ACER_05 ACER_05 ACER_05 Advertisement

Futuristické lietadlo VTOL s fluidným pohonom bez vrtúľ

7

Lietadlá s kolmým vzletom a pristátím (VTOL) sú futuristické samy osebe, no spoločnosť Jetoptera svojím modelom J-2000 posúva túto koncepciu ešte ďalej. Zatiaľ čo väčšina VTOL sa vyznačuje mohutnými vrtuľami alebo dýzami, ktoré umožňujú štart, let a pristátie, koncepty J-2000 a J-4000 sa v tomto smere líšia. Namiesto toho prichádzajú s rámami inšpirovanými bezvrtuľovými ventilátormi firmy Dyson na prednej a zadnej strane.

Tie fungujú ako dýzy a sú založené na patentovanom „fluidnom pohonnom systéme“ (fluidic propulsion system – FPS). Tieto dýzy fungujú podobne ako ventilátory bez lopatiek – „multiplikujú“ vzduch a vytvárajú väčší ťah. Obe zariadenia sa spoliehajú na princípy dynamiky prúdenia kvapalín a plynov. Využívajú relatívne malý prúd stlačeného vzduchu a pomocou neho nasávajú oveľa väčšie množstvo okolitého vzduchu pri vysokej rýchlosti.

SWAN_042021

Vďaka absencii vrtúľ dýzy Jetoptery nemusia mať kruhový tvar, v podstate môžu byť ľubovoľného tvaru. Dlhé, ploché, takmer obdĺžnikové dýzy prepožičiavajú lietadlu futuristický nádych. VTOL spoločnosti Jetoptera sa dodávajú v dvoch variantoch. Menší J-2000 prepraví 2 osoby, zatiaľ čo väčší J-4000 funguje ako mestské auto a má 4 sedadlá. Obe sa dvíhajú a pristávajú zvisle ako vrtuľník, ale letia ako miniatúrne lietadlo.

Je zaujímavé, že modely J-2000 a J-4000 sú iba dôkazom koncepcie. Jetoptera nemá v úmysle vyrábať ich na používanie a chce sa vyhnúť náročným postupom certifikácií a vývoja lietadiel. Plánuje svoj pohonný systém zdokonaliť a ponúknuť iným výrobcom lietadiel.

Zdroj: yankodesign.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

7 komentárov

ako pohon ok reakcia na: Futuristické lietadlo VTOL s fluidným pohonom bez vrtúľ

3.5.2021 23:05
ale ten tvar lietadla je cisto markatingova zalezitost.... the length of an aircraft's wings do make a difference in the aircraft. The wings of an airplane help create lift, an essential force of flight. The longer the wings an airplane has, the more lift that can be created. This is important in sustaining the weight of the airplane and maximizing fuel efficiency.
Reagovať

dementi redakcia reakcia na: Futuristické lietadlo VTOL s fluidným pohonom bez vrtúľ

3.5.2021 11:05
to nie je lietadlo a nie je futuristicke. Je to carbanica na pocitaci!
Reagovať

Futuristické lietadlo... reakcia na: Futuristické lietadlo VTOL s fluidným pohonom bez vrtúľ

3.5.2021 08:05
Ako sa dodávajú v dvoch variantoch, ked ich firma nemá v úmysle vyrábať..?
Reagovať

RE: Prototypy sa dodávajú tiež reakcia na: Futuristické lietadlo...

3.5.2021 12:05
Dodávajú sa ako prototypy na testovanie, testovacími pilotmi.
Reagovať

RE: RE: Prototypy sa dodávajú tiež reakcia na: RE: Prototypy sa dodávajú tiež

3.5.2021 14:05
Ukaz fotku, kde je to realne vyrobene a vo vzduchu. Aj pocet doteraz vyrobenych kusov. Dizajn je zatial technicky nezmysel, pretoze je horsi, ako to co existuje.
Reagovať

RE: RE: RE: Prototypy sa dodávajú tiež reakcia na: RE: RE: Prototypy sa dodávajú tiež

3.5.2021 21:05
4x mensi model nema podobne vlastnosti ako ma skutocny model. Ale diky za link. Toto je mega nestabilne v dobrom pocasi. Je to nepouzitelne zatial.

RE: RE: RE: Štvrtinový model vzlietol už v roku 2019 a predstav si, že im to ako model funguje, dotiaľ je krok k výrobe reakcia na: RE: RE: Prototypy sa dodávajú tiež

3.5.2021 18:05
https://www.youtube.com/watch?v=xV_AVsscuBk Štvrtinový model už lieta, len načo by to vyrábali, keď to chcú ponúknuť iným spoločnostiam.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať