Huawei FreeBuds 4 – Kôstkové slúchadlá s adaptívnym potlačením hluku

0

V najnovšej verzii bezdrôtových slúchadiel Huawei je okrem vylepšenej technológie aktívneho potlačenia hluku okolia (ANC) s dvomi mikrofónmi implementovaná aj technológia AEM (Adaptive Ear Matching), čiže po našom adaptívne prispôsobenie ušiam. Slúchadlá sú ľahké a sú komfortné aj pri dlhšom nosení. Výrobca udáva odolnosť proti vode IPX4, takže odolajú potu aj prípadnému dažďu. Nabíjacie puzdro má kompaktný okrúhly tvar s priemerom 21,2 milimetrov slúchadlá sú v ponuke v dvoch farbách - klasickej bielej (Ceramic White) a striebornej (Silver Frost).

Konštrukčný formát slúchadiel, ktoré sa len vkladajú do ucha, avšak na rozdiel od „štupľov“ sa nezadúvajú do zvukovodu sa zvykne označovať ako kôstkové. Sú alternatívou pre používateľov, ktorí chcú mať voľnosť pohybu, ale štuple z rôznych dôvodov neobľubujú – neznášajú predmety v zvukovode, alebo im ani napriek vymeniteľným silikónovým nadstavcom slúchadlá nesadnú, čo v praxi znamená ochudobnenie o basy. Kôstkové slúchadlá tieto nevýhody nemajú. Nakoľko sa jedná o čiastočne otvorenú konštrukciu počujete aj zvuky okolia, čo je dôležité hlavne pri prechádzkach v meste, ale rušivé pri cestovaní v hlučných dopravných prostriedkoch. Preto používatelia ocenia účinné aktívne tlmenie hluku. Slúchadlá som testoval pri ceste vlaku a potlačenie hluku je selektívne. Najviac sú potlačené monotónne zvuky a najmenej zvukové frekvencie ľudskej reči. Inak povedané budete pomerne dobre počuť hlásenia palubného rozhlasu, ale aj prípadné rozhovory spolucestujúcich. Z fyziky je známe, že potlačenie zvuku primiešaním signálu v protifáze funguje len pre konkrétny bod a jeho bezprostredné okolie. Technológia Adaptive Ear Matching (AEM) dokáže inteligentnou tvaru uší určiť optimálne nastavenie potlačenia hluku individuálne pre každého používateľa.  Nevýhodou kôstkových slúchadiel je, že ak vonku fúka vietor, nepomôže vám ani ANC. Tlmenie hluku  skráti výdrž na batériu. Samotné slúchadlá vydržia na jedno nabitie hrať bez ANC približne 4 hodiny, po aktivovaní ANC sa výdrž skráti zhruba na 2,5 hodiny. V puzdre sa slúchadlá na plnú kapacitu nabijú asi za 30 minút, 15 minútové nabíjanie stačí na 2,5 hodín prehrávania bez ANC.    

Akustické dynamické meniče s priemerom 14,3 mm majú kompozitnú membránu, vyrobenú z polyméru z tekutých kryštálov (Liquid Crystal Polymer, LCP). Výrobca v technických parametroch udáva rozsah 20 Hz až 20 kHz ale slúchadlá sú vďaka LCP membráneschopné obsiahnuť frekvenčný rozsah až do 40 kHz samozrejme s určitým útlmom. Priemer membrány je zárukou výborných basov. Inovovaná basová trubica v porovnaní s FreeBuds 3 lepšie tesní a má o 15 % vyšší objem. Výsledkom je zosilnený rezonančný efekt a hlbší dojem z basov. Možno si poviete, načo je dobré ak slúchadlá dokážu zahrať frekvencie nad hranicu počuteľnosti  ľudského ucha 20 kHz. Priaznivci kvalitnej reprodukcie tvrdia, že tieto frekvencie, napríklad vyššie harmonické hudobných nástrojov ľudia síce nepočujú, ale cvičené ucho rozpozná, ak tam nie sú. Pri počúvaní ma zaujalo hlavne podanie rytmických skladieb, kde slúchadlá nevtieravo zvýrazňovali zvuky nástrojov generujúcich vyššie frekvencie a tieto boli dobre rozoznateľné na popredí sýtych basov.

Slúchadlá sa ovládajú kombináciami ťuknutia pridržania. Aby ste naplno využili možnosti slúchadiel, potrebujete aplikáciu Huawei AI Life. U smartfónov Huawei a starších smartfónov Honor, ktoré využívajú aplikačný obchod Huawei App Gallery je stiahnutie aplikácie bezproblémové. Používateľov ostatných značiek Android smartfónov upozorňujeme, aby si pozorne prečítali návod a neinštalovali aplikáciu z Google Play, ale po zoskenovaní QR kódu priamo z webu Huawei. V Google Play síce aplikácia Huawei AI Life je k dispozícii je, ale táto verzia slúchadlá FreeBuds 4 po nainštalovaní nepozná.  Po určitom čase aplikácia zobrazí upozornenie, aby ste si stiahli novú verziu. Tá sa však nesťahuje z Google Play, ale priamo z webu Huawei, takže systém vás upozorní, že musíte povoliť inštaláciu z neoficiálnych zdrojov. Aplikácia umožňuje nastaviť úroveň potlačenia hluku, ekvalizér a ďalšie parametre.

Verdikt: Pohodlné slúchadlá s pomerne účinným tlmením hluku okolia môžete používať súčasne s dvomi zariadeniami

Technické parametre: Akustické meniče 14,3 mm; Frekvenčný rozsah 20 Hz – 20 kHz. Bluetooth 5.2 batéria slúchadlo 30 mA, puzdro 410 mAh; hmotnosť slúchadlo 4,1 g, puzdro 38g. Cena 135 eur

+  pohodlné nosenie, výborná kvalita zvuku, použitie s dvomi zariadeniami

- výdrž batérie pri zapnutom ANC, aplikáciu treba stiahnuť od výrobcu

Hodnotenie 8

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Huawei FreeBuds 4 kôstkové slúchadlá ANC slúchadlá

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať