Samsung_06 Samsung_06 Samsung_06 Advertisement

Indický variant dvojitej mutácie covidu vzbudzuje obavy

Bezpečnosť
2

Na základe rastúceho počtu denne zaznamenaných infekcií COVID-19 v Indii sa odborníci na verejné zdravie obávajú, že v krajine sa môže šíriť nový, možno aj virulentnejší variant koronavírusu. Predpokladá sa, že nový variant s takzvanou dvojitou mutáciou spôsobuje novú vlnu prípadov, ktorá z Indie urobila druhú najhoršie zasiahnutú krajinu na svete. Hláseným počtom viac ako 14,5 milióna prípadov covidu a viac ako 175 600 úmrtí už prekonala Brazíliu.

Nový variant s názvom B.1.617 bol pôvodne detegovaný v Indii s dvoma mutáciami – E484Q a L452R. Prvýkrát ho nahlásil istý vedec koncom minulého roka. Indické ministerstvo zdravotníctva uznalo prítomnosť „dvojitého mutanta“ až koncom marca. Podľa vyhlásenia indickej vlády zo 16. apríla sa dvojitá mutácia našla už v niekoľkých krajinách ako Austrália, Belgicko, Nemecko, Írsko, Namíbia, Nový Zéland, Singapur, Veľká Británia a USA.

SWAN_042021

„Vyššia prenosnosť tohto variantu zatiaľ nie je stanovená,“ uvádza sa v správe. Sekvenovanie genómu označuje variant ako možnú príčinu rekordného nárastu infekcií v Indii, hoci tamojšia vláda to nepotvrdila. Priemerná prevalencia variantu vzrástla až na 52 % vzoriek sekvenovaných v apríli takmer z nuly v januári. Variant B.1.617 bol prítomný vo vzorkách asi z 10 indických štátov, a hoci percento zastúpenia sa môže líšiť, očakáva sa vzostup, pretože tento variant má dve kritické mutácie, pre ktoré je vyššia pravdepodobnosť prenosu a obídenia predchádzajúcej imunity.

Vedci sa teraz snažia zistiť, či je táto verzia vírusu smrteľnejšia ako iné varianty. Vlastnosti variantu s dvojitou mutáciou sú predmetom skúmania, ale mutácia L452R bola dobre charakterizovaná v štúdiách z USA. Zvyšuje prenos vírusu asi o 20 % a znižuje účinnosť protilátok o viac ako 50 %. Osobitné obavy vo svete vyvolávajú tri znepokojujúce varianty, ktoré sa doteraz objavili vo Veľkej Británii, Južnej Afrike a Brazílii.

Najnovšie sa k nim pridal aj tento dvojitý mutantný kmeň z Indie. Zatiaľ sa nevie, či proti nemu fungujú vakcíny. Vedci v súčasnosti skúmajú, či sú nové varianty vrátane B.1.617 schopné „imunitného úniku“. Imunitný únik označuje schopnosť patogénu vyhnúť sa imunitnej odpovedi ľudského tela. To znamená, že protilátky vytvorené po očkovaní alebo predchádzajúcej infekcii nemusia chrániť človeka pred infikovaním.

Zdroj: livemint.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

COVID-mimo téma reakcia na: Indický variant dvojitej mutácie covidu vzbudzuje obavy

21.4.2021 06:04
Nextech mávate dobré články, ale COVID bulvár znižuje kvalitu vašej stránky, nenechajte urobiť zo seba odpad. Pekný deň prajem.
Reagovať

RE: COVID-mimo téma reakcia na: COVID-mimo téma

21.4.2021 15:04
vsettko je relativne. ak porovnavas s clankami z facebooku tak su urcite lepsi. ja sa sam primarne chodim zabavat lebo predsa len je to tu inteligentnejsia zabava ako funny.sk
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať