SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Hypersonické „kozmické lietadlo“ s nulovými emisiami CO2

0

Inžinier Simon Ringer a jeho tím na Univerzite v Sydney spolupracujú s austrálskym startupom Hypersonix Launch Systems na kozmickom lietadle s nulovými emisiami. Bude vyrobené v Austrálii a bude lietať nadzvukovou rýchlosťou. Vývoj sofistikovaných 3D tlačiarní umožnil použitie aditívnej výroby na zhotovenie častí kozmického lietadla, ktoré sú pre let kritické.

Bude ho poháňať prvý 3D tlačený motor scramjet (náporový motor so spaľovaním v nadzvukovom režime) na svete. Lietadlo s názvom Delta Velos bude poháňané štyrmi scramjet motormi spaľujúcimi zelený vodík a bude vypúšťať malé satelity na obežnú dráhu. Hypersonix pred uvedením verzie plnej veľkosti vyvinie sériu menších lietadiel na overenie koncepcie.

Prvý z týchto projektov bude poháňaný jedným motorom scramjet s doletom 500 km a dal by sa použiť aj ako nadzvukový cieľový dron, aký sa zvyčajne používa pri výcviku posádok protivzdušnej obrany. Podľa výkonného riaditeľa Hypersonix Davida Waterhousea jediné emisie lietadla bude tvoriť vodná para. Zámerom je uviesť začiatkom roka 2023 na trh trojmetrový orototyp DART AE ako prvú kompletnú hypersonickú platformu z vysokoteplotných zliatin zhotovenú 3D tlačou.

Zdroj: dailymail.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať