PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Huawei MateView GT - zakrivený monitor nielen pre hráčov

1

Výhoda zakriveného monitora je v tom, že vás obklopí zobrazovacou plochou. V prípade 27-palcového modelu s tradičným pomerom strán 16:9 a zakrivením 1500R je tento efekt len čiastočný, ale určite poteší hlavne hráčov.

Testoval som model označený ako XWU-CBA, teda Standard Edition s uhlopriečkou 27 palcov a rozlíšením QHD (2560 × 1440 pixelov), čo je, mimochodom, optimálne rozlíšenie pre tento rozmer zobrazovacieho panela. Maximálny jas podsvietenia 350 nitov a natívny kontrast 4000:1 umožnili implementovať podporu HDR. Napriek tomu, že ide o herný monitor, sa jeho dizajn nesie v štýle minimalistickej elegancie. Zakrivený zobrazovací panel sa dá naklopiť v rozsahu uhlov 5° dopredu a 20° dozadu. Stojan umožňuje výškové nastavenie v rozsahu 11 cm. Konektory sú umiestnené v spodnej časti zadnej steny pod krytom. Na pripojenie zdroja obrazového signálu máte k dispozícii jeden konektor HDMI a jeden DisplayPort. Majiteľov ultrabookov určite poteší pohľad na konektor USB-C, ten však slúži výhradne na pripojenie napájacieho zdroja s príkonom 65 W. Monitor nepodporuje zvuk, takže nemá ani reproduktory, ani konektor na slúchadlá. V praxi to neprekáža, pretože kvalita reproduktorov v monitoroch vo všeobecnosti nie je ktovieaká, takže každý si pripojí slúchadlá alebo externé reproduktory priamo k počítaču.

Pri zakrivenom displeji je rozsah pozorovacích uhlov dôležitejší než pri rovnom paneli, no 178 stupňov bez viditeľného skreslenia farieb je dosť a sotvakto sa bude na monitor pozerať z takého extrémneho uhla. Obraz je jasný, s brilantnými, verne zobrazenými farbami. Zobrazovací panel využíva technológiu VA (Vertical Alignment). Frekvencia 165 Hz a doba reakcie 4 ms zaručujú plynulý obraz. Ak na pripojenie využijete kábel HDMI, pri rozlíšení 2560 × 1440 pixelov dosiahnete maximálnu obnovovaciu frekvenciu 144 Hz. Je to dané špecifikáciou rozhrania HDMI 2.0. Výrobca udáva 90 % pokrytie „kinematografického“ farebného gamutu DCI-P3 a 100 % pokrytie sRGB, takže monitor sa hodí aj na príležitostné grafické práce. Kolorimetrickou sondou som nameral 94 % pokrytie a meranie potvrdilo aj výrobcom udávanú presnosť farieb Δ E < 2. Meranie osciloskopom s optickou sondou potvrdilo latenciu 4 ms GtG (sivá – sivá), pričom hrany impulzov sú dostatočne strmé. Optická sonda pri stlmenom jase ukázala na osciloskope priamku, takže monitor nepoužíva na reguláciu PWM (impulzovú šírkovú moduláciu), ale priame riadenie jednosmerného prúdu. Rovnomernosť podsvietenia je takisto vynikajúca. Najväčšia odchýlka intenzity je 7 %. Je na každom hráčovi, či sa v noci vzdá verných a brilantných farieb a prepne nastavenie do režimu Low Blue Light, ale aspoň pol hodiny pred spaním by tak mal urobiť, pretože modrá zložka svetla, ktorú tento režim potláča, tlmí produkciu spánkového hormónu.

Na ovládanie sa používa minijoystick v strede spodnej strany. Jeho zatlačením sa monitor zapína. Tento spôsob ovládania je oveľa komfortnejší než vyhmatávanie zozadu umiestnených tlačidiel na spodnom alebo bočnom okraji rámu. Keďže ide o model pre hráčov, ponuka obsahuje aj niekoľko nastavení herných módov. Monitor som testoval s výkonným herným notebookom na niekoľkých typoch hier a môžem potvrdiť plynulé zobrazovanie. Odporúčam vyskúšať funkciu Dark Field Control, ktorá umožňuje nastaviť rozjasnenie tmavých scenérií. K dispozícii sú dva stupne intenzity rozjasnenia. Pri hrách odohrávajúcich sa v „temnom“ prostredí to veľmi pomáha.

Technické parametre: Veľkosť obrazovky: 27", polomer zakrivenia 1,5 m; rozlíšenie: 2560 × 1440 px (16:9), 16,7 milióna farieb; obnovovacia frekvencia 165 Hz; latencia: 4 ms (G2G); jas: 350 cd/m2; kontrast: 4000:1 (natívny); podpora HDR; pozorovací uhol: 178/178 stupňov; konektory: 1× DisplayPort 1.2, 1× HDMI 2.0, USB-C len na napájanie; spotreba: 29,7 W (namerané pri max. jase), 0,5 W (spánok); rozmery: 61,3 × 54,6 × 22,4 cm; hmotnosť: 7,8 kg; Cena: 375 EUR

+ Dizajn s jemným zakrivením obrazovky, dobrá latencia a plynulosť obrazu

-  Potešil by zvukový výstup a podpora synchronizácie zobrazovania s grafickou kartou

Hodnotenie: 7

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Huawei MateView GT herný monitor

1 komentár

Zvuk s ps4 reakcia na: Huawei MateView GT - zakrivený monitor nielen pre hráčov

15.1.2022 14:01
Ak nemá zvukový výstup, ako pripojím reproduktory s ps4?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať