Samsung_06 Samsung_06 Samsung_06 Advertisement

Recenzia: Gigabyte B550 Aorus Pro / Keď drahšia doska stráca význam

0

Dlhé čakanie sa skončilo. AMD konečne vydalo k čipovým súpravám X570 lacnejšiu alternatívu v podobe B550. Takisto podporuje PCI Express 4.0, je podstatne lacnejšia i úspornejšia, takže odpadá nutnosť ventilátora.

Testovaná doska B550 Aorus Pro má na pomery danej cenovej triedy na platforme AMD AM4 doteraz nevídane robustnú 14-fázovú kaskádu na procesor (respektíve dve fázy sú vyhradené na grafické jadro). S použitím 12-jadrového Ryzenu 9 3900X MOSFETy na povrchu bez chladičov nepresiahli 53 °C. S chladičmi je zahrievanie ešte podstatne nižšie a špeciálne pasív na mohutnejšej časti Vcore je pre zloženie z tenkých hliníkových plátov obzvlášť efektívny. Všetko toto sú skvelé predpoklady i na prípadné zvyšovanie výkonu manuálnym pretaktovaním alebo cez PBO2.


Robustné VRM s účinným chladičom – to je dvojica, s ktorou sa nemusíte obávať ani prevádzky pretaktovaných Ryzenov 9


Termovízne fotografie ukazujú nízke zahrievanie VRM, s Ryzen 9 3900X pri plnom výkone v Cinebench R20 sa na ňom ani nepopálite

Najrýchlejšie SSD s podporou PCIe 4.0 je vyhradený slotu M.2. Na zapojenie viacerých grafických kariet je táto doska nevhodná. Pri testovaní rôznych pamätí sa tu ukazuje i slabšia frekvenčná podpora ako na konkurenčných doskách. Do 3800 MHz by ste však nemali mať žiadne problémy a vtedy je už priepustnosť k Infinity Fabric viac než dostatočná. Pred kúpou rýchlejších modulov sa o kompatibilite utvrďte s support liste na stránkach Gigabyte.

Vo výkonnostných testoch si B550 Aorus Pro počína dobre a často dosahuje i lepšie výsledky, než sme namerali na iných doskách s touto čipovou súpravou. A to súčasne pri priaznivej efektivite.

S výhľadom do budúcnosti je pozitívna podpora HDMI 2.1. Špeciálne, keď je to jediný videovýstup. Vďaka nemu bude možné s nadchádzajúcimi APU Renoir vyviesť rozlíšenie UHD pri 60 Hz, takže ani až tak neprekáža, že táto doska nemá DisplayPort. Modernými konektormi sa celkovo nešetrilo. Externe na zadnom paneli sú k dispozícii tri 10-gigabitové porty USB 3.2 gen. 2.


Segment zvukového adaptéra s nadštandardne kvalitnými kondenzátormi WIMA a Nichicon

Pre základ mainstreamového počítača výborná voľba. Pridanou hodnotou je i efektné, príjemne rozptýlené osvetlenie LED RGB.V tabuľke pod textom si môžete pozrieť prehľad základných parametrov a výsledky výkonnostných testov, ale i testov zahrievania a spotreby.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoká efektivita, veľmi silná napájacia kaskáda, vhodná i na pretaktované Ryzeny 9, účinný, pekne rebrovaný chladič VRM, HDMI 2.1, výhodná cena
- Slabšia rýchlostná podpora RAM

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať