SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Hrášok rástol rýchlejšie keď doňho pustili elektrinu

1

Používanie elektrického prúdu v poľnohospodárstve nie je nič nové. Už v štúdii z roku 1900 sa uvádza, že po zásahu podzemným prúdom zemiaky narástli šesťkrát väčšie a mrkva nadobudla „nezvyčajné“ rozmery. Táto metóda však nikdy nebola dôsledne preskúmaná a ani sa v poľnohospodárstve vo veľkej miere nevyužívala. Nová štúdia výskumníkov z Čínskej akadémie vied v Pekingu tvrdí, že rovnaký trik dokáže aj elektrické zariadenie napájané z obnoviteľných zdrojov.

Tím umiestnil medzi rastliny malý „triboelektrický nanogenerátor“, ktorý vytvára elektrické pole. Zariadenie je poháňané zmesou vetra a dažďových zrážok, čím sa výskumníci vyhli emisiám uhlíka a spotrebe energie zo siete. V porovnaní s druhým záhonom hrachu pestovaného v bežných podmienkach sa úroda elektrifikovaného hrachu zvýšila takmer o pätinu a rastliny aj rýchlejšie vyklíčili.

SAP_052022

Generátor stojí menej ako 35 eur, vďaka čomu by sa tento prístup mohol „okamžite a široko“ uplatniť na zvýšenie produkcie potravín udržateľným spôsobom. Je zrejmé, že treba získať viac údajov, aby sa vylúčili iné vysvetlenia, prečo hrášok rástol rôznym tempom, a aby sa vyriešili obavy ľudí z toho, že ich potraviny boli ošetrené elektrickým prúdom. Časom by však nová technológia mohla priniesť bohatšiu úrodu a znížiť potrebu pesticídov.

Zdroj: euronews.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

je dokázané, že žena môže počať dieťa, keď do jej vajíčka pustia elektrický impulz, čítajte odborné časopisy v knižnici reakcia na: Hrášok rástol rýchlejšie keď doňho pustili elektrinu

20.1.2022 17:01
veď minule som čítala, že ženu môžu oplodniť elektrickým impulzom do vajíčka, vraj sa normálne začne deliť a dieťa má dve rovnaké polovice génov od ženy a vôbec netreba spermiu muža. to ste vedeli? som minule čítala vo vedeckom časopise v knižnici...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať