NICEBOY_102021 NICEBOY_102021 NICEBOY_102021

Fúzny pohon by nás mohol dostať na Saturnov mesiac Titan už za dva roky

Technológie
2

Odborníci tvrdia, že správny druh pohonného systému by mohol dopraviť kozmické lode na Saturn už za dva roky. Priamy fúzny pohon (DFD - direct fusion drive), koncepcia vyvinutá v Princeton Plasma Physics Laboratory, by umožnila extrémne rýchlo prekonať viac ako 1,5 miliardy kilometrov, čo je vzdialenosť medzi Zemou a Saturnom. Výskumný tím vybral Saturnov mesiac Titan ako ideálny na takéto cestovanie. Ten totiž vyvolal veľký záujem pre svoje povrchové tekutiny.

Pritom skutočnosť, že ide o uhľovodíky, znamená, že Titan by sa mohol dokonca stať doplňovacou stanicou v budúcom systéme vesmírnych diaľnic. Tento pohon využíva množstvo výhod aneutronickej fúzie, predovšetkým extrémne vysoký pomer výkonu k hmotnosti. Palivo pre pohon DFD obsahuje deutérium a izotop hélia-3. Aj s pomerne malým množstvom tohto paliva by pohon DFD prekonal dnešné chemické či elektrické pohony kozmických lodí.

Kombinuje totiž to najlepšie z oboch systémov – spája vysokú účinnosť elektrického pohonu s vynikajúcim ťahom poskytovaným chemickými pohonmi. Skúmajú sa dva režimy DFD – v jednom vyvíja ťah po celý čas a v druhom iba na začiatku, aby sa dosiahla potrebná rýchlosť. Cesta na Titan by v závislosti od režimu trvala 2 až 2,5 roka.

Zdroj: popularmechanics.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Vynikajúce reakcia na: Fúzny pohon by nás mohol dostať na Saturnov mesiac Titan už za dva roky

27.10.2020 23:10
Teraz už zostáva len maličkosť, a síce taký pohon vymyslieť a vyrobiť. Brnkačka
Reagovať

Fúzny pohon... reakcia na: Fúzny pohon by nás mohol dostať na Saturnov mesiac Titan už za dva roky

27.10.2020 09:10
Vety typu: "Odborníci tvrdia, že správny druh pohonného systému by mohol dopraviť kozmické lode na Saturn už za dva roky." ma vždy pobavia. Ako keby ste povedali: "Ak budete vediet chodiť po vode, môžete chodiť po vode"...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať