S_02PaletteBase S_02PaletteBase S_02PaletteBase Advertisement

HP ENVY 17 – výkonný notebook s veľkým displejom perfektný na home office

0

Dominantná vlastnosť notebooku je veľký 17,3-palcový displej, ktorý na jednej strane diktuje väčšie rozmery celého prístroja, ale na druhej strane poskytuje vyšší komfort práce. To oceníte hlavne v súčasnej ére home office, keď vám väčší displej nahradí externý monitor. Svoj pracovný kútik si môžete podľa aktuálnej situácie rozložiť kdekoľvek v byte a nerušene pracovať. Určite vám napadne, že takejto uhlopriečke by pristalo vyššie rozlíšenie než full HD, veď na trhu sú aj notebooky s 13 či 14-palcovými displejmi s UHD rozlíšením. To je čiastočne pravda, no to by znamenalo aj zvýšenie ceny. Pokiaľ si priplatíte, v ponuke je aj model s rozlíšením displeja 3840 × 2160 pixelov. Keďže full HD je aj v súčasnosti štandardné rozlíšenie pre 24-palcové monitory, rozlíšenie 1920 × 1080 pixelov je dobrý kompromis v prospech prijateľnej ceny a nižšej spotreby.

Dotykový displej je chránený odolným sklom Gorilla Glass. Konštruktéri počítali s tým, že pri gestách na väčšom displeji budú kĺby musieť zachytiť väčšie momenty, takže sú primerane tuhé. Lesklý povrch a jas podsvietenia necelých 300 nitov nie je ideálna kombinácia na prácu, ak sa vám na displeji odráža napríklad okno zaliate slnkom, takže za takýchto okolností budete zrejme laborovať s náklonom displeja a natočením notebooku. Podanie farieb je verné, kolorimetrickou sondou som nameral 96 % pokrytie farebného priestoru s RGB. Kamera nad displejom má mechanickú krytku posúvanú elektricky, ktorá sa ovláda pomocou samostatného klávesu v hornom rade klávesnice. Odkrytie a aktivovanie kamery je indikované oranžovou LED, umiestnenou priamo v tomto klávese.  

Väčšie rozmery umožnili zabudovať aj numerickú klávesnicu. Rozloženie klávesov je štandardné, s výnimkou netypického umiestnenia snímača odtlačkov prstov vedľa pravého klávesu Alt. Na tomto mieste by ste očakávali kláves na aktivovanie kontextového menu. Záhadou tiež zostáva, prečo konštruktéri umiestnili kláves na zapnutie v hornom rade ako šiesty sprava, hneď vedľa klávesu Delete, takže sa môžete ľahko prehmatnúť a notebook uspať. Kurzorové šípky nahor a nadol sú zmenšené na veľkosť jedného tlačidlá, ale tieto klávesy málokto používa.

Touchpad má príjemný hladký povrch a dá sa komfortne zatlačiť na štyroch pätinách výšky. Kus, ktorý som testoval, mal v dolnej časti nepatrnú vôľu.

Procesor Intel Core i7 desiatej generácie dokáže v režime Turbo krátkodobo zvýšiť taktovaciu frekvenciu jedného jadra až na 3,9 GHz, no len v intenciách možností chladenia. Väčšie telo notebooku lepšie odvádza teplo, ale príkon takto pretaktovaného procesora atakuje 40 W, takže režim Turbo sa dá využiť len krátkodobo. Treba si uvedomiť, že HP ENVY 17 nie je herný počítač. Dedikovaný grafický čip NVIDIA GeForce MX330 so 4 GB GDDR5 VRAM využijete v menej náročných hrách, pri renderovaní videa či podobných grafických aplikáciách. Skúšal som si zahrať Zaklínača 3 a Age of Empires 3 a s plynulosťou týchto hier som bol spokojný. Reproduktory sú za klávesnicou nasmerované nahor a zvuk je pomerne dobrý, a to aj v oblasti nižších frekvencií.

Notebook dá rozobrať, ale musíte odlepiť silikónové nožičky, aby ste sa dostali ku skrutkám, a pomocou plastového nástroja odkvačiť západky. Vnútri je slot na zabudovanie 2,5-palcového disku, no budete potrebovať kábel SATA flex, takže toto rozšírenie odporúčam zveriť servisu. V prípade potreby môžete vymeniť dva 8 GB DDRR4 moduly za 16-gigabajtové a rozšíriť tak kapacitu operačnej pamäte.  

Používateľ má na pravej strane k dispozícii konektor USB-A, HDMI na pripojenie monitora či projektora, moderný konektor USB-C s podporou DisplayPort 1.4 a 3,5 mm konektor jack na pripojenie slúchadiel či externých reproduktorov. Na pravej strane sú ďalšie dva konektory USB-A, konektor na pripojenie napájacieho zdroja a fotografov poteší slot čítačky pamäťových kariet SD.

Konektory na ľavej strane

Konektory na pravej strane

Notebook možno napájať aj cez konektor USB, zobrazí sa vám však oznam, že na rýchle nabíjanie by ste mali použiť originálny HP adaptér. Batéria pri bežnom zaťažení, teda striedaní práce s dokumentmi, pozerania videa a surfovania webom vydržala 6 a pol hodiny, čo je pri veľkom displeji dobrá hodnota.


                                         

Verdikt: Elegantný a výkonný notebook s veľkým dotykovým displejom na prácu aj multimediálnu zábavu.

Technické údaje

Testovaný model cg005nc: procesor: Intel Core i7-1065G7, taktovacia frekvencia 1,3 – 3,9 GHz, 16 GB RAM, 1 TB disk SSD, grafika Intel UHD Graphics + NVIDIA GeForce MX 330 4 GB; displej: 17,3-palcový dotykový FHD, 1920 × 1080 px; konektivita: 802.11ax, bluetooth 5.0; operačný systém: Windows 10 Home; konektory: 2× USB 3.2 gen. 2 (typ C), 1× USB 3.2 (typ A), HDMI, batéria 56 Wh, rozmery: 399 × 259 × 19,4 mm, hmotnosť 2,7 kg

Cena: 1299 EUR

+ Veľký displej, rozšíriteľnosť RAM aj diskovej kapacity, čítačka pamäťových kariet

- Netypické umiestnenie niektorých klávesov

Hodnotenie: 8

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
HP ENVY 17

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať