína, že mnohé spoločnosti cloudové aplikácie využívajú aj bez toho, aby si to uvedomovali; iné chcú s cloudom začať cielene a už riešia len spôsob.

Na to, či je cloud správnou voľbou, najlepšie odpovie kvalitný systémový integrátor.  Ten by mal poznať konkrétne potreby firmy a ponúknuť prepočty, ktorá z možností je najefektívnejšia.

„Pracovali sme napríklad na projekte implementácie SAP S/4HANA pre farmaceutickú spoločnosť Zentiva. Ak by sme sa rozhodli pre on-premise riešenie, znamenalo by to nákup špeciálnych certifikovaných strojov, ktoré sú strašne drahé,“ vysvetľuje expert Atosu. „Pritom od začiatku, keď sa vývoj ešte len rozbieha a kým sa do systému preklopia všetky dáta a procesy, môže uplynúť pomerne dlhý čas, počas ktorého sa využíva len malá časť hardvéru. Zvolili sme preto cloud, kde hneď od štartu máme k dispozícii certifikovanú infraštruktúru, pri ktorej zákazník platí len za to, čo naozaj využíva,“ dodáva.

Výhodou cloudu je i to, že v prípade výrobných kapacít na viacerých lokalitách – napríklad v Európe a v Ázii, možno využiť rovnakú infraštruktúru a prikupujú sa len výpočtové zdroje a úložisko.

Infraštruktúra ako služba

Súhlasí s ním aj odborník spoločnosti HPE. Rozmach cloudu podľa neho navyše zmenil celkové rozmýšľanie o informačných technológiách a ich postavení v rámci firmy. „Cloud naučil firmy inak uvažovať. Kedysi sa technológie nakupovali dopredu, na isté obdobie a každú investíciu musel odobriť finančný riaditeľ. Cloud však ukázal, že to ide aj inak a že aj bez veľkých vstupných nákladov sa dá rozbehnúť potrebná infraštruktúra,“ hovorí Ondrej Belica.

Cloud však nie je pre každú firmu ideálnym riešením. Niektoré podniky vyžadujú prísnejšie bezpečnostné opatrenia, iné majú špecifické aplikácie a pre mnohé je prekážkou taký prozaický dôvod, ako nedostatočne silné a stabilné pripojenie do internetu. Čo v prípade, ak IT potrebuje infraštruktúru priamo na mieste, no CFO už nechce žiadne veľké capexové výdavky vopred a páči sa mu škálovanie ako pri cloude?

„Moderným riešením je siahnuť po infraštruktúre vo forme služby,“ hovorí expert HPE. „Tá podnikom ponúka agilitu, nízke náklady, efektivitu a škálovateľnosť cloudu a zároveň všetky výhody on-premise riešení. Aj preto ponúkame HPE GreenLake, flexibilnú službu infraštruktúry presne v tej kapacite, ako zákazník potrebuje, pričom platí mesačne len za to, čo využíva.“

GreenLake model nemusí ponúkať osobitne len úložisko či výpočtovú kapacitu. HPE dokáže prostredníctvom neho dodať aj komplexné riešenia – napríklad celé riešenie SAP HANA ako službu.

„Vieme ju zákazníkovi ponúknuť dynamicky, podľa potreby. Nemusí tak investovať do hardvéru, dostane presne, čo potrebuje. Ak vznikne napríklad potreba navýšiť pamäťovú kapacitu nad rámec jej adresovateľnosti dvojsocketovým serverom, nahradíme ho viacsocketovým. Zákazník tak nemusí napríklad kupovať drahú pamäť a potom ju nahrádzať, keď veľkosť databázy narazí na technologické limity databázy. V rámci služby automaticky dostane viacsocketový server, ktorý nové nároky zvládne. Cena služby sa pritom odvíja od skutočnej veľkosti SAP HANA databázy, takže ani pri takomto technologickom upgrade nepôjde o výrazné cenové navýšenie,“ hovorí odborník HPE.

Platiť len za to, čo sa využíva

Čoraz vyšší dopyt po ponuke vo forme služby zaznamenáva od svojich zákazníkov aj spoločnosť Dell Technologies. Jej expert Juraj Griga v tom vidí logiku. „Peniaze vložené do riešenia, ktoré nevyužívate naplno, ste mohli investovať rozumnejšie. Zákazníci chcú platiť len za to, čo využívajú, nepotrebujú mať naddimenzované a nevyužité kapacity, no nechcú sa ani báť toho, že im infraštruktúra nebude stačiť. Každá firma má iné potreby a mala by byť pripravená na rôzne scenáre. Rôzne štúdie však naznačujú, že model ‚as a Service‘ bude využívať najmenej polovica všetkých organizácií,“ hovorí.

Práve pre zákazníkov, ktorým ide o efektívne narábanie s prostriedkami, má Dell Technologies pripravené riešenie Apex. Umožňuje im vyskladať si infraštruktúru presne na mieru a platiť len za využité prostriedky.

„Veľkým trendom je však i nový typ architektúry, takzvané hyperkonvergované riešenia,“ hovorí J. Griga. „Ponúkajú firmám efektivitu, agilitu, rýchlosť a celkovo rýchlejší čas, za ktorý sú potom schopné dodať svoje produkty na trh,“ vysvetľuje výhody vlajkového riešenia spoločnosti Dell Technologies, VxRail.

Schovajte dáta do bunkra

Nová situácia a väčšia závislosť od moderných technológií však priniesli i nové nebezpečenstvá. Podniky sú stále častejšie terčom kybernetických útokov a útočníci neprestávajú hľadať slabé miesta. Tými sú často používatelia.

„Práve na ich vzdelávanie sa treba sústrediť,“ hovorí Ondrej Belica z HPE. Jedným zo spôsobov je praktické testovanie – ostražitosť zamestnanca preverí napríklad nenápadný e-mail, ktorý ho vyzve obnoviť zmazané údaje kliknutím na odkaz – a ak to spraví, dozvie sa, že sa nechal nachytať a musí absolvovať bezpečnostné online školenie.

Firmy však potrebujú silnú ochranu aj zvonka. V tomto im HPE ponúka servery s technológiou Silicon Root of Trust. Keďže bezpečnosť dát sa odvíja od bezpečnej infraštruktúry, HPE garantuje zabezpečenie pravosti a nezmeniteľnosti od najnižšej úrovne firmvéru cez BIOS až po vyššie aplikačné vrstvy.

Podobné princípy využíva pri ochrane svojich zákazníkov aj Dell Technologies. „Do našich riešení budujeme niečo ako ‚bunker‘, Vault, priestor, úplne oddelený od produkcie. Lokality sa prepájajú len v čase, keď treba rýchlo zosynchronizovať zmeny. Vo Vaulte sú navyše nastavené ďalšie bezpečnostné opatrenia, kópie dát sú len v čítacom móde, analytika vyhodnocuje vzorce správania a akonáhle nastane problém, upozorňuje centrum bezpečnostných operácií,“ hovorí Juraj Griga. V prípade problému potom možno jednoducho zo zdravej kópie dáta obnoviť.

Experti sa zhodujú, že hoci sa návratnosť investície do bezpečnosti počíta ťažko, každá firma si vie vyčísliť, koľko by ju stál hodinový či jednodňový výpadok prevádzky. Práve to je údaj, od ktorého by sa mali odvíjať prostriedky vynaložené na ochranu.

„Neviditeľnej“ infraštruktúre sa venovala druhá zo série diskusií v rámci Technologického fóra Atos. V ďalšej z nich sa odborníci podrobnejšie pozrú na nové formy práce.

 

Zobrazit Galériu

Atos

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať